Základný prehľad algoritmov, na ktorých stoja kryptomeny

Novinky Základný prehľad algoritmov, na ktorých stoja kryptomeny.
Základný prehľad algoritmov, na ktorých stoja kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/djela9
BitmarketsMind of Pepe mobil

Pojmom konsenzus algoritmu sa v oblasti informatiky označujú protokoly na riešenie problému. Za každou kryptomenou existuje určitý typ takéhoto konsenzu. Vzhľadom k veľkému počtu digitálnych mien, ktoré fungujú na rôznych princípoch, sa aj jednotlivé algoritmy líšia. Žiadny nie je dokonalý, ale každý má svoje silné stránky. Poďme si ich spoločne predstaviť.

Proof-of-Work (PoW)

Použitý v kryptomenách:  Bitcoin, Litecoin, Dogecoin, atď.
Výhody: overený časom
Nevýhody: zdĺhavý proces ťažby, náročný na výpočtovú silu a elektrickú energiu

Proof-of-Work (z anglického slovného spojenia „dôkaz práce”) bol vôbec prvým algoritmom v oblasti kryptomien. Ako jeho tvorca je uvádzaný Satoshi Nakamoto, ktorý ho použil pre ťažbu blokov v najznámejšej digitálnej mene – Bitcoin. Jeho hlavná výhoda spočíva v overenosti časom, nakoľko kráľ kryptomien tu už s nami nejaký ten rok je.

Na druhej strane je však často počuť hlasy, ktoré tento typ považujú za technologicky zastaraný. Mineri ťažiaci digitálne meny na báze PoW majú za úlohu riešiť zložité matematické úlohy s cieľom validovať transakcie v sieti. Ich vyriešením vznikajú jednotlivé bloky, ktoré sa následne ukladajú do blockchainu.

Proof-of-Stake (PoS)

Použitý v kryptomenách: NEO, Peercoin, Decred, atď.
Výhody: vyššia miera decentralizácie, energeticky nenáročný, na schvaľovanie transakcií nie je potrebný drahý hardvér

Na rozdiel od PoW, kde sú nové bloky tvorené minermi, v algoritme Proof of Stake sa vytvárajú vďaka coinom, ktoré ich vlastníci „vsadia” ako dôkaz, že tieto novovzniknuté bloky sú platné. To, kto bude mať možnosť vytvoriť nový blok a teda aj získa odmenu, je ovplyvnené predovšetkým dĺžkou doby držania danej kryptomeny, ako aj počtom jednotlivých coinov. Výhodu majú samozrejme tí vlastníci, ktorí majú väčšie množstvo tejto meny po dlhšiu dobu.

Dôležité je dodať, že pri PoS algoritme nevznikajú nové coiny. Ten, kto vytvorí nový blok, tak získa odmenu v podobe poplatkov, ktoré užívatelia siete zaplatili pri transakciách. Vzhľadom k tomu, že tento algoritmus nie je energeticky náročný, môže ísť o zaujímavý typ ťažby aj pre tých, ktorí nedisponujú drahým hardvérom potrebným pre ťažbu PoW mincí.

Tip redakcie: Prečítajte si náš seriál o kryptomenách, ktoré generujú pasívny príjem.

Delegated Proof-of-Stake (DPoS)

Použitý v kryptomenách: Steemit, EOS, BitShares
Výhody: lacné transakcie, energeticky nenáročný
Nevýhody: čiastočná centralizácia

Na rozdiel od iných algoritmov ide o model, ktorý má zadefinovaný počet minerov. Ich úlohou je zabezpečiť chod blockchainu overovaním transakcií a generovaním nových blokov. Počet týchto minerov – delegátov je vopred stanovený (pri kryptomene EOS sa pohybuje v rozmedzí 21-100 delegátov). Ich voľba prebieha na základe hlasovania. Každý držiteľ tokenov má možnosť hlasovať vo „voľbách”, pričom platí, že čím väčší počet tokenov vlastníte, tým väčšiu váhu má váš hlas pri voľbe. Medzi delegátmi neexistuje žiadne súperenie v podobe „kto potvrdí viac blokov”. Algoritmus PoS určuje minerov proporcionálne k ich podielu hlasov, ktoré obdržali. Kvôli udržateľnosti chodu celej siete delegáti nemajú svoju funkciu istú doživotne. V prípade, že by komunita nebola spokojná s ich prácou, má možnosť ich kedykoľvek hlasovaním odvolať.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek zvončekom vľavo dole. Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Proof-of-Authority (PoA)

