IOTA má plán kompletnej decentralizácie – Otvára sa cesta k nekonečnému scalingu

BitmarketsOkazio mobil

Ak ste dnes sledovali ceny kryptomien, tak ste si mohli všimnúť, že IOTA rástla podstatne viac než ostatní. Dôvodom je oznámenie plánov na kompletnú decentralizáciu siete.

IOTA Tangle

IOTA je kryptomena, ktorá si zvolila inú cestu. Tradičné kryptomeny stoja na technológii blockchain, zatiaľ čo IOTA patrí do technologickej rodiny DAGov. To je v podstate iné usporiadanie siete než pri klasických blockchainoch.

Sieť IOTY sa volá Tangle. Na rozdiel od Bitcoinu nie je usporiadaná do blokov, ako je to pri klasickom blockchaine. Namiesto toho je tvorená samotnými transakciami. Každá transakcia musí overiť dve ďalšie transakcie, aby mohla byť pridaná do siete.

Informácie o altcoinoch – [Názor Experta] Altcoiny čaká zlatá éra – 3 dôvody, prečo budú úspešné

IOTA má mnoho unikátnych vlastností. Jednou z nich je napríklad absencia poplatkov za transakcie. Vďaka tomu môžete na Tangli posielať transakcie doslova zadarmo. Tangle má ale stále jeden veľký problém, a tým je centrálny koordinátor. Koordinátor je softvér, ktorý dohliada na to, že transakcie na sieti sú validné, a nody môžu transakcie pridávať do siete až potom, ako je overená ich platnosť pomocou koordinátora.

Nadácia IOTA dnes predstavila plány, ako koordinátor permanentne odstrániť a tým vytvoriť skutočne decentralizovanú sieť s nulovými poplatkami.

IOTA môže dominovať

IOTA sa dá stále považovať za alfa verziu. V terajšej podobe je celý projekt stále centralizovaný. Odstránením koordinátora dôjde k bezprecedentnej inovácii. Ak sieť IOTY zvládne tento krok, budeme tu mať funkčnú a bezpečnú sieť, ktorá je nielen škálovateľná, ale tiež nevyžaduje žiadne poplatky.

Tým sa dostávame k tomu, že vďaka svojej architektúre má IOTA ďalšiu obrovskú výhodu. Čím viac sa bude sieť využívať, tým bude rýchlejšia. Je to dané tým, že každá transakcia musí overiť dve ďalšie transakcie a ak budú transakcie rýchlo pribúdať, zároveň bude rásť aj kapacita celej siete.

Aj preto si IOTU vybrali firmy ako Fujitsu či Bosch na testovanie využitia kryptomien. Tieto firmy totiž cielia na internet vecí, ktorý je kľúčový pre budúci vývoj technológie. Kvôli absencii poplatkov a bezpečnosti by IOTA mohla fungovať ako nosný pilier internetu vecí.

Treba trpezlivosť

Zatiaľ nie je jasné, kedy bude IOTA plne decentralizovaná a či sa to vôbec podarí. Je však jasné, aké kroky k tomu majú viesť. Už čoskoro sa tak dočkáme testovania novej technológie, ktorá funguje bez centrálneho dohľadu.

Ak sa Nadácii IOTA podarí odstrániť koordinátora a vytvoriť plne decentralizovanú sieť, môžeme sa tešiť na poriadny rozruch vo svete kryptomien! IOTA je však stále vysoko experimentálnym projektom. Po odstránení koordinátora bude musieť preukázať svoju odolnosť voči útokom v dlhšom časovom období, aby vznikla istota, že je sieť bezpečná.

Čo čítať ďalej?

Technologický gigant vyvíja nové technológie na Ethereu! – Toto v buducnosti povedie k masovej adopcii krypta

Zdroj:
https://coordicide.iota.org/

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.