Ako správne rozpoznať kryptomenový projekt
Ako správne rozpoznať kryptomenový projekt. Zdroj: Shutterstock.com/Preechar Bowonkitwanchai/Creativan

Svet kryptomien neustále rastie na popularite, čo sa odzrkadľuje aj na počte nových investorov. Veľká časť z nich však nemá žiadne skúsenosti, v dôsledku čoho prichádzajú o svoje finančné prostriedky. V tomto článku si priblížime, ako správne odhadnúť kryptomenový projekt na základe jednoduchých bodov a pravidiel.

Ako správne rozpoznať kryptomenový projekt

Ak hľadáte správny kryptomenový projekt, do ktorého by ste chceli investovať, hneď na úvod je dobré zoznámiť sa s pojmom, ktorý je vo svete kryptomien známy pod označením „whitepaper“ (vo voľnom preklade biela kniha). V podstate ide o technický dokument, ktorý by mal obsahovať všetky detaily a podrobnosti o technológii danej kryptomeny. Tento dokument by vám mal jasne naznačiť, aké sú plány projektu do budúcnosti.

Ak nemáte skúsenosti zo sveta kryptomien, niektoré pojmy vám nemusia byť hneď jasné. Blockchainová technológia obsahuje veľké množstvo technických údajov, ktoré sa však so správnym prístupom dajú ľahko naučiť. Podstatná časť bielej knihy je tvorená najmä technologickými informáciami, ktoré je však dobré poznať, aby ste dokonale pochopil mechanizmus použitého konsenzu (Proof of work, alebo Proof of stake).

O týchto konsenzoch si môžete viac prečítať v našich článkoch:

Kryptomeny, ktoré generujú pasívny príjem – úvod do Proof of Stake

Čo je to Proof of work a ako funguje na kryptomenách?

Ak je vami vybraná kryptomena dôveryhodná, takmer určite bude jej biela kniha obsahovať aj určité druhy použitia a využiteľnosti v praxi.

Výskum kryptomien
Výskum kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/Ground Picture

Aj v prípade študovania bielej knihy buďte obozretní. Nie každá takáto kniha môže obsahovať správne údaje a detaily. Takýmto spôsobom môžete už na začiatku rozpoznať, či ide o potenciálny podvod, keďže obsahuje neobjektívne a nepresné informácie. Ak ste členom komunity tohto projektu (napríklad na Discorde, či Twitteri) je dobré klásť predstaviteľom otázky, ktorými ich nemusíte šetriť. Ich odpovede a aktivita vám môžu veľa naznačiť.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Poznámkami nič nepokazíte

Tak ako aj pri iných činnostiach, aj v tomto prípade sa oplatí zapisovať a ukladať si jednotlivé informácie, ku ktorým sa môžete kedykoľvek vrátiť. Získavate tak jednoduchý a dôležitý prehľad o projekte. Optimálne je mať na pamäti aj to, či sa projekt posúva smerom vpred a plní všetky ciele, ktoré boli plánované. Aj v tomto prípade je vhodné viesť si o tom poznámky.

Prečítaj si tiež: Všetci čo predpovedajú rast sa mýlia. Kryptomeny padnú na nové minimá – Coin Bureau

Využívajte dostupné zdroje

Sme súčasťou doby, kedy sú informácie považované za najdôležitejšiu súčasť úspechu. Jednoducho, kto má podstatné informácie, vie ich využiť vo svoj prospech a profitovať z toho. Ide o jeden z najdôležitejších faktorov v kryptomenovom odvetví, ktoré je pre veľkú časť populácie stále neprebádaným územím, čo nahráva najmä podvodníkom. Z tohto pohľadu je optimálne využívať overené zdroje a známe kryptomenové portály, medzi ktoré patrí napríklad CoinMarketCap, či CoinGecko.

Tieto portály vám umožňujú získať množstvo dôležitých informácii o kryptomenových projektoch.

Komunikácia

Aj tento faktor je veľmi dôležitý. Aktivita a odpovede vývojárov kryptomenového projektu môžu veľa naznačiť. Medzi najpoužívanejšie aplikácie a siete, kde sa situuje najviac kryptomenových komunít, patria Discord, či Twitter. Na týchto platformách viete vývojárov a predstaviteľov projektu priamo konfrontovať s vašimi otázkami. Optimálne je nešetriť ich detailnými požiadavkami a sledovať ich odpovede a reakcie.

Konkurenčné a overené projekty

Ak hľadáte kryptomenu, do ktorej chcete investovať, skúste sa v tomto prípade pozrieť aj na ďalšie a známejšie kryptomenové projekty, ktoré porovnáte. Viete tak veľmi jednoducho zistiť jedinečnosť. Dbajte však aj na kľúčové informácie ako škálovateľnosť, konsenzuálny mechanizmus či bezpečnosť.

Kryptomeny
Kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/Wit Olszewski

Záver

Investovanie do kryptomien je aj naďalej považované za veľmi rizikové a o to viac treba dbať na výskum a podstatu informácii, ktoré tento sektor ponúka. Váš výskum si bude vyžadovať viac času a úsilia, no o to lepšie pochopíte to, ako vaša kryptomena funguje. Čím viac informácii a znalostí z oblasti blockchainu budete mať, tým lepšie sa budete rozhodovať pri investovaní do kryptomien. Vyššie uvedené tipy vám môžu vo vašom výskume a rozhodovaní pomôcť.

Čítaj ďalej: Veľký návrat z poklesov? Kryptomeny opäť výrazne prekonávajú ziskovosť akcií