Európska komisia varuje Slovensko. V roku 2024 budeme mať najhorší deficit

Novinky Slovensko má najhorší deficit
Slovensko má najhorší deficit. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/RUMANA FERDOUSI
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V roku 2023 Slovensko zaznamenalo kritický stav štátneho rozpočtu. Podľa najnovšej predpovede od Európskej komisie sa však táto situácia nezmení ani v nasledujúcom roku, uvádza denník Pravda. Nová vláda tak bude mať plné ruky práce, aby čo najskôr začala deficit štátneho rozpočtu konsolidovať.

Európska komisia nás ohodnotila najhoršie

Európska komisia nám predpovedá pre rok 2024 deficit až na úrovni 6,5 % a zároveň zvýšenie pre rok 2023 na úroveň 5,7 % hrubého domáceho produktu (HDP). Jedným z hlavných dôvodov je, že nová vláda pokračuje v rozhadzovaní peňazí v podobe 13. dôchodku, ktorý sa zásadne v ďalšom roku zvýši. Prognózu zhoršujú aj opatrenia týkajúce sa pomoci pri splácaní hypoték či energií.

Medzi ďalšie faktory, ktoré zhoršujú deficit pre nasledujúci rok patria aj zmeny vo výmere invalidných dôchodkov či zrušenie krátenia príspevku na opatrovanie dôchodcov. Zlé výsledky nám komisia predpovedá aj pre rok 2025, keď má Slovensko dosiahnuť deficit 6,8 % HDP. Európska komisia prišla s negatívnou predpoveďou aj napriek tomu, že inflácia výrazne klesla. Za október klesla inflácia na Slovensku na úroveň 7,1 %, no stále sme na tom najhoršie v eurozóne.

Slovensko bude mať najhorší deficit

Slovensko bude mať najhorší deficit. Zdroj: Európska komisia

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Deficit Slovenska sa zhoršuje

Deficit štátneho rozpočtu dosahuje ku koncu októbra už 5,191 miliardy eur. Výdavky narástli medziročne až o 36,2 % (6,104 miliardy eur) na 22,962 miliardy eur. Príjmy však stúpli omnoho menej a to len o 17,5 % (2,646 miliardy eur) na 17,771 miliardy eur. Medziročne sa tak hospodárenie zhoršilo až o 200 %.

Už skôr sme varovali pred tým, že pokiaľ vláda nezačne okamžite šetriť, Slovensku hrozí grécka cesta. Ak nám totiž ratingové agentúry zhoršia rating, veritelia nám zvýšia úroky a Slovensko sa ešte viac zadlží a domácnosti spolu s firmami budú splácať opäť vyššie úroky.

Hovorí sa o zvyšovaní dane za tabak, alkohol a nehnuteľnosti, no zatiaľ konkrétne kroky nevidíme. Rovnako nie sme svedkami ani škrtania výdavkov. Naopak pokračuje sa v rozdávaní peňazí. Vláda môže priamo ovplyvniť ako sa na nás budú pozerať zahraniční veritelia na finančných trhoch a mala by začať s konsolidáciou čo najskôr.

Mohlo by ťa zaujímať: Čakajú nás nové dane a dôchodky. Toto sú najdôležitejšie zmeny novej vlády

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.