Inflácia sa nezastaví
Inflácia sa nezastaví. Zdroj: Shutterstock.com/Sauko Andrei

Rok 2022 priniesol mnoho negatívnych udalostí, ktoré vyvolali infláciu v celosvetovej ekonomike. Tá sa podľa analytikov tak skoro nezastaví. Ako sa pred ňou môžeme chrániť?

Nezastaviteľná inflácia?

Čo vlastne infláciu odštartovalo? Najskôr pandémia Covid-19, vojna na Ukrajine a s ňou spojený nezvyčajne zlý stav jednotlivých ekonomických sektorov. Pozitívom, samozrejme, nie je ani pretrvávajúca energetická kríza, ktorá výrazne predražuje základné suroviny. Prakticky celý svet trpí a všetci sa snažia nájsť riešenie, ako sa dostať z tejto náročnej situácie.

Napriek všetkým týmto zlým faktorom, ktoré aktuálne ľudia pociťujú, je tu množstvo bodov, ktoré nám môžu pomôcť v boji proti inflácii.

Inflácia sa nedá ignorovať

Aj napriek tomu, že sme v podstate na dennej báze bombardovaní správami o zlej ekonomickej situácii, stále sa nájdu ľudia, ktorí to v podstate ignorujú. Je to však časovaná bomba, ktorá vás môže prekvapiť v tom najmenej vhodnom momente. Rastúce ceny energií, potravín a základných životných potrieb sa týkajú nás všetkých. Aj preto vás nedbanlivosť môže nakoniec nemilo prekvapiť. Zdražovanie sa totiž stále neprejavilo naplno. Vysoká inflácia nás tlačí do toho, aby sme si pre základné životné potreby siahali čoraz hlbšie do peňaženky. Pre rodiny s nízkym príjmom to môže byť likvidačné.

Prečítaj si tiež: Slováci sa dočkali, cena benzínu a nafty opäť klesla, bude tento trend pokračovať?

Dbajte na detaily

Zrealizovali ste si už niekedy doma podrobný finančný plán vašich nákladov? Vedzte, že aj tie najmenšie detaily, ktoré vám nijako neovplyvnia váš komfort, vám môžu poriadne ušetriť peniaze. V čase, keď sa zvyšujú ceny základných energií a celému svetu hrozí prídelová politika, je dobré zamyslieť sa nad spôsobmi šetrenia. Uveďme si jednoduchý príklad. Umývate sa vo vani alebo sa sprchujete? Výsledok je zaujímavý: sprchovaním dokážete ušetriť až 20 % energie. Aj zapnutá žiarovka, ktorá vám niekedy svieti dlhé hodiny bez toho, aby ste to vôbec potrebovali, vám dokáže ušetriť. Preto sa pozrite na každý jeden detail. Viacero takýchto detailov môže nakoniec výraznejšie ovplyvniť vaše výdavky.

Extra výdavky

Ušetriť nie je ťažké. Preto skúste v ťažkých časoch napríklad kupovať lacnejšiu alternatívu vášho obľúbeného jedla alebo výrobku. Najideálnejšie však je úplne obmedziť extra výdavky. Do tohto zoznamu určite spadá zábava, kultúrne podujatia, cestovanie či rôzne sezónne dovolenky. Aj keď to určite nie je pre nás pohodlné, konzumný spôsob života nám ukázal, ako je všetkého dostatok a častokrát si ani nevieme vybrať. Aj nad týmto sa treba zamyslieť a niektoré výdavky tejto kategórie na istý čas škrtnúť zo svojho zoznamu.

Pred infláciou sa neschováme

Najväčšou zbraňou inflácie je v podstate to, že sa pred ňou neschováme. Neexistuje proti nej ani žiadna univerzálna obrana. Zvážte si teda riziko napríklad pri investovaní. Svojou neskúsenosťou môžete v boji proti inflácií prísť ešte o viac peňazí. Sme svedkami výpredajov prakticky na všetkých trhoch. Zlé načasovanie vás môže veľmi zabolieť.

Opäť sú tu podvodníci

Nezabúdajte, že tým ako sa vyvíjajú trhy a ekonomika, podvodníci prichádzajú na trh so stále viac sofistikovanejšími metódami, ako vás okradnúť. Ak sa teda aj rozhodnete v čase inflácie do niečoho investovať, všetko si poriadne preverte. Pomôcť vám môže aj web národnej banky Slovenska, kde nájdete zoznam subjektov finančného trhu.

Čítaj ďalej: Je USDC najbezpečnejší stablecoin?