Kryptomeny stoja pred dôležitým obdobím, ktoré naznačí, aká bude budúcnosť tohto odvetia. Absolútnou prioritou číslo 1 je vytvorenie regulačných zákonov, o ktorých sa diskutuje čoraz viac, no nikto nie je schopný vziať zodpovednosť do vlastných rúk. Nasvedčujú tomu aj informácie z nedávnej udalosti vo švajčiarskom Davose, o ktorých informoval portál CoinDesk.
Kryptomeny a ich budúcnosť
V Davose sa pred pár dňami konalo Svetové ekonomické fórum, kde sa diskutovalo aj o kryptomenách a ich ďalšom smerovaní. K tejto tematike sa vyjadrila aj popredná eurokomisárka Mairead McGuinnessová. Podľa jej slov budú regulačné zákony zamerané najmä na investorov, ktorí v minulom roku čelili vážnym hrozbám.
„Nariadenie o kryptomenových trhoch MiCA nemá význam, pokiaľ ho ľudia nebudú dodržiavať. Musíme byť jednotní a vytvoriť pravidlá pre celý svet,” uviedla McGuinnessová.
New European Union crypto rules are pointless unless the rest of the world follows suit, the bloc’s leading financial services official, @McGuinnessEU, told CoinDesk. #Davos2023 @jackschickler reports https://t.co/2At5UlEAmj
— CoinDesk (@CoinDesk) January 19, 2023
MiCA predstavuje nariadenie Európskej únie o trhoch s kryptomenami, o ktorom sa malo hlasovať začiatkom tohto roka. Politici majú ohľadom otázky kryptomien stále veľa nejasností. Hlasovanie, ktoré malo prebehnúť začiatkom tohto roka však bolo podľa portálu CoinDesk presunuté na apríl. Dôvodom je problém s prekladom týchto pravidiel, ktoré majú byť uvedené v 24 jazykoch. Ak bude hlasovanie úspešné, MiCA oficiálne vstúpi do platnosti začiatkom roka 2025
Predseda Rady pre finančnú stabilitu Klaas Knot uviedol, že sa pokúsia do leta sfinalizovať celé znenie návrhov. Podľa McGuinnessovej je globálne zavedenie týchto pravidiel problematické až nereálne. Má to jeden závažný dôvod. Veľká časť kryptomenových spoločností má svoje oficiálne sídla mimo EÚ, čo orgánom znemožňuje vykonávať regulačnú činnosť. MiCA tak v tomto prípade vôbec nemusí fungovať.
Dominový efekt pokračuje
Otázka regulácie kryptomien nabrala po udalostiach z minulého roka rýchlejšie tempo. Dominový efekt krachujúcich kryptomenových spoločností však naďalej pokračuje.
Nedávno sme informovali o blížiacom sa krachu spoločnosti Genesis, ktorá poskytuje kryptomenové pôžičky. Alarmujúci stav spoločnosti pretrváva už od konca novembra 2022. Ako záchrana mala poslúžiť finančná páka vo výške jednej miliardy dolárov. Tento plán však stroskotal.
Platforma na poskytovanie kryptomenových pôžičiek môže už počas nasledujúcich dní vyhlásiť bankrot. Podobný scenár prežíva aj materská spoločnosť DCG, ktorá podľa najnovších informácií pozastavila vyplácanie dividend. Spoločnosť Genesis je okrem blížiaceho sa bankrotu stále v spore s burzou Gemini, ktorá pozastavila výbery po krachu burzy FTX. Viac ako 340 000 klientov sa nevie dostať ku svojim prostriedkom.
Genesis owes over $3.5 billion to its top 50 creditors, which includes @Gemini, @CumberlandSays, Mirana and others, according to the crypto lender's bankruptcy filing. @thesamreynolds reports.https://t.co/igORiyCmh0
— CoinDesk (@CoinDesk) January 20, 2023
Ako to už býva zvykom, tento spor neušiel pozornosti americkej Komisii pre cenné papiere a burzy (ďalej len SEC). Tento orgán takmer okamžite po prevalení problémov podal žalobu na spomenuté spoločnosti Genesis a Gemini za predaj neregistrovaných cenných papierov. O tejto udalosti sme vás informovali aj v našom článku: Aktuálne: SEC začala vyšetrovanie firiem DCG a Genesis: hrozba masívneho prepadu kryptomien rastie.
Dôsledok tohto krachu môže vážne ohroziť pokračujúci rast Bitcoinu a ďalších kryptomien.
Čítaj ďalej: Investori zbystrite – ďalšia známa kryptomenová firma ohlasuje bankrot