Nová štúdia mapuje možnosti obnovy lesov a zelene na Zemi. Viac než 0,9 miliardy hektárov je vhodným priestorom pre nové lesy, ale výsadba stromov nebude realizovateľná večne. Čas sa už odpočítava.

Výsadba stromov a klimatická zmena

Minule sme vám priniesli článok o Číne a Indii, ktorým sa – podľa dát zo satelitných snímok – podarilo zväčšiť plochu pokrytú zeleňou. O túto zmenu sa zaslúžili samotní ľudia transformáciou svojho správania – v Číne a Indii sa prosto rozhodli sadiť stromy a zaviedli niekoľko úspešných programov výsadby stromov. Dnešným článkom na túto tému nadväzujeme.

Podľa novej štúdie jestvuje až 0,9 miliardy hektárov pôdy vhodnej na výsadbu nových stromov. Takáto výsadba by mohla zachytiť znateľné množstva uhlíka uvoľneného ľudskou činnosťou od začiatku priemyselnej revolúcie. Výskumníci v správe uvádzajú, že k tomuto výpočtu dospeli bez použitia priestorov miest, pôdy fariem alebo prírodných trávnych porastov, a i tak na Zemi našli priestor na zalesnenie až o veľkosti USA.

Podľa kalkulácie v štúdii sa výsadba stromov stáva top prioritou, ako získať čas na boj proti klimatickej zmene. Vedci opäť využili satelitné snímky, z ktorých vidno, ako husto rastú stromy v rôznych ekosystémoch. Extrapoláciou z týchto obrázkov usúdili, koľko lesov dokáže uniesť podobná pôda. Zároveň zdôraznili sadenie lokálnych druhov stromov, čo prispeje k zachovaniu vtákov, hmyzu i ďalších miestnych živočíchov.

Podľa projektu Drawdown je obmedzenie používania chladív jednou z hlavných stratégií boja proti klimatickej zmene. Zalesnenie navrhované v štúdii by podľa výpočtov ušetrilo planétu 10-krát viac.

výsadba stromov, Výsadba stromov proti klimatickej zmene – Konať treba teraz!

Chcete vedieť, koľko energie spotrebuje Bitcoin? Prečítajte si náš článok! Zaujímajú vás environmentálne dôsledky kryptomien? Či je Bitcoin nebezpečný pre planétu alebo nie, sa dočítate tu!

Treba konať, kým nie je neskoro

Ak budeme ako ľudstvo čakať, stratíme možnosť zalesniť pôdu a vysadiť stromy. Vedci varujú, že klíma na Zemi sa bude výrazne meniť. Dôsledkom môže byť i pokles miest vhodných na zalesnenie až o 223 miliónov hektárov do roku 2050.

Podľa ekológa a spoluautora štúdie Bastina je pravda, že zalesňovanie nám v boji proti klimatickej zmene iba kupuje kúsok času. Ale práve tieto metaforické sekundy a minúty potrebujeme ako ľudstvo na to, aby sme prestali produkovať emisie skleníkových plynov, čo je podľa neho skutočným riešením klimatickej zmeny.

Čo čítať ďalej?

Čisté životné prostredie a poriadok vo veciach ovplyvní váš život

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu)! Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri!

Zdroje:
sciencenews.org
sciencemag.org

3
Leave a Reply

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
halSemiFrank Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Frank
Guest
Frank

Mně dělá obavy voda. Stromy u nás usychají…

Semi
Guest
Semi

Lesné porasty dokážu ovplyvňovať zrážky vo svojom okolí. Ochladzujú vzduch a oblačnosť sa v chladnejších miestach zrazí na vodu a začne pršať. Samozrejme to nedokáže jeden strom sám. Ale odpoveďou na to, ako zabániť usychaniu stromov, je vysadiť viac stromov.

hal
Guest

Sadiť stromy,zatiaľ čo nám lesy doslovne kosia za chrbátom mi pripadá kontraproduktívne.Najprv treba zastaviť tunelárov našich lesov.