Americký dlh, ktorý bude splácať celé ľudstvo, dosiahol 31 biliónov dolárov

Novinky Americký dlh zaplatíme všetci
Americký dlh zaplatíme všetci. Zdroj: shutterstock.com/Lemonsoup14/Ground Picture
Okazio PCBitmarkets

Americký dlh je jeden z najdôležitejších ekonomických ukazovateľov, na ktorý sa v posledných rokoch nekladie dostatočný dôraz. Kým v roku 2008 predstavoval 10 biliónov dolárov, v súčasnosti je to viac ako 3-násobok a to 31 biliónov dolárov. Dlh nebude splácať len súčasná americká generácia, ale aj tie nasledovné, ktoré prídu po nej.

Ľudia si to často neuvedomujú, ale štátne dlhy sú aj ich dlhy. Nejde len o USA. Štátne dlhy sa za posledné desaťročia zvyšovali alarmujúcim tempom. Ekonomika sa jednoducho vymkla spod kontroly, čo spôsobilo až toxický rast v určitých sektoroch priemyslu. Vidieť to môžeme všade naokolo nás. Nikdy nekončiaci tok peňazí, ktorého dôsledkom je rastúca nerovnosť medzi ľuďmi. Na jednej strane vidíme extrémnu chudobu a na druhej strane vidíme pár jedincov, ktorých kontá sú tak veľké, že ich nedokážu nikdy vyprázdniť.

Americký dlh zaplatí celý svet

Po hypotekárnej kríze v roku 2008 mal nastať razantný krok, ktorým malo byť stopnutie centrálnych bánk, ktoré neustále tlačili peniaze. To sa neudialo. Ekonomika fungovala na plné obrátky a s ňou rástli aj štátne dlhy. Keďže sa vlády a banky nepoučili, prišla nečakaná rana v podobe pandemickej krízy Covid-19, ktorá ochromila celý svet.

Americký štátny dlh

Americký štátny dlh. Zdroj: statista.com

Pandémiou môžeme nazvať aj rast štátnych dlhov, ktorí tlačí svet do čoraz väčšej chudoby a nerovnosti. Hlavnou príčinou tohto globálneho problému je chamtivosť, nekompetentnosť a krátkozrakosť. Pomerne jednoduché, napriek tomu sa to deje. A vedzte, že poprední politici a hlavní predstavitelia centrálnych bánk o tomto probléme vedia a napriek tomu nedokážu udržať tlačiarne peňazí vypnuté.

Prečítaj si tiež: Investovanie do zlých kryptomien vás môže stáť tisícky eur – tieto rady vám pomôžu v úspešnom investovaní

Ako je to možné?

Vláda môže vydávať svoj dlh, ktorý nie je zabezpečený ničím iným, iba akýmsi prísľubom pozitívneho ekonomického vývoja krajiny do budúcnosti. A tak sa tlačia peniaze prakticky zo vzduchu.

Sme svedkami novodobého feudalizmu, pri ktorom majú centrálne banky jednu dôležitú úlohu a to, aby dostatočne podporovali finančný trh. Cieľ týchto inštitúcii bol v minulosti iný. Napríklad americká centrálna banka vznikla preto, aby sa krajina dokázala vymaniť z vykorisťovateľskej povahy imperialistického ekonomického systému britského impéria. Čas ukázal, že sa stal presný opak.

Sú kryptomeny riešením?

Je skutočne existencia sektoru kryptomien prísľubom akéhosi experimentu či alternatívou súčasného peňažného systému? Môže to tak byť. Stačí sa opäť pozrieť na to magické číslo amerického štátneho dlhu vo výške 31 biliónov dolárov. Niečo tu asi nefunguje a preto treba hľadať alternatívy.

Sú kryptomeny riešením?

Sú kryptomeny riešením? Zdroj: shutterstock.com/chinnapong

Myslím si, že ľudia určite nechcú niesť ťarchu týchto dlhov a odovzdávať ich ďalším generáciám. Je teda najvyšší čas, aby sa začali primerane a spravodlivo dodržiavať pravidlá. A práve toto ponúka technológia blockchainu.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Ďalším dôležitým bodom, ktorý by dokázal vyriešiť blockchain, je peňažná ponuka. V dnešnej dobe sú vlády schopné vydávať neobmedzené množstvo peňazí a nikto im v tom nemôže zabrániť. Ak by však bol tento proces decentralizovaný, tento jav by nemohol nestať. Stačí si predstaviť mechanizmus, ktorý by obmedzoval infláciu v závislosti od ponuky a dopytu alebo by dokázal zabraňovať elitám pri rozhodovaní o zásadných politických krokoch. Jednoducho sa to píše, ale realizácia je náročná a v dnešnom svete až nereálna.

Ethereum a bitcoin

Ak sa pozrieme na súčasný trh s kryptomenami, jasne dominujú dve kryptomenové siete, ktoré budú v budúcnosti určovať trend. Sú nimi bitcoin a ethereum.

Bitcoin a Ethereum

Bitcoin a ethereum. Zdroj: shutterstock.com/DUSAN ZIDAR

Ethereum je jasným lídrom kryptomien z hľadiska menovej politiky. Po minuloročnom prechode na nový konsenzus Proof of stake sa rapídne znížila emisia. Sieť disponuje aj spaľovacím protokolom EIP-1559. Všetky tieto faktory a aktualizácie siete spôsobili, že sa ETH stal deflačným tokenom. Ide o dynamický proces, čiže nie vždy sa sieť nachádza v deflačnom stave. Je to omnoho prirodzenejšie ako v prípade bitcoinu.

Ak sa zaujímate o Ethereum, môžete si prečítať náš nedávny článok: Ethereum čaká v tomto roku ďalšia historická udalosť: čo môžeme od kryptomeny očakávať?

Veľkou nevýhodou tejto siete je centralizácia. Aj keď komunita tvrdí, že ide o decentralizovanú sieť, skutočnosť môže byť iná. Dôkazom môže byť aj nedávna história projektu. Sieť viac krát prešla zmenami menovej politiky, čo vyvoláva obavy fanúšikov. Bitcoin sa od svojho vzniku v tomto ohľade vôbec nezmenil.

Tým nechcem povedať, že je bitcoin lepší ako ethereum. Bitcoin má napríklad problém v tom, že každým halvingom majú ťažiari v podstate menší rozpočet na zabezpečenie siete. Ide o dôležitý faktor pri dodržiavaní decentralizácie.

Ak budú odmeny neustále klesať a dostanú sa až na nulu, môže nastať problém, že sa menší ťažiari úplne stiahnu a zostanú len tí najväčší hráči.

Čítaj ďalej: Je rozhodnuté. Kľúčová metrika potvrdila dno ceny Bitcoinu

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil