Je Bitcoin nebezpečný pre planétu? Americká armáda BTC hravo tromfne

Novinky Bitcoin a odlivy inštitúcií
Bitcoin a odlivy inštitúcií. Zdroj: Shutterstock.com/Craig Hastings
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bitcoin je pohromou pre klímu planéty. Veta, ktorú je možné často počuť z mainstreamových médií. Je to naozaj také zlé?

Bitcoin ako Las Vegas

Klíma je horúcou témou. A to doslova. Globálne otepľovanie desí prevažne mladé generácie, ktoré budú musieť žiť s následkami konania tých predchádzajúcich. Aj preto nie sú výnimočné štrajky študentov, ktorým nie je ľahostajný osud modrej planéty.

Viac informácií: [TIP] Odmena za tipovanie hodnoty komodít a kryptomien? Ako na to?

Tento naratív razí tiež mediálna sféra. Prvoplánovo a veľmi nekompetentne. Naposledy to tak bolo, keď globálny mediálny svet prijal správu o tom, že Bitcoin má rovnakú energetickú spotrebu ako celé Las Vegas. Bombastická správa. Bitcoin zabíja planétu. Tento príbeh bol založený na jednom hlavnom predpoklade.

Tým je presvedčenie, že Bitcoin je taký prapodivný technologický výstrelok, ktorý vlastne nikto nepotrebuje. A teda nie je ani potrebné, aby ničil planétu. V podstate tak išlo o príbeh o tom, ako hračka niekoľkých geekov spotrebuje toľko energie ako celé veľké mesto. Mesto, ktoré je povestné gamblingom a divokým životným štýlom. To už, zdá sa, je prijateľná hodnota.

Médiá zlyhávajú

Lenže Bitcoin nič také nie je. Pár geekov sú desiatky tisíc ľudí, ktorí sa podieľajú na prevádzke decentralizovanej siete. A hračka je nezastaviteľná, globálna, verejná a otvorená sieť, ktorá je hodnotovo neutrálna ku každému jednému človeku na planéte.

Informácie o BTC: Top 3 fakty o Bitcoine

Bohužiaľ, tento fakt už nikde nezaznel. A práve preto je jasné, že mainstream stále nechápe, čo to vlastne Bitcoin je. Potenciál tejto technológie je však tak obrovský a tak nepredstaviteľný, že sa vlastne niet čomu diviť. Bezprecedentná technológia, ktorá premení fungovanie celého sveta, je na tom ako internet.

Kto by v začiatkoch internetu pomyslel, kam až nás môže doviesť. Email bol dlho jediný poriadny usecase pre internet a vlastne bol tiež hračkou pár geekov. Lenže sú to práve geekovia, kto udáva trendy zajtrajšieho sveta. A Bitcoin už klope na dvere širokej verejnosti.

Americká armáda vydá za 140 krajín

Pre porovnanie je dobré si uviesť príklady z reálneho života. Bitcoin spotrebuje toľko energie ako veľká aglomerácia. Americká armáda spotrebuje toľko energie ako 140 krajín dohromady. V tomto porovnaní je ťažké chápať Bitcoin ako ohrozenie životného prostredia.

Americká armáda má náklady okolo 900 miliárd dolárov ročne, čo je zďaleka najviac z celého sveta. Diskusia o tom, či je naozaj nutné mať takú masívnu armádu, je samozrejme úplne odlišná. Ak však niekomu záleží na životnom prostredí, Bitcoin je skutočne len kvapkou v obrovskom mori.

Podobné zlé správy tiež prichádzajú aj z mäsiarskeho priemyslu, ktorý je jedným z najhorších problémov pre budúcnosť klímy. Medzi obrovských znečisťovateľov patrí tiež transportný biznis. Obzvlášť veľké lode na prevádzku tovaru sú skutočným problémom.

Čo čítať ďalej:

5 dôvodov, prečo je pre krajiny tretieho sveta výhodné prejsť na Bitcoin

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.