Ako úspešne prežiť finančnú krízu
Ako úspešne prežiť finančnú krízu, zdroj: shutterstock.com/Rawpixel.com

Stále viac sa začína hovoriť o prichádzajúcej finančnej kríze, ktorá bude ohrozovať naše peňaženky. Už teraz čísla inflácie sú viac ako 10 % a dokonca roka niektoré prognózy predpovedajú až 20 % nárast cien. Ako ochrana peňazí dokonca nie sú v súčasnom prostredí účinne ani investície do akcií či kryptomien. Zlato, ktoré slúži ako poistka počas krízy, rovnako nerobí veľké pohyby nahor. Ako teda úspešne prežiť finančnú krízu? Vybrali sme 5 tipov.

1. Sledujte svoje náklady a šetrite!

Možno sa to zdá ako veta plná prázdnych fráz, ale funguje. Určite každý z nás má niekoľko zbytočných výdavkov, ktoré sa dajú obmedziť. Môžeme začať na drahých produktov ako oblečenie a skončiť vo veľa prípadoch až na cigaretách či alkohole, prípadne piatkových zábavách.

Nie vždy je to ľahké a je veľmi naivné si myslieť, že jedna finančná kríza niekoho zbaví zlých zlozvykov, ktoré idú nad rozpočet. Ale môžeme si tak pomôcť sebe aj našej peňaženke. Veľmi dobrý príklad, ktorý aplikuje posledné mesiace stále viac ľudí, je úplná až čiastočná náhrada cestovania autom cestovaním na bicykli. Aj v tomto prípade nemusíme nič obetovať, ale naopak, iba získať niekoľko benefitov (nielen úspora peňazí). Zaujímavý, aj keď odvážny trik, ktorý šetrí na ohreve elektrickej energie, je sprchovanie v studenej, prípadne vlažnej vode, ktoré má dlhodobo pozitívne zdravotné účinky a rovnako dokáže ďalšie drobné každý mesiac ušetriť.

Zhrnutie: Určite je dobré mať plán šetrenia, pretože aj keď by to bola mesačne 1-percentná úspora z celej našej výplaty, tak z dlhodobého hľadiska to môže byť pomerne vysoká čiastka. Tie si môžeme ušetriť na horšie časy, prípadne investovať do ďalších potrebných vecí, ktoré si nebolo možné posledné mesiaci pre vysoké náklady dovoliť.

Môže ťa zaujímať: DCA: najlepší obchodný systém na kryptomeny – oplatí sa používať?

2. Pokiaľ je to možné, investujte

Táto rada sa pravdepodobne nebude týkať všetkých, ale rovnako môže pomôcť bez ohľadu na výšku mesačného príjmu. Investícia do kryptomien, akcií či zlata určite nie je záruka rýchleho zbohatnutia. Optimálne je nastaviť si pravidlo 5 rokoch, keďže na základe minulosti je vysoko pravdepodobné, že sa zopakujú rôzne cykly a trh sa pohne pozitívnym smerom oproti nášmu vstupu. Čím dlhší investičný horizont, o to lepšie, keďže nášmu portfóliu bude pomáhať zložené úročenie.

Využiť sa dokonca dá aj súčasný pokles takmer na všetkých trhoch, ktorý nám poskytuje možnosť nakupovať z dlhodobého hľadiska za pomerne nízke ceny. Ako ale už bolo spomenuté, z nikoho sa za deň či mesiac nestane milionár. Ročné zhodnotenie čo i len nad 10 % je veľmi dobrý výsledok u každého investora.

Pokiaľ by sme investovali do Bitcoinu metódou DCA (dollar cost average), alebo pravidelne dokupovali napríklad od roku 2017 každý týždeň 10 eur, hodnota nášho účtu by bola dnes 12 000 eur. Zainvestovaná čiastka by bola 2 610 eur a zisk by bol približne 9 500 eur.

Investovanie do Bitcoinu cez DCA
Investovanie do Bitcoinu cez DCA, zdroj: dcabtc.com

Pri pravdepodobne najznámejšej akcii sveta Apple sú výsledky porovnateľné. Za rovnaké obdobie by sme investovali 2 640 eur. Hodnota účtu je aktuálne tesne nad 6 000 eur a teda zisk je 3 400 eur.

