Zvažujete nákup kryptomien? Poradíme vám, ako mať svoj vlastný plán

Pre začiatočníkov Zvažujete nákup kryptomien?
Zvažujete nákup kryptomien? Zdroj: shutterstock.com/Jokiewalker
BitmarketsOkazio mobil

V tomto článku si pripomenieme niektoré zásady a postupy pri tvorbe dlhodobej stratégie nákupu a držania kryptomien. Než nakúpite kryptomeny k dlhodobému držaniu (HODL), mali by ste mať jasný plán. Hodlovať znamená držať a prikupovať, keď je trh v kríze a všetci ostatní naokolo panikária. Máte na to nervy? Výborne! V tom prípade je tento článok práve pre vás.

Čo sú kryptomeny

Než začnete investovať do kryptomien, musíte vedieť, o čo ide. Investor by nikdy nemal dávať svoje peniaze do niečoho, čomu vôbec nerozumie a nič o tom nevie. Na túto chybu upozorňujú mnohí finanční poradcovia, ale napriek tomu ju mnoho začiatočníkov, ale aj pokročilých investorov, niekedy robí. Ak vaša investícia nie je nijak závratná, možno namietnete, že na to nemáte čas a nie je nutné poznať všetky podrobnosti.

V takom prípade však odporúčam radšej neinvestovať, dokým si na to čas neurobíte. Nie je treba vedieť naspamäť všetko o danom projekte, tíme, komunite, atď. Ale možno by stačilo niekoľko dní iba tak pátrať a dať tomu dostatok času. Potom zvážiť pre a proti, porovnať to s inými príležitosťami a až potom investovať.

Začnite s tým, že si urobíte dobrú predstavu o tom, čo sú to kryptomeny, akú úlohu by v budúcnosti mohli mať a či má význam do nich investovať svoje peniaze. Až potom má cenu hľadať a porovnávať konkrétne coiny a tokeny. Na túto tému nájdete na Kryptomagazine mnoho článkov.

EÚ plánuje v najbliźších rokoch kompletne zregulovať krytpomeny. Regulácie sa blížia, náš expert na túto problematiku sa vyjadril, čo od nich očakáva: EXPERT blog – Zničia regulácie EÚ kryptomeny alebo im pomôžu? Toto môžeme čakať

Riziko

Ďalšou veľmi dôležitou zásadou pri nákupe kryptomien je dôkladné oboznámenie s rizikami. Tých je na tomto mladom trhu mnoho a nie sú vôbec zanedbateľné. Ako hodler riskujete, že prídete úplne o všetko, keď vaša kryptomena skončí. Aj k takým prípadom tu dochádza a nie sú ojedinelé. Nakúpiť neznámu malú kryptomenu a čakať, kým urobí stonásobok, preto nemusí byť príliš dobrý nápad.

Ďalej tu máme samozrejme rôzne kybernetické hrozby. Je treba sa dobre zorientovať a naučiť sa dodržiavať bezpečnostné zásady. Tu nájdete článok o bezpečnosti, vrátane odkazov na doplňujúce články ohľadom tejto veľmi dôležitej témy.

Mohlo by vás zaujímať: Ako nakupovať a predávať kryptomeny bez poplatkov

Plán

A nakoniec, teraz sa dostávame k samotnému plánu. K tomu sa dá pristúpiť rôznymi spôsobmi. Môžete si napríklad jednoducho položiť niekoľko zásadných otázok. Spíšte si ich na papier a potom si doprajte dostatok času na ich zodpovedanie. Keď budete mať na každú z nich jasnú odpoveď, môžete si vytvoriť svoj vlastný plán, ktorého sa následne budete držať po celú dobu, na ktorú je investícia plánovaná (investičný horizont).

Otázky:

  1. Viete, do čoho sa chystáte vložiť peniaze?
  2. Poznáte všetky riziká, ste ochotní ich akceptovať a naučili ste sa, ako dodržiavať bezpečnostné zásady?
  3. Koľko peňazí a z akých zdrojov máte pre túto investíciu (ak chcete špekuláciu) k dispozícii, budete investovať mesačnú čiastku z výplaty, alebo jednorazovo?
  4. Ako dlho vám tieto peniaze nebudú chýbať, koľko tomu dávate času (tu odporúčam akceptovať min. 5-10 rokov)?
  5. Do ktorých kryptomien vložíte svoje peniaze?
  6. Aký je váš cieľ (% čiastka)?

Viac si na túto tému môžete prečítať v našom seriáli o plánovaní nákupu kryptomien k hodlovaniu. Jednotlivé diely nájdete tu:

(1. diel) – Riziko
(2. diel) – Kapitál
(3. diel) – Portfólio
(4. diel) – Je vhodný čas pre vstup?
(5. diel) – Cieľ investície
(6. diel) – Vyhodnotenie
(7. diel) – Evidencia a daň

Záver

Keď si na tieto otázky dôkladne odpoviete, môžete si z odpovedí a vlastných cieľov vytvoriť vlastný dlhodobý plán (stratégiu). Tohto plánu by ste sa následne mali držať. Prípadný aktívny prístup a snahu o zhodnocovanie portfólia radšej zo začiatku nepoužívajte. Najmä sa vyvarujte unáhleným rozhodnutiam a zmenám na základe momentálnej situácie na trhu.

Určite sa oplatí si každú prípadnú zmenu plánu veľmi dobre premyslieť, prípadne si stanoviť niekoľkodennú ochrannú lehotu. Keď budete chcieť zmeniť dlhodobý plán, vždy si nechajte svoje rozhodnutie napr. 3 dni uležať. Až potom konajte, ak stále trváte na zmene.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.