Stav financií slovenských domácností sa dostal do kritického bodu

Kategorie: Novinky
Slovensko je finančne nezdravé
Slovensko je finančne nezdravé. Zdroj: shutterstock.com/smutny pan/motioncenter

Finančné zdravie Slovákov je na chvoste Európy. Túto skutočnosť potvrdila najnovšia analýza Slovenskej sporiteľne, o ktorej informoval denník Pravda. Index finančného zdravia zahŕňa viacero faktorov, podľa ktorých Slovensko obsadilo 23. miesto spomedzi 27 krajín. Medzi hlavné problémy patrí nízka hodnota úspor, vysoká zadlženosť a investičná neochota.

Slovensko na chvoste Európy

V súčasnosti predstavuje výška dlhu slovenských domácností až 112 % hodnoty vkladov v bankách. Inak povedané, máme vyšší dlh ako prostriedky na spotrebu. Väčšinu z tohto dlhu tvoria hypotéky, ktoré však boli do roku 2022 lacné. Vytriezvenie ale príde po ukončení fixácií úrokových sadzieb.

Druhým hlavným problémom je nízka miera investovania. Podiel investícií na finančnom majetku je u nás len 22 %, čo je po Írsku, Chorvátsku a Holandsku najhoršie číslo. Na druhej strane máme vyšší pomer financií v penzijných fondoch a vo forme obeživa máme dokonca až 52 % finančného majetku.

Index finančného zdravia

Index finančného zdravia. Zdroj: SLSP, Eurostat

binance
97%

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance.

Najlepšej a najlacnejšej burze na svete.

Sponzorovaný obsah

Na to aké máme vysoké životné náklady, zarábame málo

Tretím najdôležitejším faktorom, ktorý negatívne ovplyvňuje finančné zdravie Slovákov je nepomer medzi príjmami a výdavkami. Slováci nie sú schopní šetriť peniaze, keďže máme neprimerane vysoké životné náklady. Za potraviny platíme rovnaké ceny ako v štátoch, kde je priemerný príjem aspoň dvakrát vyšší. Výsledkom je žalostný stav úspor slovenských domácností.

Vysoké ceny trápia väčšinu krajín v Európe, no ak je príjem domácnosti dostatočne vysoký, na životný štandard to veľký vplyv nemá. Na Slovensku je ale situácia odlišná. Rast cien položil na lopatky mnoho domácností, ktoré ledva vyžijú z príjmu. Navyše inflácia sa nevyvíjala v každej krajine rovnako. Síce dlhodobo klesá, no na Slovensku máme dodnes najvyššie tempo rastu cien na úrovni 7,1 %. Nepredpokladá sa, že ceny pôjdu dole a preto je jediným východiskom zvýšenie miezd.

Na základe prepočtov Európskeho štatistického úradu dokonca aj ľudia z krajín, kde sú mzdy nižšie, si za svoje peniaze môžu dovoliť viac ako Slováci. Dôvodom je fakt, že v týchto krajinách sú podstatne nižšie životné náklady. Horšie sú na tom už len Bulhari. V súčasnosti žije vo finančnej núdzi až 18 % domácností, pričom je dokázané, že finančná spokojnosť rastie s úrovňou dosiahnutého vzdelania. Najviac si pochvaľujú zamestnanci v oblasti finančníctva, poisťovníctva, IT a telekomunikácií.

Mohlo by ťa zaujímať: Desaťtisíce domácností na Slovensku je energeticky chudobných

Najčítanejšie články

1

Jeden z najväčších zamestnávateľov ohlásil masívne prepúšťanie

2

Na Slovensku vyrastie nové obchodné centrum. Poteší obyvateľov tohto mesta

3

Slováci, pozor. Falošný eshop je na nerozoznanie od originálu, no ide o podvod

4

Štát masívne zvyšuje dávky tej skupine ľudí, ktorá ich nepotrebuje

5

Známa banka porušila práva svojich klientov. Bez súhlasu presunula ich účty

PR články

Tento kryptomenový token bude pre slovenskú komunitu obrovským prínosom. Toto by ste o ňom mali vedieť

Marek Bednárik | 21. novembra 2023 Horúca novinka

V spolupráci s FinSystems. Globálny kryptomenový trh sa prebudil a viaceré indikátory naznačujú skorý rast Bitcoinu na nové tohtoročné maximá okolo 50 000 dolárov.

Kryptotrh rastie a Slováci sa tešia na zisky
Horúca novinka

Ultimátne spojenie sveta kryptomien a podnikania: Funkcie tejto appky vyrážajú dych

Henrieta Balázsová | 20. novembra 2023

V spolupráci s Wexo. Kryptomeny sa stále viac etablujú ako súčasť moderného obchodovania. Pre podnikateľov, ktorí chcú využiť túto príležitosť, je tu skvelá aplikácia umožňujúca obchodovanie s rôznymi typmi kryptomien.

Aplikácia Wexo Business je splneným snom každého podnikateľa