Inflácia v Maďarsku. Zdroj: shutterstock.com/Westlight

Inflácia u našich susedov v Maďarsku sa vyšplhala na nové rekordné maximum. Minulý mesiac dosiahli medziročné spotrebiteľské ceny hodnotu 20,1 %. Maďarský premiér Viktor Orbán dnes podľa správy agentúry Reuters vyzval maďarskú centrálnu banku a ministra financií, aby znížili do konca budúceho roka infláciu aspoň na polovicu.

„S úctou som požiadal guvernéra centrálnej banky a inštruoval som ministra financií, aby mieru inflácie do konca budúceho roka znížili aspoň na polovicu,“ povedal Orbán.

Maďarsko podobne ako ostatné krajiny trpí rastúcou infláciou, ktorá dosahuje stále vyššie a vyššie maximá. Zatiaľ čo pred dvoma mesiacmi bola na úrovni 13,7 %, v auguste 15,6 %, minulý mesiac dosiahla až 20,1 %. Podobne vysokú infláciu zažila krajina naposledy v 90. rokoch 20. storočia, ako môžete vidieť na grafe nižšie.


Inflácia v Maďarsku dosahuje hodnoty spred 30 rokov. Zdroj: tradingeconomics.com

Maďarsko dlhodobo vystupuje proti sankciám voči Ruskej federácii, ktoré považuje Orbán za neefektívne a kontraproduktívne. Maďarský premiér v minulosti vyhlásil, že žiadne sankcie dosiaľ nezmenili povahu režimu kdekoľvek na svete, a že štáty EÚ škodia predovšetkým sebe.

Maďarsko je do veľkej miery energeticky závislé od ruských zdrojov. Krajina bojuje nielen s extrémnym rastom inflácie, ale aj so slabým forintom, ktorý klesá pre spory s Úniou na cene. Únia kritizuje Maďarsko pre nedodržiavanie zásad právneho štátu a plánuje zabrániť Maďarsku čerpať miliardy z eurofondov.

Čítaj tiež: „To najhoršie nás ešte len čaká. Pripravte sa na brutálny prepad trhu s nehnuteľnosťami,“ varuje laureát Nobelovej ceny Paul Krugman

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance