Zahraničné firmy sa nám otáčajú chrbtom. Vidia totiž hospodárenie vlády

Kategorie: Ekonomika
Investori si všímajú hospodárenie a deficit Slovenska
Investori si všímajú hospodárenie a deficit Slovenska. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/Vladimka production

Asi najlepším príkladom znepokojenia zahraničných firiem na pôde Slovenska je Nemecko. Tridsať najväčších nemeckých firiem totiž zaznamenalo za rok 2022 tržby v hodnote 30 % slovenského hrubého domáceho produktu (HDP), uvádza denník Trend. Patria sem firmy ako Lidl, Kaufland, Continental, Volkswagen a Slovak Telecom. Investori si už začínajú všímať deficit štátneho rozpočtu.

Nemecké firmy vnímajú zlé hospodárenie vlády

Už skôr sme vás informovali, že Slovensko je 4. najzávislejšou ekonomikou od Nemecka hneď po Českej republike, Holandsku a Maďarsku. A túto závislosť vidieť takmer v každej oblasti. Nemecké firmy na Slovensku v minulom roku zaplatili dane v hodnote 567 miliónov eur a odvody na úrovni 811 miliónov eur. Pre porovnanie, z 300 najväčších firiem tvorí časť daní a odvodov 22 % slovenských spoločností a až 20 % nemeckých.

Z týchto faktov vyplýva, že nemeckí investori sú pre Slovensko nesmierne významní, no začínajú byť znepokojení. Medzi základné faktory, ktoré negatívne ovplyvnili sentiment investorov patrí rast cien energií, pokles spotrebiteľského dopytu a pomalá globálna obnova. To sú ale faktory, ktoré trápia väčšinu európskych krajín. Na Slovensku si však už investori všimli hospodársku politiku vlády.

binance
97%

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance.

Najlepšej a najlacnejšej burze na svete.

Sponzorovaný obsah

Deficit Slovenska je kritický

Zahraniční investori si všímajú ako sa slovenská vláda stavia k súčasnému stavu verejných financií. Ak totiž vláda rozdáva peniaze, ktoré nemá, musí si požičať. A ak si požičia, zadlženosť krajiny stúpa a s ním aj rast úrokových sadzieb, za ktoré si požičiavajú nie len fyzické osoby, ale aj firmy.

Napriek tomu, že verejné financie potrebujú okamžitú konsolidáciu, nová vláda sa rozhodla, že bude pokračovať v rozdávaní peňazí v podobe 13. starobného dôchodku v zásadne vyššej sume 600 eur. Kritici tvrdia, že rovnaký dôchodok by nemal dostať každý penzista a rozdávať by sa malo predovšetkým u tých, ktorí to nutne potrebujú.

Ku koncu októbra deficit dosiahol 5,191 miliardy eur. Medziročne ide o nárast 200 % (3,458 miliardy eur). Hlavným problémom sú práve extrémne vysoké výdavky v podobe rôznych plošných opatrení, ktoré sa realizovali ešte za predošlej vlády. Nová koalícia však zatiaľ v tomto trende pokračuje.

Slovensko bude mať najhorší deficit

Slovensko bude mať najhorší deficit. Zdroj: Európska komisia

Na stav verejných financií Slovenska poukázala aj Európska komisia. Pre rok 2024 nám predpovedá deficit až na úrovni 6,5 % a zároveň zvýšenie pre rok 2023 na úroveň 5,7 % HDP. Ide o najhoršiu hodnotu v celej Európskej únii. Druhé najhoršie je Rumunsko (5,3 %) a nasleduje Belgicko (4,9 %).

Mohlo by ťa zaujímať: Nemecko má vážny problém. Tento sektor začal kolabovať

Najčítanejšie články

1

Na Slovensku vyrastie nové obchodné centrum. Poteší obyvateľov tohto mesta

2

Slováci, pozor. Falošný eshop je na nerozoznanie od originálu, no ide o podvod

3

Známa banka porušila práva svojich klientov. Bez súhlasu presunula ich účty

4

Stopka soli i sladkostiam? Najväčší reťazec na Slovensku prekvapil svojím rozhodnutím

5

Vodiči, zbystrite. Ak si v zime nesplníte tieto dve povinnosti, vyjde vás to draho

PR články

Tento kryptomenový token bude pre slovenskú komunitu obrovským prínosom. Toto by ste o ňom mali vedieť

Marek Bednárik | 21. novembra 2023 Horúca novinka

V spolupráci s FinSystems. Globálny kryptomenový trh sa prebudil a viaceré indikátory naznačujú skorý rast Bitcoinu na nové tohtoročné maximá okolo 50 000 dolárov.

Kryptotrh rastie a Slováci sa tešia na zisky
Horúca novinka

Ultimátne spojenie sveta kryptomien a podnikania: Funkcie tejto appky vyrážajú dych

Henrieta Balázsová | 20. novembra 2023

V spolupráci s Wexo. Kryptomeny sa stále viac etablujú ako súčasť moderného obchodovania. Pre podnikateľov, ktorí chcú využiť túto príležitosť, je tu skvelá aplikácia umožňujúca obchodovanie s rôznymi typmi kryptomien.

Aplikácia Wexo Business je splneným snom každého podnikateľa