Investovanie do akcii Apple
Investovanie do akcii Apple, zdroj: buyupside.com

Pozor ale na to, že zisk z minulosti nie je záruka zisku v budúcnosti. Optimalizovať pomer rizika sa ale vždy dá do menej riskantný aktív, ktoré sú overené desaťročiami či dokonca storočiami. Napríklad investovaním do indexu S&P 500, ktorý má dlhodobo od začiatku 20. storočia priemerný ročný výnos okolo 10 %. Zaujímavé môžu byť aj niektoré fondy, kde si ale treba dôkladne pred vstupom overiť podmienky a poplatky. Aby sa z 10 % sľúbeného výnosu nakoniec nestalo po odrátaní poplatkov iba 5 %. V prípade kryptomien pre menej zdatných môže byť zaujímavé investovanie prevažne do dlhodobo známych mien ako Bitcoin, Ethereum či Binance coin. Skôr než ale začnete investovať na burze, je dobré investovať v prvom rade svoj čas, prípadne menší objem peňazí do vzdelávania.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

3. Investuj do vzdelania

A tu práve nadväzujeme na druhý bod. Najbohatší ľudia a miliardári okrem toho, že profitujú z veľkého objemu kapitálu, zarábajú hlavne vďaka skúsenostiam a informovanosti. A práve tie sú dôležitejšie ako našich 10 eur, za ktoré budeme každý mesiac kupovať Bitcoin alebo iné aktívum.

Veľa začiatočníkov sa popáli na chybách a často aj chamtivosti. Vyhrávajú naopak tí, ktorí sú trpezliví a vedia zvážiť riziká investovania a hlavne prečkať ťažké časy. Vo veľa prípadoch je lepšie radšej držať a nakupovať, ako špekulovať a hrať sa na veľkého burzového obchodníka, ktorý sa pohybuje na burze jeden mesiac. Preto je lepšie si radšej všetko naštudovať a vyskúšať a až po získaní skúseností pripraviť si skutočný kapitál. Tak sa vyhneme zbytočným stratám a vieme navyše ušetriť ďalšie peniaze.

4. Skúste si nájsť inú prácu

Opäť sa dostávame k ďalšiemu tipu, ktorý na prvý pohľad nemusí byť pre každého vhodný. Ako sa ale hovorí, každá stovka môže pomôcť. Vždy ale treba myslieť hlavne na svoje zdravie. Preháňať to s pracovným časom nám môže spôsobiť dlhodobé negatívne následky.

Na Slovensku je kvalifikovaná pracovná sila jedna z najcennejších komodít, preto môže byť niekedy zaujímavé sa obhliadnuť za lepšou prácou. Prípadne investovať svoj čas na zlepšenie svojich schopností a tie následne využiť neskôr na prechod na lepšie pracovné pozície.

Zaujímavé môže byť sa rozhliadnuť aj po okolí, či niekto nepotrebuje s niečím pomôcť. S určitosťou sa či už práca v menšom, alebo vo väčšom rozsahu ako zárobok navyše nájde. Hlavne veľa podnikateľov má rozrobené projekty, pripravené peniaze, ale vo veľa prípadoch chyba práve kvalifikovaný zamestnanec alebo výpomoc.

5. Partnerstvá a známosti

Veľmi účinná investícia je aj do vzťahov a nových známosti. Vieme sa veľmi rýchlo dostať k novým možnostiam, prípadne aj k lepšej práci. Je oveľa vyššia pravdepodobnosť, že na rovnakú pozíciu vás vezme do práce váš kamarát, ako aby zobral niekoho neznámeho.

Rovnako tak dobré vzťahy či už v zamestnaní, na ulici, alebo aj tie partnerské medzi podnikmi vždy vedia z dlhodobého hľadiska priniesť nové príležitosti. A to či už v rámci spojenia síl dohromady alebo spoločnej výpomoci.

Záver

Nie každá rada, prípadne tip z tohto článku je pre každého vhodná a prinesie požadovaný výsledok. A už určite nie hneď. Každé ušetrené euro či investície časom môžu priniesť veľký pokrok vpred a možnosti sa posúvať k lepšiemu životu.

Prečítaj si aj: Porovnanie 5 recesií z minulosti: ako sa pripraviť na investičnú recesiu?