Hardforky hlavných kyptomien vám (ne)musia priniesť vysoké zisky

Kategorie: Novinky
Hardforky hlavných kyptomien vám (ne)musia priniesť vysoké zisky.
Hardforky hlavných kyptomien vám (ne)musia priniesť vysoké zisky. Zdroj: shutterstock.com/sommthink

Posledný mesiac sme zaznamenali niekoľko forkov popredných kryptomien. Litecoin (LTC), Zclassic (ZCL), Ethereum Classic (ETC) boli rozštiepené, aby vytvorili nové mince. Každá z nich má pôvod v jej rodičovskom altcoine [Parent coin] . Pri čakaní na hardfork si mnohí investori kúpili tieto kryptomeny v nádeji, že dostanú bezplatnú dividendu, alebo že jednoducho zarobia na zvýšení ceny, ktorú zvykne fork vyvolať.

Najdôležitejší hardfork

Forkmániu spustila udalosť, ktorá sa konala v Auguste 2017. Vtedy veľmi sledovaný hardfok Bitcinu naštartoval kariéru nového altcoinu. Určite viete, že je to Bitcoin Cash (BCH). Odvtedy forky nabrali na popularite. Vývojári sa dychtivo pustili do štiepenia dominantných kryptomien. Údajne z rôznych dôvodov. (Ja by som tipoval, že to robia hlavne kvôli ich vlastnému zisku.)

Coiny dostávate zadarmo

Ak si myslíte, že niečo dostanete zadarmo, mýlite sa. Nič také vo svete neexistuje. Všetko má svoju hodnotu. U altcoinov to platí bezo zbytku.

Hardfork – jednoduchá zisková schéma

Malo by to fungovať jednoducho. Sú zverejnené plány na fork známej kyptomeny. Investujete do nej s jednoznačným plánom. Cena vašej kryptomeny tesne pred forkom vyskočí a vy naviac dostanete novú kryptomenu zadarmo. Predáte “Parent coin” so ziskom a naviac získate novú kryptomenu s rastovým potenciálom. A znova zarobíte.

Dnes už to tak jednoducho nefunguje

Aby sme neboli len u teoretizovania, pozrime sa na nedávne forky niektorých dôležitých kryptomien:

Litecoin

Fork na Litecoin Cash prebehol dňa 18.2. 23.2.
Cena Litecoinu bola okolo 225$, vyskočila na 251$, aby 21. Februára spadla späť na 226$. To bol pohyb +-25$.

Cena Litecoin Cash (fork Litecoinu) sa vyšplhala dňa 23.2. na 7,73$, aby potom padla na dnešných 0,4$. Čiže pohyb 0+7$ a pokles -6,6$.
Mohol to byť slušný zisk, ak by sme využili tieto výkyvy. Výhodou bolo, že nekolidovali v jednom dni. Ten kto však nastúpil neskoro, zaknihoval si stratu. A môže sa modliť, aby mu to časom vynahradil Litecoin Cash.

Ethereum Classic

Fork zo dňa 4.3. prakticky neovplyvnil zostupný trend ETC. Z približne 30$ klesol na dnešných 21$. To je rozdiel –9$.

Môže tieto straty nahradiť jeho hardfork Calisto? Uvidíme, nie je ešte zaknihovaný na žiadnej uznávanej burze, takže o jeho cene sa dá len špekulovať.

ZClassic

Dňa 27.2. sa jeho cena pohybovala na cene 77$. V deň forku, 28.2., cena vyskočila na 119$. Dnes sa pohybuje jeho cena na úrovni 10$.

Cena jeho forku Bitcoin Private sa dnes pohybuje na úrovni 65$. Ale pozor! Jeho kapitalizácia je podľa Coinmarketcapu čistá nula. Čiže je to zatiaľ fiktívna cena.

Záver

Môžem len konštatovať, že investíciu do kryptomien si treba dôkladne premyslieť. V kryptosvete totiž všetky doteraz zaužívané vzorce a dogmy často menia svoj význam. Spoliehajte sa na seba, analyzujte dostupné informácie, rozhodujte sa s chladnou hlavou.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook, prípadne Instagram,  alebo Twitter. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.