Z kaluže do blata. Hospodársky pokles eurozóny sa v júli opäť prehĺbil

Ekonomika Eurozóna má problém s výrobou.
Eurozóna má problém s výrobou. Zdroj: shutterstock.com/kostasgr/ezps
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ekonomická aktivita v eurozóne v júli klesla najrýchlejšie za posledných 8 mesiacov. Podľa správy NewAge došlo k ďalšiemu poklesu výroby, čo podnietilo spomalenie hospodárskeho rastu. Tento nepriaznivý výsledok vychádza z údajov najnovšieho prieskumu indexu PMI HCOB Flash Eurozone, ktorý zverejnila spoločnosť S&P Global.

Eurozóna má problém s výrobou

Index v júli klesol z hodnoty 49,9 na 48,9. Každý záznam pod 50 predstavuje pokles ekonomickej aktivity. Najväčšou slabinou eurozóny je v súčasnosti výroba, keďže výrobcovia opakovane znižujú produkciu. Eurozónu zrejme postihne rovnaký scenár aj na nasledujúce mesiace.

Pokles spôsobili predovšetkým najväčšie ekonomiky ako Nemecko a Francúzsko. V Nemecku klesla výroba prvýkrát od januára. Tento problém môže prehĺbiť aj stále vysoká inflácia, s ktorou bojuje Európska centrálna banka (ECB) zvyšovaním úrokových sadzieb. Tie následne potláčajú dopyt v jednotlivých členských štátoch.

Výroba verzus monetárna politika.

Výroba verzus monetárna politika. Zdroj: SPGlobal

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Vysoké úrokové sadzby potláčajú hospodársky rast

V čase písania článku je inflácia v eurozóne na úrovni 5,50 % a neustále klesá od októbra 2022. Oblasť, ktorá drží ceny stále pomerne vysoko sú potraviny a nealkoholické nápoje. Naopak, ceny energií klesali. Šéfka ECB, Christine Lagardeová, však jasne povedala, že ECB bude zvyšovať úrokové sadzby, kým centrálna banka nedosiahne svoj inflačný cieľ 2,00 %.

Vysoké úrokové sadzby majú priamy vplyv na ekonomický rast a dopyt. Naposledy boli také vysoké ešte v roku 2008 a následne okamžite klesli. To, že ECB zastaví zvyšovanie úrokových sadzieb neznamená, že nastane okamžité uvoľnenie. Kým sa sadzby dostanú na úroveň spred pandémie koronavírusu, môže to potrvať dlhé roky.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Eurozóna nie je z najhoršieho von

Navyše, podľa indexu PMI ešte nie sme z najhoršieho von. Ceny v súkromnom sektore totiž stále rastú. Mnohé spoločnosti zdvíhajú ceny nad rámec inflácie a snažia sa presunúť všetky dodatočné náklady do cien konečných produktov a služieb. Výsledkom je, že marže firiem rastú na úkor spotrebiteľa.

Ešte začiatkom júna sme informovali o tom, že eurozóna je oficiálne v technickej recesii, čo predstavuje dva kvartálne poklesy hrubého domáceho produktu za sebou. Európa je totiž najpomalšie rastúci kontinent na svete, na základe údajov Medzinárodného menového fondu (MMF).

Mohlo by ťa zaujímať: Slovensko nestíha za rastom Európskej únie. Vyspelé krajiny nám unikajú čoraz rýchlejšie

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.