Novinky z vývoja Etherea • Sharding už v roku 2020! – hovorí Justin Drake

BITmarkets BITmarkets

O vývoji softvéru, ktorý v budúcnosti Ethereu umožní škálovať svoj blockchain a výrazne tak zvýšiť rýchlosť spracovávania transakcií, píšeme relatívne často. Napríklad v tomto článku sme informovali, že Vitalik Buterin už má hotový čiastočný proof-of-concept.

Po spustení shardovacieho protokolu rýchlosť ETH blockchaine postupne vzrastie až na milión transakcií za sekundu! Developer z Ethereum Foundation – Justin Drake – dnes trochu priblížil, ako pokračuje vývoj a okomentoval najnovšie dianie vo firme.

Ďalšia novinka: Ethereum ETC777 štandard ponúka mnoho vylepšení

Čo sme sa dozvedeli od Justina Draka?

V prvom rade tu máme dôležitý odhad. Sharding by mal byť hotový približne v roku 2020! To v podstate sedí, aj Vitalik nedávno hovoril o tomto roku.

Čo je však ešte dôležitejšie, vývoj shardovacieho protokolu sa spojil s vývojom protokolu Casper! Oba projekty mali od začiatku v Ethereum Foundation vysokú prioritu. Kedysi však fungovali úplne samostatne. Ich prepojenie v poslednej dobe prinieslo niekoľko výhod.


Casper je proof-of-stake protokol vyvíjaný spoločnosťou Ethereum Foundation. V budúcnosti nahradí súčasnú ťažbu pomocou GPU. Cieľom Casperu je v prvom rade dosiahnutie “finality” a zníženie ceny za dosiahnutie konsenzu na platforme. Viac o Casperi nájdete tu.


Sharding má súčasnej fáze vývoja problém s bezpečnosťou. Jednotlivé shardy si môžete predstaviť ako samostatné blockchainy. Spolu však tvoria jednu veľkú, “rozkúskovanú” platformu a zdieľajú pravidlá na dosahovanie konsenzu.

“Momentálne shardy fungujú ako paralelné vesmíry. Pred nasadením tohto protokolu musíme vymyslieť spôsob, ako  by mohli medzi sebou komunikovať. Riešime to pomocou cross-linkov a checkpointov.”

Povedal Justin Drake.

Môže vás zaujímať: Ethereum čoskoro získa Casper testnet! (starší článok)

Výhody spojenia vývoja shardingu a Caspera

Dnes už Casper a sharding protokoly zdieľajú rovnakú infraštruktúru a ich spojenie do jedného projektu umožňuje zvýšiť bezpečnosť checkpointov. Druhou výhodou je, že Casper umožnil ďalšie optimalizácie, ktoré výrazne zvýšili škálovateľnosť celého systému.

Podľa Justina Draka bude Casper hotový a nasadený do produkcie v priebehu roku 2019. Sharding bude nasledovať o rok neskôr. Takže, máme pred sebou pravdepodobne POSLEDNÝ rok ťažby etheru pomocou GPU! Bude skutočne zaujímavé sledovať prechod z PoW na PoS konsenzus a hlavne reakciu minerov.

Páčil sa vám tento článok? Môžete nás podporiť likom na facebooku, alebo ho pošlite svojím priateľom.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Zdroje informácií:
ccn.com
kryptomagazin

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY: