Či už patríte k začiatočníkom, alebo skúseným investorom, kryptomeny predstavujú veľké lákadlo, vďaka ktorému môžeme zbohatnúť, ale aj prísť o značnú sumu peňazí. V dnešnom článku sa pozrieme na chyby obchodníkov, ktoré sa v tomto sektore neustále opakujú. Ak sa ich vyvarujete, vaše investovanie môže byť profitabilné.
Kryptomeny a riziko
Divoký západ finančných trhov. Aj tak je občas označovaný trh s kryptomenami, pretože aj naďalej predstavuje veľké riziko. Aj riziko však viete veľmi jednoducho eliminovať tým, že sa vyvarujete chýb, ktoré si predstavíme v dnešnom článku.
Rok 2022 naplno ukázal silu podvodných projektov, slabú bezpečnosť centralizovaných búrz, ale aj naivitu investorov pri projektoch so silným marketingom. Ak chcete byť v sektore kryptomien úspešný, musíte sa vyvarovať viacerých chýb, čím sa vo finále vytvorí ucelený a bezpečný obchodný systém.
Nesprávne nastavený investičný systém
Základným bodom, s ktorým musíte počítať pri investovaní do kryptomien, je mať správne nastavený obchodný či investičný systém. V tomto prípade sa môžete inšpirovať viacerými fungujúcimi a známymi systémami, overenými tisíckami obchodníkov. Za zmienku stojí jeden z najznámejších investičných systémov a je ním tzv. dollar cost averaging (ďalej len DCA).
Viac si o tomto systéme môžete prečítať v našom článku: DCA: najlepší obchodný systém na kryptomeny – oplatí sa používať?
Systémov je ale omnoho viac. Je preto potrebné, aby ste sa hneď na začiatku vášho kryptomenového príbehu rozhodli, akou cestou sa chcete vydať. Vo svete obchodovania sa jednotlivé štýly delia do týchto základných skupín:
- denné obchodovanie
- swingové obchodovanie
- scalping
- dlhodobé investovanie
Jednotlivé obchodné štýly sme vám predstavili aj v našom článku: Aké obchodné štýly obchodovať na burze – návod a porovnanie
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Ak chcete dosahovať konzistentné a dlhodobé výsledky, musí tomu zodpovedať váš obchodný systém, ktorý bude priamym odzrkadlením vášho temperamentu a psychiky. V opačnom prípade je veľmi pravdepodobné, že zlyháte a prídete o peniaze.
Cieľ rýchlo zbohatnúť
V čase najväčšieho hypu prichádzalo do sveta kryptomien nespočetne veľa investorov s jediným cieľom, a to rýchlo zbohatnúť. Možno sa medzi nimi našlo pár jednotlivcov, ktorým sa to podarilo, ale väčšina z nich zlyhala tak rýchlo, ako prišla.
Je len veľmi málo kryptomien, ktoré dokázali počiatočný hype využiť do dlhodobého úspechu a zotrvať na trhu. Za zmienku stoja meme coiny Dogecoin a Shiba Inu. Ich popularita bola v počiatočnej dobe neúnosná a človek by predpokladal, že sa táto masívna vlnu záujmu neudrží a oba projekty padnú. Dogecoin sa udržal aj vďaka podpore Elona Muska. Projekt Shiba Inu zase ťaží hlavne z komunity a vývoja, ktorý ho predurčuje na budúci úspech.
V žiadnej finančnej sfére nie je bežné, aby niekto rýchlo zbohatol. Žiaľ, takto systém nefunguje. Tých najsilnejších investorov neprekvapia pády, krachy či poklesy na trhoch. Ich dlhoročné skúsenosti ich naučili, ako sa na tieto situácie pripraviť a ako im nepodľahnúť. A to by malo byť aj vašim cieľom. Investovanie nie je šprint, ale beh na dlhé trate.
Pomôcť vám môže aj tento článok: Do čoho investovať 100 EUR? – Reálne príklady a tipy
Peniaze na nebezpečných burzách a platformách
Rok 2022 naplno ukázal, ako investori dôverovali na prvý pohľad bezpečným burzám a platformám. Všetci investori majú pritom jedného menovateľa a tým je hlavne chamtivosť a vidina veľkých ziskov.
Zoznam pochybných spoločností je pritom naozaj široký. Začalo to krachom ekosystému Terra, za ktorým stojí stále nedolapený zakladateľ Do Kwon. Pád tohto ekosystému pripravil investorov o milióny dolárov.
Ako to už býva zvykom, na veľký ekosystém je naviazaných niekoľko ďalších spoločností, z ktorých väčšina sa dostala do stavu platobnej neschopnosti. Týmto štýlom fungovala aj burza FTX, ktorej krach spôsobil masívne škody. Možno aj vy ste mali svoje prostriedky vložené na platformách označovaných ako poskytovatelia úverov.
Najznámejším z nich je Celsius, ktorý ako jeden z mála projektov musí na základe súdneho rozhodnutia vyplatiť prostriedky poškodeným klientom. Každý z investorov mal pri tom na začiatku pomerne jednoduchú víziu:
„Vložím peniaze na platformu a budeme pasívne zarábať desiatky percent mesačne.”
Čo prišlo vo finále všetci veľmi dobre vieme. Aj z týchto situácii si tak treba vziať veľké ponaučenie do budúcnosti a dbať na opatrnosť. Človek musí mať dôkladne overenú platformu, kam chce vkladať svoje peniaze.
Špekulatívnosť a obchodovanie na futures trhoch
V neposlednom rade investori a obchodníci prichádzajú o peniaze na futures trhoch, kde obchodujú s veľkými pákovými efektami za vidinou ziskov v tisíckach percent.
Veľká časť investorov pri tom ani na začiatku nevie, ako futures trhy fungujú a čím sa vyznačujú. Základný rozdiel medzi spotovou a futures burzou je, že obchodníci môžu špekulovať nad vývojom ceny rôznych kryptomien bez toho, aby ich reálne vlastnili. A tento faktor je samozrejme lákavý. Môžete rýchlo zarobiť, ale aj rýchlo o peniaze prísť.
Podrobný návod, ako obchodovať na futures trhoch burzy Binance nájdete aj v našom článku: Návod na burzu Binance futures
Aj v tomto prípade je teda optimálne mať dostatočné vedomosti na to, aby som mohol obchodovať na futures trhoch s vysokým pákovým efektom. V opačnom prípade je to skôr hazard, ako obchodovanie.