Hacker: V sobotu uskutočním 51 % útok na Einsteinium – ak mu prispejete, tak položí aj Vertcoin

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

„13. októbra o 10:00 CET uskutočním 51 % útok na kryptomenu Einsteinium.” S týmito slovami zverejnil svoj tweet hacker, ktorý plánuje v danom čase prevziať väčšinovú kontrolu nad uvedeným altcoinom, aby dokázal, aký jednoduchý je celý proces. Ako dôkaz sľúbil vysielanie priebehu útoku naživo.

Cieľom je upozorniť za zraniteľnosť

51 % útok je typ ataku, kedy útočník získa väčšinovú kontrolu nad hashrate danej krypotmeny, aby následne uskutočnil podvodné double spend transakcie. V priebehu tohto roku sa cieľom takéhoto typu útoku stali aj kryptomeny Bitcoin Gold a Verge. Ak sú slová daného hackera pravdivé, ďalším na rade je Einsteinium (EMC2).

Útočník okrem plánovaného času spustenia útoku odhalil aj presné dôvody jeho činu. Podľa jeho slov chce ukázať, aké ľahké je pre zainteresovaných ľudí tento typ ataku vykonať, a zároveň chce komunitu upozorniť na dôsledky 51 % útoku, respektíve ukázať, ako takémuto útoku predchádzať.

Ak sa slová hackera naplnia, 51 % útok na kryptomenu Einsteinium bude možné sledovať live na tomto linku.

Mohlo by vás zaujímať: Kryptomeny, ktoré sú v súčasnosti náchylné na 51 % útok

Útok za 50 dolárov

Výberom EMC2 si útočník zvolil relatívne ľahký cieľ. Tento altcoin, ktorý je na scéne od roku 2014, zažíva vskutku veľmi zlý rok. Od svojho, all-time-high (2,63 USD), ktoré dosiahol v druhej polovici decembra 2017, klesla jeho hodnota o 97 %. Takto devalvované coiny fungujúce na algoritme Proof of Work majú hashrate adekvátne nízky k ich cene. Tým sa stávajú ľahkým terčom pre zmienený typu útoku. Zároveň je však aj zisk plynúci z ataku na takéto coiny nízky.

Má sa obávať aj Vertcoin?

Ak zoberieme do úvahy vyššie uvedené fakty, je vysoký predpoklad, že potenciálny útočník nemá záujem obohatiť sa na double spend transakciách. Hacker dokonca uvádza, že na útok vyčlenil len 50 dolárov, takže cena za získanie potrebného hashrate bude vskutku nízka.

Útočník však zároveň vyzýva ľudí k prispetiu na jeho bitcoinovú adresu, pričom proklamuje, že ak sa vyzbiera 200 až 300 dolárov, táto suma mu umožní vykonať útok aj na podstatne známejšiu kryptomenu Vertcoin.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Záver

Ako sme už v úvode článku spomínali, 51 % útoky už boli úspešne zrealizované na viaceré kryptomeny. Snáď najväčší útok sa uskutočnil v máji 2018, jeho obeťou bol Bitcoin Gold. Po tom, čo útočník získal dostatočný hashrate, dokázal vďaka double spend transakciám ukradnúť coiny v hodnote viac ako 18 miliónov dolárov.

Náklady na financovanie 51 % útoku sú voči mnohým kryptomenám prekvapivo nízke. Dokazuje to aj stránka crypto51.app, podľa ktorej hodinový útok na niektoré altcoiny s nízkou trhovou kapitalizáciou môže vyjsť na menej ako 30 dolárov.

Napriek pomerne nízkym nákladom sa však tento typ útoku vyskytuje zriedkavo. Napomáha tomu možno aj fakt, že burzy a obchodné platformy stále sprísňujú KYC (know-your-customer) štandardy, takže hackerom je značne sťažená možnosť predaja ukradnutých coinov. Samozrejme za predpokladu, že ich chcú predať anonymne.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
bitcoinist.com
chepicap.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.