Indická vláda sa snaží zakázať kryptomeny. Túto informáciu priniesol The Economic Times a odvoláva sa na návrh nového zákona, ktorý bol odoslaný na jednotlivé ministerstvá a vládne úrady na pripomienkovanie.
Indická vláda v minulom roku zriadila špeciálnu komisiu, ktorá sa zamerala na oblasť digitálnych mien. Výsledkom jej práce je návrh zákona nazvaný Zákaz kryptomien a regulácia oficiálnych zákonov o digitálnych menách 2019 (Banning of Cryptocurrencies and Regulation of Official Digital Currencies Bill 2019).
Súvisí s témou: Hlavným bodom budúceho summitu G20 budú kryptoregulácie
… a podporu zákonu vyjadrili
Návrh zákona už údajne podporilo Ministerstvo hospodárstva (DEA), Ústredná rada priamych daní (CBDT), Ústredná rada nepriamych daní a ciel (CBIC) a Fond pre vzdelávanie a ochranu investorov (IEPFA). Tieto úrady už vyjadrili svoju plnú podporu myšlienke úplného zákazu “predaja, nákupu a vydávania všetkých typov kryptomien” a očakáva sa, že po voľbách v máji 2019 bude tento návrh zákona predložený novej vláde.
Zástupcovia výborov tiež varovali, že už teraz dochádza k veľkému oneskoreniu pri prijímaní opatrení proti kryptomenám. Na svojom nedávnom zasadaní dospeli k názoru, že je “naliehavo nutné zakázať nákup a vydávanie virtuálnych mien”. Výbor ďalej poznamenal, že keďže by kryptomeny mohli byť použité na pranie špinavých peňazí, mohla by vláda dosiahnuť ich zákaz aj s využitím zákona o predchádzaní prania špinavých peňazí (PMLA).
Mohlo by vás zaujímať: Írsko sprísňuje predpisy proti praniu špinavých peňazí (AML), týkajú sa aj kryptomien
Koľkokrát sme už počuli, že kryptomeny sú zlé?
Ministerstvo vnútra ohľadom digitálnych mien dospelo k záveru, že systémy pre nákup a vydávanie kryptomien nie sú transparentné a ani nespadajú pod žiadny regulovaný právny rámec. Ministerstvo sa taktiež vyjadrilo, že väčšina týchto systémov sú Ponzi schémy zamerané na “podvádzanie dôverčivých investorov”.
Vzhľadom na fakt, že pravdepodobne ešte nejakú dobu bude trvať, než sa z návrhu zákona (ak vôbec) stane finálny zákon, vydalo ministerstvo odporučenie, aby každý, kto bude chytený pri pokuse o podvod pomocou digitálnych mien, bol stíhaný podľa už vyššie uvedeného zákona o predchádzaní prania špinavých peňazí.
India má bohužiaľ s kryptomenovými podvodmi už svoje skúsenosti, ako sme písali napr. v článku: Cashcoin – Indie prišla o miliardu rupií kvôli podvodu, ktorý zlákal aj Bollywood
Záver
India je celkom známa svojimi prísnymi a kritickými názormi na kryptomeny a bohvie, ako to nakoniec v tejto krajine dopadne. Osobne si príliš nedokážem predstaviť, ako by sa takýto zákaz bez totálnej digitálnej cenzúry dal vôbec realizovať (mimochodom, vedeli ste, že Bitcoin je možné poslať aj bez nutnosti pripojenia k internetu?). A to úplne opomeniem fakt, že niektoré miestne banky už oficiálne spolupracujú s Ripple na cezhraničných platbách a mnohé ďalšie sa snažia zlepšiť maloobchodné platby pomocou blockchainu. Tak snáď to s tým zákazom nebude až také horúce, ako to teraz môže vyzerať.
Čo čítať ďalej?
Tetheru chýba 850 miliónov dolárov a v obehu je rekordné množstvo USDT – Čakajú nás problémy?
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek.
Zdroje:
coindoo.com
investinblockchain.com