Zilliqa oznámila Testnet v3 – mainnet spustí v januári 2019

BitmarketsBitmarkets

Vývojári kryptomeny Zilliqa na svojom oficiálnom blogu oznámili, že pred plánovaným mainnetom spustia v najbližších dňoch svoj tretí testnet. Podľa vyjadrenia momentálne tím Zillinqy usilovne pracuje na tom, aby dodržali termín 31. 1. 2019. V tento deň má prísť k spusteniu mainnetu ZIL. Súčasťou aktualizácie testnet v3 bude aj začatie testovacej fázy verejnej ťažby. To umožní ťažiarom otestovať svoje stroje a pripraviť sa na spustenie siete.

Zilliqa spúšťa mainnet

Zilliqa je ERC-20 token, teda je založená na smart kontrakte Etherea. Táto kryptomena sa však od ETH siete plánuje osamostatniť spustením vlastnej siete. Podobne sa počas minulého roka osamostatnil napríklad VeChain, TRON alebo EOS, pri ktorého spustení mainnetu došlo k určitým problémom a k dočasnému zamrznutiu siete.

Ako sme už spomínali, v týchto dňoch vývojári ZIL pracujú na prípravách na mainnet. K tým patrí taktiež avizované spustenie 3. testnetu, po ktorom bude v prevádzke testovacia a prípravná fáza verejnej ťažby. Vývojári Zilliqy to na svojom oficiálnom blogu okomentovali takto:

„Testnet v3 umožní verejnú ťažbu na testnete ZIL. Vďaka tomu si budú môcť ťažiari začať testovať ich systémy v rámci prípravy na spustenie plánovaného mainnetu.”

Mainnet bude spustený 31. januára 2019, pričom k token swapu má dôjsť až niekedy koncom 1. štvrťroku 2019, aby tak vývojári mohli zabezpečiť bezpečnosť a stabilitu siete pred samotnou migráciou. Od zverejnenia tejto správy Zilliqa oproti Bitcoinu zaznamenala asi 25 – 35 % rast.

Zilliqa

Zilliqu, aktuálne zaberajúcu 36. priečku podľa market capu, by sme mohli zaradiť medzi technologické kryptomeny. Patrí do projektov súhrnne označovaných ako tzv. blockchain 3.0.

Do tejto skupiny patria kryptomeny, ktoré využívajú trochu odlišné a inovatívne spôsoby dosahovania konsenzov, a tým aj ťažby a schvaľovania nových transakcií. Snahou týchto projektov je riešiť problémy, s ktorými sa stretáva Bitcoin (a všeobecne proof-of-work, či blockchain 1.0) a projekty typu Ethereum, slúžiace ako platforma na tvorbu nových tokenov. K najväčším výzvam patrí priepustnosť siete, či počet transakcií za sekundu.

Škálovateľnosť

Zilliqa ponúka špeciality, ako napríklad smart kontrakty, ktoré prebiehajú v ich vlastnom programovacom jazyku SICLLA. K špecialitám patria napríklad aj dAPPS (decentralizované aplikácie) a hybridný konsenzus. Tým je kombinácia proof-of-work (POW) a Practical Byzantine Fault Tolerance Protocol (PBFT).

Zatiaľ čo sa BCH vydal na cestu zväčšovania blokov, Bitcoin chystá off chain riešenie, ktoré všetci poznáme, a tešíme sa, aký vplyv bude mať obrovský nárast BTC transakcií za sekundu, ktorý umožňuje Lighting Network.

Sharding

Zilliqa rieši škálovateľnosť trochu inak. Na rozšírenie množstva transakcií za sekundu používa technológiu sharding. Ťažiari sa rozdelia do skupín (shardov) a ťažia tzv. mikrobloky, ktoré sa následne spájajú do jedného bloku. Vďaka tomu sa maximálny počet transakcií rozširuje spolu s rastom siete. Čím viac ťažiarov teda bude ťažiť, tým väčší bude počet transakcií za sekundu.

Záver

Často dochádza k tomu, že cena kryptomeny pred plánovaným spustením mainnetu rastie a tesne pred jeho spustením špekulanti vyberú zisky a dôjde k určitému pádu. Podobný priebeh teda možno očakávať aj u Zilliqy. Vývojári tejto kryptomeny si každopádne robia svoju prácu a nás tak čaká ďalší mainnet pomerne zaujímavého projektu, ktorý celkovo má čo ponúknuť. Mimochodom, pravdou zostáva aj to, že sharding chce v budúcnosti aplikovať aj Ethereum, tak, ako sme vás o tom informovali tu.

Zdroje:
https://blog.zilliqa.com/
https://docs.zilliqa.com/

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.