Najprv to bolo ťaženie a kryptomeny, no teraz na rad prichádzajú aj NFT či metaverzá. Áno, ani týmto novodobým fenoménom existencia v Číne súdená nie je. Sú už totižto na hľadáčiku Čínskej ľudovej banky, ktorá ich chce sledovať pomocou nástrojov, ktoré sa používajú proti praniu špinavých peňazí.
Mohlo by ťa zaujímať: Salvádorský prezident reagoval na FED – „Môžete prestať tlačiť ďalšie peniaze?”
NFT a metaverzá v Číne môžu čoskoro skončiť
Na národnom zhromaždení o finančnej bezpečnosti Gou Wenjun, riaditeľ jednotky proti praniu špinavých peňazí (AML), v „People’s Bank of China” poukázal na riziká spojené so spustením nových trendov kryptografického ekosystému. Tentokrát si za obeť vybrali NFT a metaverzá. Wenjun tvrdí, že ľudia používajú tieto digitálne aktíva na neoficiálne zbohatnutie. Týchto ľudí považujú za náchylných na použitie na nezákonné či nelegálne účely, ako je pranie špinavých peňazí a daňové úniky.
Rýchla inovácia kryptosveta si vyžaduje vyššie opatrenia, najmä pokiaľ ide o dohľad nad rizikom a správou verejných vecí, uviedol najvyšší predstaviteľ PBoC. Ďalej dodáva, že „izolovaná a anonymná charakteristika kryptomien, NFT a metaverz v reálnom svete môže byť využitá ako nástroj na pranie špinavých peňazí.”
Navrhujúc objektívny pohľad na vývoj virtuálnych aktív a vývoj inovačných technológií, Gou žiada nasledujúce:
Objasniť rozdelenie zodpovedností v oblasti kontroly či zlepšiť transparentnosť virtuálnych aktív. Chcú takisto preskúmať používanie akejsi „karantény” na detailné štúdium a posudzovanie podstaty či povahy týchto podozrivých virtuálnych aktív.
Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.
Banka chce nadnárodnú spoluprácu
Ako druhý krok Gou Wenjun uviedol, že Čína by mala výrazne posilniť monitorovanie transakcií s digitálnymi aktívami či kryptomenami. Banky a platobné služby, ktoré poskytujú systém „Fiat-to-crypto”, by mali overovať odosielateľov a prijímateľov skutočnými menami a zároveň zlepšiť identifikovanie podozrivých transakcií.
Ďalší predstaviteľ Čínskej ľudovej banky navrhol zlepšenie uplatňovania nových technológií a zavedenie systému sledovania transakcií digitálnych aktív. Takýto systém v prípade schválenia bude používať umelú inteligenciu a ďalšie novodobé technológie. Budu fungovať štýlom automatického označenia účtov, ktoré obchodujú s podozrivými adresami či účtami.
Inštitúcia je otvorená vylepšeniu spolupráce medzi finančnými spravodajskými agentúrami po celom svete s cieľom vytvoriť medzinárodnú koalíciu na boj proti zločinom súvisiacim s kryptomenami a digitálnymi aktívami. „Centrum proti praniu špinavých peňazí bude naďalej pokračovať v zdieľaní informácií a spolupráce pri vyšetrovaní so 60 zahraničnými finančnými spravodajskými agentúrami,” dodal predstaviteľ banky.
Čítaj ďalej: Jerome Powell vo svojom druhom funkčnom období spomalí kryptomeny – varuje Mike Novogratz!