Nemecku hrozí technická recesia
Nemecku hrozí technická recesia. Zdroj: shutterstock.com/Carlos andre Santos/Roman Barkov

Štvrtej najväčšej ekonomike sveta a najväčšej európskej ekonomike hrozí technická recesia. V dôsledku vysokého rizika môže vypuknúť už nasledujúce mesiace. Najväčší negatívny dopad má pretrvávajúca energetická kríza, ktorá spôsobuje Nemcom problémy.

Nemecku hrozí kríza

Nemecko od leta, ako sme informovali, začalo šetriť na svietení a kúrení. Dôvodom sú vysoké ceny energií, ktoré v dôsledku vojny na Ukrajine a odstávky plynu od Ruska vzhľadom na sankcie, rapídne narástli.

Portál ceskenoviny.cz informuje, že Nemecko v dôsledku vojny prišlo o 100 miliárd dolárov. Nemecko bolo závislé na dovoze energií z Ruska. Odstavenie dodávky a hľadanie alternatívnych riešení znamená vyššie ceny. Závislosť na Rusku sa im posledný rok vypomstila. Najhoršie rozhodnutie bolo odstaviť jadrové elektrárne a staviť na ruský plyn.

Teraz.sk cituje vyjadrenia Bundesverband deutscher Banken, že nemecká ekonomika klesne nasledujúci rok o približne 1 %. Napriek tomu vyhliadky na prepad inflácie sú pozitívne.

Negatívne dopady aj pre Slovensko

Nemecko je pre Slovensko v rámci medzinárodného obchodu významný partner. Podiel vývozu do Nemecka tvorí dlhodobo okolo 30 %. V prípade straty kúpyschopnosti a recesie, slovenské firmy môžu prísť o značnú časť svojich ziskov. Kolaps, respektíve recesia, by oslabila celú európsku úniu.

Závislosť krajín na Nemecku
Závislosť krajín na Nemecku. Zdroj: UniCredit Bank

Spoločne s Českom, Maďarskom a Holandskom, sme najviac viazaní na najväčšiu európsku ekonomiku. V prípade recesie budeme teda patriť medzi najviac ohrozené štáty. Ak by vypukla recesia v Nemecku, tak Slovensko sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude uberať veľmi podobným smerom.

Prečítaj si aj: Tvrdý dopad vojny na Ukrajine – v takomto stave je ekonomika Ruska a EÚ po roku vojny