5 vecí, ktoré potrebujete vedieť o Bitcoine tento týždeň

Novinky 5 vecí, ktoré potrebujete vedieť o Bitcoine tento týždeň
5 vecí, ktoré potrebujete vedieť o Bitcoine tento týždeň. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Sittipong Phokawattana
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bitcoin začal nový týždeň a nový štvrťrok s optimizmom a vidinou, že možno uvidíme cenu opäť okolo 50-tisíc dolárov, prípadne dokonca nový cenový vrchol. Pre hodlerov BTC je súčasný stav trhu ako deja-vu, keďže pár BTC/USD je prakticky na rovnakej úrovni ako 1. januára 2022.

V dnešnom článku sa pozrieme na 5 vecí, ktoré potrebujeme vedieť o Bitcoine a ktoré môžu ovplyvniť jeho ďalší cenový vývoj.

1. Inflácia pokračuje a s ňou tlač nových peňazí

V poslednej dobe sa veľa hovorilo o konci rýchlych a nových peňazí, ktoré tlačili centrálne banky. Napriek avizovaným zvyšovaniam úrokových sadzieb a zastaveniam tlačenia peňazí, zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že sa tento zásadný posun realizuje, skôr naopak. V Ázii sa tento týždeň zdá, že sa deje presný opak. Ako zdôraznil komentátor trhov Holger Zschaepitz, japonská centrálna banka Bank of Japan (BoJ) v skutočnosti pridala do svojej súvahy, no tlačí ešte viac likvidity. Pre Zschaepitza to nie je len prekvapenie, ale môže to byť aj „najväčší peňažný experiment v histórii”.

Tlač peňazí stále pokračuje, čo predstavuje príležitosť pre rizikové a špekulatívne aktíva, kam sa bežne zaraďujú aj kryptomeny. Ako hovorí CEO burzy BitMEX, „Nikdy neexistuje vláda, ktorá by odolala pokušeniu tlačiť peniaze, aby zaplatila účty a upokojila svojich občanov. Vláda nikdy dobrovoľne neskrachuje.” Zatiaľ to teda vyzerá tak, že „nové peniaze” môžu ďalej stimulovať rast cien kryptomien a konkrétne Bitcoinu.

Graf: Tlač nových peňazí japonskou centrálnou bankou.

Graf: Tlač nových peňazí japonskou centrálnou bankou. Zdroj: Holger Zschaepitz/ Twitter

2. Bitcoinoví býci sledujú hranicu 50 000 dolárov

Bitcoin napriek zamietnutiu na hodnote 48-tisíc v čase písania tohto článku neklesol späť do zóny predchádzajúceho symetrického trojuholníka a drží sa okolo hladiny 46-tisíc. Objemy a celková nálada na trhu je býčia, čo upriamuje pozornosť na ďalšiu psychologickú hranicu a rezistenciu – 50-tisíc dolárov. Keďže mesiac apríl bol historicky prevažne pre Bitcoin pozitívny, podľa niektorých analytikov nás určite čaká otestovanie ceny 50-tisíc dolárov. Bolo by to prvýkrát, čo by sa najväčšia kryptomena v roku 2022 ocitla v tejto cenovej hladine

Ak chceš nakupovať kryptomeny cez internet, jednoznačne odporúčame použiť burzu Binance, kde máš široký výber coinov a jedny z najnižších poplatkov na trhu. Tie si ešte môžeš znížiť o 5 %, ak si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<< a o ďalších 25 % nákupom BNB tokenov. Návod ako kúpiť a obchodovať kryptomeny nájdeš v tomto článku.

3. Menej Bitcoinu na burzách

Počet mincí BTC na kryptomenových burzách v roku 2022 rapídne klesá. Hodleri akumulujú a držia svoje mince v privátnych peňaženkách, čo vytvára vyšší dopyt po BTC na burzách. Rovnako vidíme, že aj ťažiari BTC sa nechystajú predávať svoje mince, ktoré získali ako odmenu. Podľa on-chain analytickej firmy Glassnode zaznamenali minulý mesiac (marec) odlivy BTC na rozdiel od mnohých iných predtým  takmer 100 000 BTC! Historicky sa počas existencie Bitcoinu vyskytli iba dva prípady, keď odlivy prekročili hranicu 100 000 BTC, vďaka čomu patrí marec medzi najvyššie. Tento indikátor je jednoznačne bullish a bude zaujímavé sledovať, ako sa to v dlhodobom horizonte prejaví na cene.

Čítaj tiež: Bitcoin analýza – súčasná štruktúra je bullish, cena smeruje na 50 000 $

Odliv BTC z burz podľa Glassnode

Odliv BTC z búrz podľa Glassnode. Zdroj: Glassnode/ Twitter

4. Alcoinová sezóna za rohom?!

Pokiaľ ide o vzťah Bitcoinu s altcoinmi, došlo k nezvyčajnej udalosti – kombinovaný otvorený záujem a objemy na trhoch s derivátmi altcoinov, prekonali bitcoiny po prvýkrát za viac ako rok. Tento krok si všimla kryptoanalytická platforma Coinalyze, ktorá otvorene naznačila, že slávna „altseason” môže byť za rohom. „Môže to znamenať altseason, peniaze teraz prúdia do altov,” povedal zakladateľ Gabriel Dodan pre Cointelegraph v súkromných komentároch. Na grafe dominancie BTC môžeme vidieť, že dominancia klesá, čo je jeden z indikátorov, že likvidita sa presúva do altov a tie môže čakať cenový výbuch, ako sme toho boli svedkami v minulosti.

5. Hashrate Bitcoinu na novom ATH

Po rekordnej náročnosti bitcoinovej siete dosiahol hashrate nové historické maximá. Podľa údajov MiningPoolStats je teraz miera hashovania 223 exahashov za sekundu (EH/s), čo dokazuje vieru ťažiarov v dlhodobú ziskovosť siete. Aj keď je to len odhad spracovateľského výkonu ťažiarov, hashrate Bitcoinu nikdy nebol vyšší a podľa zástancov bude naďalej rásť bez ohľadu na externé pokusy „ovládnuť” Bitcoin. „Ťažba bitcoinov je do značnej miery ten najodolnejší systém navrhnutý človekom,” argumentoval Francis Pouliot, generálny riaditeľ platobného procesora Bull Bitcoin, v známom blogovom príspevku o bitcoinovej hashrate a spotrebe energie minulý rok.

Has rate medzitým naďalej rastie, čo podčiarkuje základný býčí predpoklad pre investovanie do bitcoinov. Ukazuje sa, že o BTC je napriek negatívnym ekonomickým a geopolitickým fundamentom stále záujem.

Čítaj ďalej: „Bitcoin bude rásť a s určitosťou prekoná akciový trh” – tvrdí profesionálny obchodník