Záhadný krok SEC-u môže znamenať katastrofu pre kryptosvet

Kategorie: Inštitúcie, Novinky, Titulky
Záhadný krok SEC-u ohrozuje kryptomeny
Záhadný krok SEC-u ohrozuje kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/Julia Tsokur/Artit Wongpradu

V utorok sa objavila správa, že Americká komisia pre burzy (SEC) zaslala súdu, ktorý má v jurisdikcii aktuálnu žalobu SEC-u voči najväčšej kryptomenovej burzy Binance, zapečatený návrh. Takéto sa podľa bývalého elitného právnika SEC-u, Johna Reeda Starka, podávajú zo strany tejto inštitúcie len veľmi zriedkavo. Pre spoločnosť Binance to údajne môže znamenať veľký problém. Správu priniesol portál Dailycoin.

Čo môže byť obsahom podania?

Okamžite po objavení sa tejto správy začali špekulácie, čo môže byť obsahom zapečateného návrhu na súd zo strany SEC-u. Ako na sociálne sieti X uviedol John Reed Stark, „podanie akéhokoľvek súdneho dokumentu pod pečaťou je zo strany SEC zriedkavým krokom. SEC je občianskoprávny (nie trestnoprávny) orgán na presadzovanie práva, a preto sa návrhy SEC (a žaloby na presadzovanie práva) na rozdiel od trestnoprávnych podaní zvyčajne podávajú otvorene a voľne, aby si ich mohol každý prečítať.“ 

Z uvedeného vyplýva, že ak SEC podal zapečatený návrh na súd, tento môže obsahovať utajené informácie, ktoré nemajú byť verejnosti dostupné pred samotným vynesením rozsudku. Nimi môžu byť tajné nahrávky, výpovede chránených svedkov či vydané zatykače. Už skôr vyšlo na povrch, že vyšetrovatelia na základe žaloby skúmajú procesy v Binance od začiatku roku 2022, kde údajne malo prísť ku nelegálnej trestnej činnosti zo strany kryptoburzy a jej konateľov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Potenciál zmierenia a tajná zbraň proti Binance

Zmienené informácie ostro kontrastujú so správami, že spor medzi Binance a SEC by mohli dospieť ku dohode. Tie sa objavili na základe aktivity zo strany kryptoburzy, ktorá minulý týždeň podala sudkyni Amy Berman Jacksonovej, zodpovednej za túto kauzu, žiadosť o ochranný príkaz voči aktivitám SEC-u. Malo sa jednať o požiadavky SEC-u voči burze a jej predstaviteľom, ktoré boli nad rámec trestného a súdneho poriadku USA. SEC požadoval vydať súdu všetky konverzácie zainteresovaných osôb od začiatku roku 2022, čo Binance považuje za neopodstatnené.

Aktuálna reakcia Komisie pre cenné papiere a burzy môže byť teda odvetným opatrením a tajnou zbraňou, ktorú americký regulátor vytiahol, aby zasadil kryptoburze v súdnom spore smrtiacu ranu. To, čo by mohlo nasledovať po prípadnej prehre Binance či zatknutí niektorých predstaviteľov kryptoburzy, si je momentálne ťažké predstaviť.

Mimoriadna senzitivita na fundamentálne správy, ktorú aktuálne kryptoaktíva na čele s bitcoinom vykazujú, by sa v prípade kolapsu americkej odnože Binance, zrejme prejavila fatálne na celý trh. Taktiež by sa pre SEC vytvorila mimoriadne nebezpečná zbraň, ktorú by mohol použiť aj na ostatné kryptoburzy v USA, na čele s Coinbase a mohol by začať ich likvidáciu.

Až vyvrcholenie súdneho procesu teda ukáže, kam sa budúcnosť kryptomien pohne.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Čítaj ďalej: Kryptomeny opäť prepisujú históriu: Trh padá už 500 dní