10 najstratovejších kryptomien roku 2018 – investovali ste do niektorej z nich aj vy?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Asi nikto z nás si nepredstavoval rok 2018 v kryptomenách tak, ako sa reálne vyvíja. Možno sme očakávali pokles a konsolidáciu, ale asi každý z nás veril, že sa Bitcoin na konci tohto roku bude pohybovať minimálne na takých číslach ako minulý rok. Je takmer isté, že sa tak tento rok už nestane (nemožno však zatracovať kryptomeny, pretože určite vedia prekvapiť). V tomto článku sa však pozrieme na tie kryptomeny, ktoré tento rok prekvapili v tom „najhoršom.”

10 najväčších prepadákov tohto roku – 1. až 3. miesto

Kryptomenám sa v roku 2018 vôbec nedarilo. Pozrieme sa na tie kryptomeny, ktoré sa nachádzali v TOP 100, avšak ich hodnota drasticky upadla. Najhoršie si počínalo Zclassic (ZCL). Okolo tejto meny bolo veľa rozruchu v prvej polovici tohto roku, ale išlo najmä o pumpy a veľké špekulácie spojené s forkom Bitcoinu. Na ATH mala táto mena až 235,32 dolára pričom dnes sa obchoduje iba za 3,2 amerického dolára. Ide tak o stratu na cene až 99 %. Ak by sa táto mena mala dostať naspať na svoje ATH, tak by musela hodnotu navýšiť až 73,6x.

Druhou najhoršou kryptomenou (až doteraz), bola mena GameCredits (GAME). Aktuálne sa predáva na hodnote iba 0,158 dolára avšak svoje ATH mala pri cene až 6,90 dolára. Aby sa na takú cenu dostala znovu, tak by muselo prísť zhodnotenie až 43,6x. Tretím na zozname je Bitcoin Diamond (BCD). Ako jeden z mnohých forkov Bitcoinu sa mu na počiatku darilo, keď sa obchodoval na hranici 60 dolárov (59,44 dolára). Dnes sa však dá kúpiť na burzách za 1,69 dolára a tak by musel prísť až 35,1x rast, aby sa táto mena opäť dostala na maximum.

Nelichotivý rebríček – 4. až 10. miesto

Ethos (ETHOS) sa nachádza na 4. mieste, keď z ATH 10,41 dolára padol až na hodnotu 0,299 dolára. O priečku nižšie sa nachádza Salt (SALT), ktorý sa aktuálne predáva a kupuje na burzách za 0,54 dolára. Pri svojom ATH sa však obchodoval až za 17,74 dolára. Einsteinium (EMC2) sa ocitlo na 6. priečke, keď padlo z 2,83 dolára až na 0,088 dolára.

Na 7. až 9. mieste sa nachádzajú kryptomeny, ktoré by museli navýšiť svoju hodnotu až o 31,3x, aby sa dostali na svoje pôvodné ATH. Nxt (NXT) by musel vystreliť z 0,062 dolára na 1,94 dolára. LBRY Credits (LBC) by musel svoju hodnotu zvýšiť z dnešných 0,04 dolára na 1,26 dolára. Bitcoin Private (BTCP) je na delenom mieste spolu s Nxt a LBRY Credits, keď klesol zo 77,15 dolára na 2,47 dolára. Tento rebríček uzatvára na poslednom mieste Qtum (QTUM), ktorý zo 106,88 dolára klesol na 3,45 dolára.

Prečo práve tieto meny klesali najviac?

Zclassic, Bitcoin Private a Bitcoin Diamond stratili na hodnote tak veľa najmä kvôli tomu, že išlo o obrovský hype ohľadom forku Bitcoinu. Pri ďalších kryptomenách mohlo ísť o kombináciu rôznych faktorov, od laxného prístupu vývojárskych tímov, manipuláciu a špekuláciu na trhoch alebo slabú podporu komunity.

Iba pre zaujímavosť sa pozrime, ako by sa „zhodnotili” investície do BTC a ZCL na začiatku roku 2018. Ak by ste do Bitcoinu investovali na začiatku roku 1000 dolárov, tak dnes by ste mali BTC v hodnote 310 dolárov. Nie je to nič ohromujúce, ale treba myslieť na to, že tento rok je v znamení downtrendu a medvedieho trhu. Ak by ste však v rovnakom čase investovali do kryptomeny Zclassic, ktorá sa nachádza na prvom mieste v dnešnom rebríčku, mali by ste ZCL v hodnote 14 dolárov. To je priam priepastný rozdiel.

Záver

Práve kvôli vyššie spomenutému rozdielu medzi BTC a ZCL si treba dávať obrovský pozor na to, do ktorých kryptomien investujete. Nehovoríme, že všetky altcoiny sú zlé alebo že treba investovať iba do BTC. Avšak v dnešnom svete musí mať kryptomena nielen skvelý tím a podporu komunity, ale musí najmä poskytnúť riešenie reálneho problému.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
cryptoglobe.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.