Bitcoin má vážnu chybu, o ktorej vie len málokto. Aký má dopad?

Novinky Bitcoin a jeho bezpečnosť
Bitcoin a jeho bezpečnosť. Zdroj: shutterstock.com/VideoFlow/SimoneN
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bitcoin je od svojho zrodu považovaný za najbezpečnejšiu kryptomenu, pričom sa do dnešného dňa nikomu nepodarilo prelomiť jeho bezpečnosť. Kryptomenový portál u.today zverejnil analýzu investora, ktorý tvrdí opak. Podľa jeho slov je bitcoin z hľadiska bezpečnosti odsúdený na zánik.

Bitcoin a jeho bezpečnosť

Justin Bons je dlhoročným investorom a manažérom hedžových fondov, podľa ktorého je bitcoin z hľadiska dlhodobej bezpečnosti slabý a neudržateľný. Investor nenarážal na priamu bezpečnosť, ale skôr na bezpečnosť z hľadiska ekonomickej stránky.

Bons si myslí, že na to, aby zostala táto sieť bezpečná, musel by BTC každé štyri roky zdvojnásobiť svoju hodnotu alebo bojovať s extrémne vysokými transakčnými poplatkami.

Takýto pohľad sa zdá byť nereálny. Ak by mal BTC skutočne každé štyri roky zdvojnásobiť svoju hodnotu, jeho kapitalizácia by prekonala HDP všetkých svetových krajín, čo je absolútne nereálne.

Problém bitcoinu spracoval aj český právnik a odborník na kryptomeny Kirill Juran:

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Justin Bons dokonca tvrdí, že sieť sa čoskoro ocitne na pokraji kolapsu.

Bezpečnostný model bitcoinu zlyhá do päť až deväť rokov,” tvrdí Justin Bons.

Podľa jeho slov je nemožné, aby používatelia platili stovky dolárov za jednu transakciu. Z tohto hľadiska urobilo ethereum dôležitý krok, ktorým bola aktualizácia The Merge.

Neefektívny platobný systém?

Podobnú analýzu bitcoinu pred nedávnom uskutočnil aj jeho kritik Craig Wright, známy pod prezývkou „Fake Satoshi”, ktorého citoval portál u.today. Podľa jeho slov je nezvyčajné, ako často sa hovorí o tom, že bitcoin dosiahne historické maximum. Nie je v tom žiadna záruka.

Stále sa tvrdí, že bitcoin dosiahne historické maximum, ale prečo? Nepoužíva sa, takže nie je užitočný. Z pohľadu jeho funkčnosti to teda nebude. Je teda nejaký iný dôvod mimo toho, že by bol bitcoin Ponziho schémou či pyramídou? Nie je. Bitcoin nie je žiadny efektívny platobný systém,” dodal Craig Wright.

Ak si stále nie ste istý investovaním do bitcoinu, môžete si prečítať náš článok, ktorý podrobne popisuje vlajkovú kryptomenu z pohľadu bezpečnosti: Je Bitcoin bezpečný? Rady, na čo si dať pozor, aby ste neprišli o investície