Použitý v kryptomenách: POA.Network, Ethereum Kovan testnet
Výhody: lacné transakcie, energeticky nenáročný
Nevýhody: centralizácia

Algoritmus PoA, ktorý bol vytvorený Gavinom Woodom (spoluzakladateľom Ethereum a Parity Technologies), funguje na báze validátorov, ktorí vďaka špecifickému softvéru umožňujú realizáciu transakcií v sieti. Celý proces je zároveň automatizovaný, takže od samotných validátorov sa okrem spustenia programu neočakáva žiadna ďalšia činnosť. PoA je primárne určený pre súkromné siete, pričom dôvera validátora by mala byť postavená na troch základných pilieroch:

  1. Identita musí byť formálne overená s možnosťou krížovej kontroly informácií
  2. Oprávnenosť stať sa validátorom musí byť podložená určitými kritériami, napríklad potenciálni validátori sú povinní získať verejnú notársku licenciu
  3. Pre kontroly a jednotlivé postupy musí v sieti existovať úplná jednotnosť

Proof-of-Importance (PoI)

Použitý v kryptomenách: NEM

Dôležitosť jednotlivých užívateľov v reťazci závisí okrem množstva mincí v peňaženke aj na tom, koľko transakcií uskutočnia. Na rozdiel od systému PoS (Proof-of-Stake), kde musí užívateľ držať veľké množstvo mincí, aby mohol vyťažiť blok, pri PoI vstupuje do popredia aj spomínaný počet transakcií. Týmto krokom chcú tvorcovia naplniť cieľ – povzbudiť používateľov kryptomeny, aby ju nedržali iba ako dlhodobú investíciu, ale aby ju aktívne využívali a vykonávali prevody. Ak chcete mať nárok na ťaženie blokov, musíte v prípade kryptomeny NEM vlastniť minimálne 10 000 XEM.

Tip redakcie: Prečítajte si základné informácie o kryptomene NEM

Proof-of-Stake-Velocity (PoSV)

Použitý v kryptomenách: Reddcoin
Výhody: odmeny na základe množstva vlastnených coinov a aktivity užívateľov

Proof-of-Stake-Velocity je algoritmus vyvinutý spoločnosťou Reddcoin, ktorého podstata stojí na zabezpečení siete prostredníctvom vlastníctva meny (ang. slovo „stake”) a aktivity (ang. slovo „velocity”) jej členov.

PoSV na rozdiel od Proof of Work nemá vysoké nároky na výpočtový výkon ani energiu. Tým pádom môže ťažba prebiehať prostredníctvom klasických počítačov, notebookov, či mobilných zariadení. Vďaka odmeňovaniu na základe aktivity zas v porovnaní s Proof of Stake eliminuje problém s užívateľmi, ktorí majú neúmerne väčšie množstvo coinov ako zvyšok minerov a tým sú de facto zvýhodňovaní.

Proof-of-space (PoSpace) / Proof-of-capacity (PoC)

Použitý v kryptomenách: Burstcoin, Chia, SpaceMint

Podstatou tohto algoritmu, ktorý sa prvýkrát objavil v kryptomene Burstcoin v roku 2014, je zabezpečenie určitého množstva pamäte / miesta na disku. Ten následne slúži na riešenie úloh zadaných poskytovateľom služby. Inými slovami – tým, že vyčleníte časť svojho disku, sa stávate minerom, z čoho vám následne plynie odmena.

Záver

Vzhľadom k tomu, akou rýchlosťou pribúdajú nové kryptomeny a ako sa technológie vyvíjajú, je možné, že časom pribudnú aj ďalšie algoritmy na schvaľovanie transakcií. Nateraz vám však nami uvedený popis najznámejších algoritmov ponúka stručný prehľad a lepšie zorientovanie sa v spleti jednotlivých foriem a základov fungovania prevažnej väčšiny digitálnych mien.

Zdroj:
hackernoon.com

Okazio PCAnycoin mobil banner
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.