Technická analýza: čmáranice, v ktorých každý vidí, čo chce? (Komentár)
Technická analýza: čmáranice, v ktorých každý vidí, čo chce? (Komentár). Zdroj: shutterstock.com/OHishiapply

Týždeň s harmonickými patternami uzatvárame ako inak skúškou. V nej sa skúsime pozrieť na príklady toho, ako sa harmocnické patterny správali na grafoch tých najväčších kryptomien. Nepôjde tak dnes o žiadne predikcie alebo predpovede, ale skôr o názornú ukážku toho, ako tieto patterny vyzerajú na daných grafoch (najmä v prípade Litecoinu).

LTC/BTC

Začneme pre nás celkom netradičným párom (vo svete kryptomien však ide o jeden z najtradičnejších). Na hodinovom grafe Litecoinu a Bitcoinu som sa snažil nájsť ktorýkoľvek z harmonických patternov, ktoré sme sa tento týždeň spolu učili. Čo myslíte, podarilo sa mi to?

Zdroj: tradingview.com

Vyzerá to tak, že áno. Tento pattern by podľa všetkých vlastností a pravidiel mal pripomínať harmonický pattern Gartley. Všetko o tomto patterne nájdete tu, kde si rovno môžete skontrolovať aj to, či naozaj platí každé pravidlo (z môjho pohľadu určite áno).

Bod B leží medzí úrovňami 0,618 a 0,786, bod C nepresiahol bod A a takisto je viac ako 0,618 retracementom pohybu AB (0,658). Posledný bod D sa nedostal pod hranicu X a takisto aj prekonal retracement pohybu XA, ktorý pri Gartleyho patterne musí mať hodnotu minimálne 0,786 (v našom príklade je to 0,825).

Všetky pravidlá nám teda sedia. Upozorniť by som ešte chcel na Fibonacciho Retracement, ktorý môžete na danom grafe vidieť. Ten je zobraný z pohybu AD a určuje nám tak targety. Po dosiahnutí bodu D a následnej long pozície (v tomto prípade kúpe Litecoinu), by ste si podľa Fib levelov mali nastaviť targety.

A ako vidíte v dvoch modrých obdĺžnikoch, tieto targety by sa vám krásne naplnili a vy by ste z tohto obchodu jednoznačne mohli profitovať. K tomuto bodu treba povedať ešte jedno a to, že aj napriek tomu, že cena pokračovala vyššie, pri harmonických patternoch vás to nezaujíma. Ide totižto o úplnú náhodu a takisto ako cena ďalej pokračovala hore, mohla aj razom padnúť dole. Zapamätajte si tak, že 0,382 a 0,618 je to jediné, čo vás pri targetoch harmonických patternov zaujíma.

NEO/BTC

Opäť jedna z top kryptomien voči Bitcoinu. Ide pre zmenu o 4-hodinový graf, kde sa nám môže aktuálne tvoriť zaujímavý harmonický pattern Butterfly. Alebo sa mýlim?

Zdroj: tradingview.com

Z vlastností čo sme si povedali, je pattern Butterfly asi ten najkomplikovanejší. Aj preto som sa ho nechcel ani dotknúť. Keď som však zbadal možnosť, že by sa aktuálne mohol tvoriť, tak som si povedal, že to minimálne vyskúšam.

Pravidlá spĺňa všetky. Bod B je veľkým retracementom pohybu XA (viac ako 0,786). Bod C je viac ako 0,618 pohybu AB a bod D. No, bod D je zatiaľ v nedohľadne. Avšak podľa extension pohybu A-X-A som vyznačil zelený obdĺžnik, ktorý by mohol byť možnou zónou, kam by sa mohol bod D dostať (a rovnako aj zóna nákupu).

Kvôli prehľadnosti som však na grafe ponechal iba Fibonacci retracement pohybu AX, ktorý nám ukazuje potenciálne targety. Tie sú už klasický zvýraznené modrou a žltou čiarou, kde by ste mali predávať. No a stoploss? Keďže minulosť nám neukazuje takmer žiadne podstatné levely, tak v tomto prípade by sme išli tesne pod bod D, ako je zvýraznené červenou čiarou. Ako nízko dáte stoplossy samozrejme závisí najmä od toho, aký veľký risk ste ochotný zniesť.

Záver

Tak pravdepodobne ten najťažší týždeň máme za sebou. Neviem ako vy, ale ja som sa určite zapotil (a nielen kvôli počasiu). Ako však aj Andrej Kalvoda opísal, harmonické patterny fungujú krásne. Najťažšie ich je ale nájsť na grafoch, čo chce prax a čas. Takže, pokiaľ sa vám ich ešte teraz nedarí ich hľadať, nezúfajte. Chce to množstvo tréningu asi tak, ako všetko spojené s obchodovaním. Zajtra nás čaká klasicky voľno a následne posledná veľká téma, ktorou budú Elliot Waves. Opäť sa teda máte na čo tešiť.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.