Wall Street varuje pred zlomovým momentom na finančných trhoch, pričom za pravdu mu dávajú aj ďalší experti. Načo sa majú investori pripraviť?
Wall Street varuje pred krachom
Skupina vplyvných investorov sa obáva nadchádzajúceho obdobia. Z pohľadu ekonomiky môžeme byť svedkami krachu, ktorý bude mať fatálne následky. Rastúca hrozba hospodárskej nestability už dostáva do pozoru aj popredné svetové banky, ako napríklad Credit Suisse. Ekonomický stratégovia sa zhodujú na vinníkovi tejto možnej katastrofy.
Je ním FED, ktorý svojou agresívnou politikou zatiaľ neúspešne bojuje s rastúcou infláciou. Generálny riaditeľ banky JPMorgan Jamie Dimon uviedol na nedávnej konferencii v Londýne, že už teraz môžeme vidieť nedostatok likvidity, ktorý môže spôsobiť vážne problémy.
„Vidíme to pri zlate aj pri dlhopisoch. Na mnohých trhoch je nedostatok likvidity. Určite príde zlomový moment. Pravdepodobným miestom krachu budú najmä úverové trhy. Môže to byť kdekoľvek. Môže skrachovať aj hociktorá krajina. Bude to veľké,” uviedol Dimon.
‘This is serious’: JPMorgan's Jamie Dimon warns U.S. likely to tip into recession in 6 to 9 months https://t.co/Ll6eDIPzNg
— CNBC (@CNBC) October 10, 2022
Prečítaj si tiež: Do čoho investovať na konci roka 2022? Toto sú TOP 3 akcie!
Riaditeľka spoločnosti Ark Invest Cathie Woodová očakáva veľký finančný šok:
„Máme čoraz viac ťažkostí. Banky zlyhávajú a už nedokážu reagovať na masívne zvyšovanie úrokových sadzieb, ktoré sa dostávajú na historické maximá. Sme svedkami obrovského finančného šoku, ktorý ešte nepreukázal svoju skutočnú silu.”
Bývalý minister financií Larry Summers spomenul nedávny problém Spojeného kráľovstva:
„To, čo sa stalo v Spojenom kráľovstve, môžeme považovať za veľký problém. Časť z toho si, samozrejme, spôsobili samy, ale ten zvyšok je dôsledkom otrasov krízy v globálnej ekonomike. Sú to otrasy, ktoré nás majú varovať pred blížiacim sa zemetrasením.”
Ed Yardeni je prezidentom spoločnosti Yardeni Research. Podľa jeho slov bude veľkým problémom aj rastúci americký dolár:
„Myslím si, že sa to celé začína lámať. Prudko rastúci americký dolár je problém. Tento jav sa v minulosti spájal so vznikom finančných kríz, a to na globálnej úrovni. Musíme byť veľmi opatrní.”
Najbližšie týždne a mesiace môžu byť pre globálnu ekonomiku rozhodujúce. Žiaľ, napriek uisteniam zo strany politikov neexistuje v súčasnosti žiadna objektívna útecha ako pre investorov, tak aj pre bežných ľudí. EÚ je na prahu recesie, ak nie v nej a rok 2023 má mať ešte horší priebeh, ako ten súčasný.
Čítaj ďalej: Graf na dnes: 20 % inflácia u našich susedov! Viktor Orbán bojuje s infláciou aj s EÚ