Ceny nehnuteľností budú v roku 2023 klesať
Ceny nehnuteľností budú v roku 2023 klesať. Zdroj: Shutterstock.com/Andrey_Popov/ Dragana Gordic

Ceny nehnuteľností za posledné roky raketovo rástli, no všetko raz skončí. Niečo, čo si mnohí potenciálni nákupcovia ešte prednedávnom nedokázali predstaviť, sa stáva realitou. Trh s nehnuteľnosťami podľa portálu nehnuteľnosti.sk narazil na pomyselný vrchol a ceny začali klesať.

Údaje z NBS naznačujú, že medziročná zmena cien nehnuteľností pre Q3 2022 dosiahla nárast o 21,94 %. Nasledujúca medziročná zmena určite nebude taká vysoká a dokonca môže dosahovať negatívne hodnoty. Napriek tomu ceny bytov a domov budú o 10 rokov určite vyššie ako sú dnes.

Ceny nehnuteľností podľa typu domu a bytu
Ceny nehnuteľností podľa typu domu a bytu. Zdroj: NBS

Mohlo by ťa zaujímať: Pripravte sa na neistotu na trhoch a recesiu, varuje uznávaný ekonóm

Prečo nehnuteľnosti začali klesať?

Po vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu inflácia prudko stúpla. Následne začali centrálne banky s týmto negatívnym makroekonomickým faktorom bojovať prostredníctvom zvyšovania úrokových sadzieb, na čo inflácia reagovala poklesom, ako sme vás informovali už skôr. Medzitým ale úrokové sadzby spôsobili zdraženie hypoték a v konečnom dôsledku bol dopyt po nich potlačený.

Ak o hypotéku žiada stále menej klientov, logicky cena nehnuteľností začne klesať. Okrem toho sme boli svedkami aj zvýšenia cien energií, ktoré tiež zapríčinili zníženie dopytu po nehnuteľnostiach. V roku 2023 by preto potenciálni nákupcovia mali zvážiť nadobudnutie bytu alebo domu, zatiaľ čo predajcovia musia svoje predajné ceny tlačiť nadol. O tejto nerovnováhe na trhu s nehnuteľnosťami sa môžete viac dočítať v článku Situácia na trhu s nehnuteľnosťami sa zhoršuje, pripravte sa na lacnejšie ceny bytov.

Inflácia v eurozóne je stále extrémna
Inflácia v eurozóne je stále extrémna. Zdroj: TradingView

Nakupujúci sú vo zvýhodnenej pozícii

V posledných mesiacoch sa do lepšej pozície dostali nakupujúci, no predajcovia sa dodnes snažia držať ceny na rovnakej úrovni. Trend je ale neúprosný a predajné ceny budú musieť byť nižšie. Sekundárny efekt je viditeľný aj na dobe predaja, ktorá sa kvôli znevýhodnenej pozícii predávajúcich predĺžila až na 60 dní.

Pokles cien sa zatiaľ dotkol predovšetkým starších stavieb, no na druhej strane novostavby môžu pokračovať v raste. Prečo? Kým developer dostavia nehnuteľnosť, ceny sa môžu rapídne znížiť a stavba bude z dôvodu straty pozastavená. To v konečnom dôsledku zníži ponuku nových bytov a ich ceny začnú rásť.

Všetko bude záležať od smerovania ekonomiky, keďže inflácia už niekoľko mesiacov klesá. Ak bude tento pád pokračovať, centrálne banky prestanú uplatňovať agresívnu menovú politiku a následne sa dostupnosť hypoték zvýši. To spôsobí nárast dopytu a ceny nehnuteľností začnú opäť rásť.

Preto ak niekto uvažuje nad kúpou domu alebo bytu, práve v roku 2023 môže využiť prechodné obdobie poklesu cien. Je totižto pravdepodobné, že z dlhodobého hľadiska budú ceny rásť. Z krátkodobého hľadiska sa ale očakáva, že hodnota nehnuteľností sa prepadne alebo prinajmenšom bude stagnovať.

Podľa portálu nehnuteľnosti.sk pokles priemernej ceny 2-izbových bytov za posledný kvartál 2022 predstavoval 0 až 7 %. Z tohto údaju môžeme predpovedať, že pokles cien nehnuteľností zatiaľ nie je taký intenzívny ako si mnohí myslia.

Aký scenár nás čaká?

NBS očakáva, že v najbližšom období trh s nehnuteľnosťami zaznamená stagnáciu cien. Záležať to bude predovšetkým od regiónu a typu nehnuteľnosti. V evidencii je zvýšený nárast nových stavebných povolení a v súčasnosti je historicky najviac rozostavaných bytov. Zvýšenie ponuky by malo stabilizovať extrémny dopyt a v konečnom dôsledku aj nárast cien.

Zdá sa, že trh s nehnuteľnosťami v najbližšom roku nezaznamená vzostup a nakupujúci by mali využiť túto príležitosť, ktorá sa možno tak skoro nebude opakovať. Z dlhodobého hľadiska je totiž takmer isté, že hodnota bytov a domov bude rásť, a preto je aktuálny stav iba dočasný.

Prečítaj si tiež: Ekonomiku nečaká žiadne zotavenie – World Bank varuje pred krízou