Čo je to Proof of work a ako funguje na kryptomenách?

Plus Proof of work
Proof of work. Zdroj: Shutterstock,com/Aleksandr Grechanyuk
BitmarketsBitmarkets

Jedným z najznámejších mechanizmov, ktorý používa väčšina hlavných kryptomien, je Proof of work (PoW). Zároveň ide o najstarší a najpoužívanejší algoritmus konsenzu. Kde až siaha táto technológia a ako funguje na kryptomenovom trhu?

HashCash Adama Backa predstavuje ranú fázu Proof of work, keď ešte neexistovali kryptomeny. E-mailová komunikácia totižto vyžadovala od odosielateľa výpočet, čo zabezpečilo redukciu spamových správ. V dnešnej dobe poznáme tento dôkaz o práci predovšetkým vo svete kryptomien.

Čo je Proof of work?

Používateľ akejkoľvek siete môže vysielať transakcie, ktoré sa stanú platnými až vtedy, keď sa zapíšu do blockchainu. Blockchain si môžeme predstaviť ako verejnú účtovnú knihu kryptomeny, ktorá obsahuje informácie o všetkých zrealizovaných transakciách. Každý si vie overiť, medzi ktorými peňaženkami došlo k transferu a v akej sume.

Navyše, tieto transakcie môžeme sledovať aj chronologicky podľa peňaženky, čo znamená, že vieme vysledovať tok kryptomeny. Pri takom obrovskom počte používateľov blockchainu svoju úlohu zohráva práve Proof of work, ktorý zaručuje, že používatelia nedokážu minúť peniaze, ktoré nie sú oprávnení minúť.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Ako funguje PoW vo svete kryptomien?

Blockchain je reťazec blokov, čo vyplýva už zo samotného názvu. To znamená, že transakcie uskutočňované v sieti sú zhlukované do blokov. Tie sa ohlasujú v sieti a potom ich používatelia, ktorí vytvárajú blok (ťažiari) zahrnú do kandidátskeho bloku, ktorý sa môže alebo nemusí stať potvrdeným blokom. Ak je nakoniec potvrdený, znamená to, že bol úspešne pridaný na blockchainu.

Celý proces by nemohol fungovať bez ťažiarov, ktorí potrebujú výpočtový výkon na hashovanie dát daného bloku, kým nenájdu riešenie rovnice. Inak povedané, ťažiari musia investovať peniaze a úsilie na to, aby mohlo realizovať svoju ťažbu. Pod hashovaním dát rozumieme, že dáta musia prejsť hashovacou funkciou, z ktorej sa vygeneruje hash bloku. Každý jeden blok má navyše svoj jedinečný hash. Na základe vstupných dát následne dokážete overiť správnosť hashu.

Hash rate BTC

Hash rate BTC. Zdroj: Glassnode

Mechanizmus Proof of work vyžaduje dáta, ktorých hash spĺňa určité podmienky. Tieto dáta sa odošlú do hashovacej funkcie, kde sa overí, či tieto podmienky spĺňajú. V prípade, že ich nespĺňajú, je potrebné upraviť dáta, čím sa zabezpečí odlišný hash. V realite stačí zameniť iba jediný údaj a dostaneme úplne iný výsledok.

Vytvorenie bloku sa v konečnom dôsledku stáva náhodou. Informácie o transakciách sa doplnia o dôležité údaje a potom sa to spolu zahashuje. Transakcie sú obohatené o premenné informácie, ktoré zabezpečia zmenu hashu. Ak túto premennú zmeníte, získate nový hash. Hľadanie toho správneho hashu, ktorý spĺňa podmienky, sa nazýva ťažba kryptomien.

Keď nájdete ten správny hash, ktorý spĺňa podmienky, získate právo vyslať na sieť nový blok. Následne nastáva proces aktualizácie, čo znamená, že účastníci siete aktualizujú blockchain, ktorý bude zahrňovať tieto nové bloky.

Bitcoin a mnohé ďalšie kryptomeny, ktoré fungujú na princípoch mechanizmu Proof of work, zaznamenávajú zvyšujúcu sa obťažnosť ťažby. Čím je v sieti vyšší hash rate, tým ťažšie je nájsť vhodný hash, ktorý spĺňa podmienky stanovené protokolom. Ťažiari potrebujú stále väčší výpočtový výkon na to, aby našli správny hash a ich náklady sa zvyšujú. Okrem samotného výkonu do nákladov vstupuje aj cena za elektrinu. Za vylúštenie tohto hlavolamu vás ale sieť napokon odmení kryptomenou.

Obtiažnosť ťažby

Obtiažnosť ťažby BTC. Zdroj: Glassnode

Mohlo by ťa zaujímať: Kde a ako kúpiť Bitcoin – Kompletný návod pre začiatočníka

Proof of work motivuje k poctivosti

Na to, aby sa predišlo falšovaniu údajov o transakciách, používa sa takzvaný verejný kľúč. Ten slúži na vytvorenie kryptografie, ktorá poskytne možnosť overenia, či má niekto právo presunúť prostriedky, ktoré sa snaží minúť. To zabezpečí, že vďaka verejnému kľúču vieme overiť pravosť transakcií. Ako ale tento verejný kľúč overí transakcie?

Keď sa vo svete kryptomien vytvorí transakcia, automaticky to vyžaduje aj podpis. Verejný kľúč slúži na to, aby ktokoľvek mohol tieto podpisy porovnať, či sa náhodou nezhodujú. Ak by sa zhodovali, sieť to zamietne a blok nikdy nebude zaradený do blockchainu. Ťažiari ale nemajú byť prečo motivovaní vytvárať podvodné transakcie. Overiť si to môže ktokoľvek a vstupné náklady na výpočtový výkon a elektrinu napokon spôsobia stratu.

Napriek tomu, že sa do popredia dostávajú mnohé správy o ekologickej neudržateľnosti PoW, samotný mechanizmus je navrhnutý takmer bez chyby. Motivuje dostať sa k správnemu riešeniu poctivou cestou a nie podvodom.

Porovnanie s Proof of stake

Okrem mechanizmu Proof of work poznáme aj Proof of stake (PoS). Schvaľovateľ je tento krát validátor, ktorý má túto možnosť na základe držaného množstva mincí. To znamená, že nepotrebuje ťažobné zariadenie ako v prípade PoW. Schvaľovanie transakcií v konečnom dôsledku môže byť omnoho lacnejšie a ekologickejšie.

PoW verzus PoS

PoW verzus PoS. Zdroj: Shutterstock.com/Sparkcapacitor

Na druhej strane je tu otázka centralizácie, keďže validátorovi sa zvyšuje šanca schváliť transakciu na základe toho, aké množstvo mincí drží a ako dlho ich drží. PoS je predovšetkým zaujímavý pre hodlerov, keďže držanie mincí prináša so sebou aj odmenu. Samotné držanie kryptomeny sa nazýva staking.

Proof of work je najpoužívanejším mechanizmom na trhu kryptomien a zabezpečil transakcie v hodnote biliónov dolárov. Je bezpečný a spoľahlivý a navyše motivuje vykonávať činnosť poctivo. Čo je ale najdôležitejšie, celý systém funguje bez potreby centralizovaného subjektu.

Prečítaj si tiež: Ako ťažiť Bitcoin – návod, po ktorom by to mal zvládnuť každý!

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.