[Seriál] Plánujeme nákup kryptomien k hodlovaniu (7. diel) – Evidencia a daň

Novinky Ako na nákup kryptomien k hodlovaniu?
Ako na nákup kryptomien k hodlovaniu? Zdroj: shutterstock.com/Creativan
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Náš seriál o plánovaní dlhodobej investície do kryptomien sa chýli ku koncu. Dúfame, že pre vás bol zdrojom inšpirácie a že sa nám podarilo vás presvedčiť, že dobré plánovanie je základ úspechu. Prešli sme si jednotlivé kroky plánu a dnes nás čaká doplňujúce info ohľadom evidencie a dane, keďže i tieto aspekty patria k hodlovaniu kryptomien a je teda potrebné na ne poukázať.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazinu napísal Kytka.

Seriál sme zámerne zaradili práve na toto obdobie, pretože sa domnievame, že je pre dlhodobý nákup kryptomien vhodná doba. Či budete investovať (resp. kedy) je samozrejme na vás. K rozhodnutiu využite všetky dostupné informácie, ale radíme vám zároveň nepredávať zodpovednosť za svoje investície ani nám, ani nikomu inému. Ako už bolo povedané, rozhodnutie je len na vás.

Všetky diely:
(1. diel) – Riziko
(2. diel) – Kapitál
(3. diel) – Portfólio
(4. diel) – Je vhodný čas pre vstup?
(5. diel) – Cieľ investície
(6. diel) – Vyhodnotenie
(7. diel) – Evidencia a daň

Daň z príjmu

Začneme daňami. Pýtali ste sa nás, či sa niekto dozvie, keď vám prídu na účet peniaze z predaja kryptomien. Odpoveď znie samozrejme áno. Pokiaľ to bude nízka čiastka, tak sa možno nikto nič nedozvie. To by vás mohlo uviesť do nebezpečného pokoja, ale chceme vás varovať. Na burzách a zmenárňach majú vaše údaje predovšetkým pre to, aby mohli informácie o vašich nákupoch a predajoch kryptomien poskytnúť príslušným úradom. Taktiež to platí o vašej banke. Ďalej sa vám môže stať, že sa pochválite pred nesprávnym človekom, ktorý vás udá.

Možno povedať, že to za tie nervy nestojí a je lepšie daň v každom prípade zaplatiť. Akonáhle budete svoje príjmy z predaja kryptomien tajiť, mohlo by sa vám bohužiaľ stať, že vám daňový úrad zaklope na dvere. Pre takéto prípady zákon stanovuje prísne sankcie vo forme 20% penále, 5% pokuty a k tomu ešte úrok z omeškania, ktorý činí cca 14,5% ročne (zdroj), a to nehovoríme o nepríjemnostiach s tým spojenými. (uvedené informácie sa týkajú Českej republiky. Na Slovensku je trest za krátenie či neodvedenie dane podstatne prísnejší. Za nezaplatenie dane hrozí trest odňatia slobody vo výške jeden až tri roky. Ide o paragraf trestného zákonníka § 278.)

Ako zdaniť?

Že musíme zdaniť teda už vieme. Bohužiaľ nám ale zákonodarcovia tak trochu zaspali a dosiaľ neexistuje jednoznačný zákonný rámec pre zdanenie kryptomien (do značnej miery sa toto týka aj Slovenska). Všeobecne sa má za to, že je v poriadku, pokiaľ zdaníme až príjem spojený s predajom kryptomien. V ČR je daň 15% zo zisku (na SR je základná sadzba dane z príjmu pre fyzické osoby 19%). To znamená, že odvediete 15% (na SR 19% + 14% zdravotnej poisťovni = 33%) z rozdielu medzi príjmami z kryptomien za daný kalendárny rok a príslušnými výdajmi na ich nákup. V prípade nejasností vám zrejme neostane nič iné, než sa ísť poradiť rovno na príslušný daňový úrad, poprípade ku svojmu účtovníkovi či daňovému poradcovi, pokiaľ ho máte.

Táto téma je veľmi komplikovaná a určite sa k daniam ešte dostaneme v jednom či vo viacerých samostatných článkoch. (V súčasnosti nie je známy žiaden právny predpis, ktorý by vyslovene zakazoval alebo povoľoval obchodovanie s bitcoinom či inými kryptomenami. Finančné riaditeľstvo SR vydalo len pár nezáväzných stanovísk, a to napríklad s ohľadom na účtovanie bitcoinov. Odkazuje v nich najmä na náležitosti účtovného dokladu. Jednou z nich je aj peňažná suma alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva.)

Evidencia

Nie len kvôli dani, ale aj k tomu, aby ste boli schopní investíciu vyhodnotiť, je potrebné každý nákup a predaj evidovať. U holdovania by to nemal byť problém, traderi to majú vzhľadom k množstvu transakcií pomerne komplikované. V prípade malého množstva záznamov (jednorazová investícia) vám postačí aj kúsok papiera. Omnoho pohodlnejšie možno evidovať v tabuľkovom programe, ktorý vám ušetrí veľa práce pri výpočtoch a umožní ľahkú a rýchlu úpravu, tvorbu kópií a záloh, atď.

Do tabuľky si zapíšete každý nákup za fiat menu, vrátane kurzu a čiastky, za ktorú ste nakúpili, pre jednotlivé kryptomeny zvlášť. Osobne mám za to, že pokiaľ prikupujete altcoiny prostredníctvom inej kryptomeny (spravidla za Bitcoin), môžete si v tabuľke spočítať ich kurzy v Eurách tak, že vynásobíte kurz, za ktorý ste nakúpil BTC jeho použitým množstvom na nákup daného altcoinu a tuto čiastku následne vydelíte množstvom nakúpených mincí/tokenov. Výsledkom je reálna cena, za ktorú ste nakúpili jednotku daného altcoinu. Nezabudnite do ceny taktiež zahrnúť transakčný poplatok.

Ďalšie údaje, ktoré potrebujete sledovať, je priemerná cena, celková kúpna cena vášho portfólia i jednotlivých kryptomien a ich množstvo, na akej burze ste nakupovali a kedy a môže sa hodiť aj info, kde tú ktorú kryptomenu držíte. Evidovať je lepšie čo najskôr, aby ste sa vyhli prípadným zmätkom pri neskoršom hľadaní transakcií a pod.

Záver

Teraz už máte kompletný rámec pre tvorbu vášho investičného plánu. Veríme, že vám to bude k úžitku a že vďaka týmto informáciám budete ku svojej investícií pristupovať s rozvahou, pokojom a zodpovednosťou. Teraz je už len na vás, aby ste si vytvorili vlastnú investičnú stratégiu, ktorá bude úspešná.

Naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.