8 pádnych dôvodov, prečo Bitcoin stratí post najväčšej kryptomeny

0

V rozsiahlom článku na Trading11 sme sa pozreli na dôvody, prečo by Bitcoin mohol stratiť svoje dominantné postavenie na trhu. Tu sa pozrieme na prvé dva dôvody, prečo Bitcoin nebude kráľom kryptomien navždy.

1. Počet transakcií za sekundu

Bitcoin má výsadné postavenie. Otázkou je, či si ho do budúcna udrží. V tomto článku budeme rozoberať BTC v protiklade k ostatným kryptomenám. To znamená, že tento článok vychádza z predpokladu, že kryptomeny budú do budúcnosti úspešné a kalkuluje s možnosťou, že BTC stratí svoje dominantné postavenie.

Hlasovanie o ideálnom coine – Ktorú mincu by ste odporučili pre HODL – Hlasujte za svoj obľúbený projekt

A je dobré začať hneď pri jadre problému. A tým je počet transakcií, ktoré zvládne daný blockchain za sekundu. Bitcoin sa pohybuje už dlhšiu dobu na počte 3 – 7 transakcií za sekundu. V tomto porovnaní sa budeme najčastejšie obracať na druhú najväčšiu kryptomenu Ethereum. To zvláda približne 15 – 25 transakcií za sekundu. Obidve tieto čísla samozrejme nebudú stačiť blížiacej sa adopcii, ale už tu je jasne vidieť, že BTC je pozadu.

2. Technologická zastaralosť

Toto porovnanie je ešte horšie vo vzťahu k polocentralizovaným minciam, ktoré zvládajú aj stovky transakcií za sekundu, aj keď tento úspech bol vykúpený zvýšenou centralizáciou. XRP má teraz kapacitu okolo 1 500 transakcií za sekundu, hoci ho mnohí nepovažujú za kryptomenu. Bitcoin sa zlepšuje pomaly a cesta ku scalingu počtu transakcií je veľmi neistá. ETH napríklad buduje hneď niekoľko riešení naraz. V prvom rade je to sharding, nasleduje Plasma network (podobné LN) vyvíjaná pomocou OmiseGo a nakoniec prechod na Casper, kedy sa vytvorí hybridný systém PoW a PoS.

Pri BTC to zatiaľ vyzerá, že najväčšou nádejou je Lighting network, ktorá má však svoje obmedzenia. Primárne bola totiž pôvodne určená na mikrotransakcie a teda na špecifický účel. LN sa zatiaľ pekne rozvíja, ale zdá sa, že táto cesta nemusí byť dostatočne konkurencieschopná.

Celý článok nájdete na Trading11:

Zůstane BTC vedoucí kryptoměnou navždy? 8 hlavních důvodů, proč ne.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil KracikA.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre