Koľko energie v skutočnosti spotrebuje Bitcoin?

Novinky Koľko spotrebuje bitcoin?
Koľko spotrebuje bitcoin? Zdroj: shutterstock.com/Elisabeth Coelfen
Crypto All Stars PCKvakomat mobil

Bitcoin je často kritizovaný kvôli tomu, koľko elektrickej energie táto kryptomena spaľuje sa svoje fungovanie. Bohužiaľ, táto kritika je často založená na nesprávnych predpokladoch a nepochopení spôsobu, aký sa ťaží Bitcoin a zmyslu za touto činnosťou.

V tomto článku sa pokúsime rozbiť niektoré fámy okolo Bitcoinu a zistiť, či je skutočne tak energeticky náročný. Ide o voľné pokračovanie nášho článku o tom, čo sa stane, až sa vyťaží posledný Bitcoin. Nastane chaos a koniec tejto kryptomeny?

Najprv si však v skratke popíšme, prečo Bitcoin spotrebováva elektrickú energiu. Táto kryptomena funguje vďaka technológii známej ako blockchain. Ide o distribuovanú databázu, v ktorej sú uložené všetky transakcie (prevody) od vzniku Bitcoinu až do dnešného dňa.

Blockchain pozostáva z uzlov. Tie si medzi sebou vymieňajú informácie o prevodoch, overujú ich na základe digitálnych podpisov a hlasujú o tom, aké je správne poradie transakcií. Ako prebieha hlasovanie? Nuž, vo svojej podstate pálením čo najväčšieho množstva energie.

Teda… tak trochu. Ak sa chcete stať súčasťou siete a hlasovať o poradí transakcií, musíte disponovať výpočtovým výkonom. Napríklad, kúpite si nový počítač, pripojíte ho na internet, spustíte špeciálny software, stiahnete celý blockchain a show môže začať. Čím väčším výpočtovým výkonom disponujete, tým viac hlasov máte.

Ale… prečo mám mrhať energiou a ničiť hardvér kvôli takej zbytočnosti? Nuž, proces, ktorý som práve opísal sa nazýva ťažba. Za poskytnutý výpočtový výkon získavate odmenu – Bitcoiny. Približne každých desať minút vzniká 12,5 BTC.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si náš článok o blockchaine.

Prečo Bitcoin spotrebuje tak veľa energie?

Aby ste mohli ťažiť Bitcoin, potrebujete výpočtový výkon. Veľa výpočtového výkonu. V roku 2013 vznikli špeciálne počítače – takzvané ASIC minery – ktoré sú navrhnuté tak, aby s nimi bolo možné čo najlepšie ťažiť.

Číňania postavili obrovské mining farmy, dokonca sa objavili firmy, ktoré sa v podstate ani ničomu inému nevenujú. A začali medzi sebou súperiť.

Časté nedorozumenie

Mnoho ľudí si myslí, že Bitcoin je naprogramovaný tak, aby spotrebovával stále väčšie množstvo energie. To je samozrejme blbosť. Bitcoin sa iba prispôsobuje celkovému výkonu siete. Každé dva týždne sa decentralizovane upravuje obtiažnosť.

Rastúca konkurencia medzi firmami zaoberajúcimi sa ťažbou Bitcoinu počas rokov spôsobila, že spotreba energie sa rapídne zvyšuje. Podľa najnovších odhadov sa za posledný rok vyťažilo BTC v hodnote ~13,5 miliárd dolárov a približná cena za elektriku sa pohybuje v okolí 1,63 miliardy.

Ťažiť Bitcoin sa oplatí, preto jeho energetická náročnosť stúpa.

Koľko energie spotrebuje Bitcoin?

Ok, poďme teda odpovedať na otázku z nadpisu. Pomôže nám stránka digiconomist.net. Pamätajte však, že ide iba o odhad. Nie je možné získať presné čísla. Každopádne:

//Tieto čísla sú aktuálne pre deň 26.8.2019
Predpokladaná ročná spotreba energie: 73
Predpokladaná spotreba energie na jednu transakciu: 625 kWh

Fajn, poďme si to previesť do jednotiek, ktorým trochu viac rozumieme:

Šesť miliónov amerických domácností by spotrebovali približne rovnaké množstvo energie, ako Bitcoin blockchain. Amíci nie sú veľmi hospodárni. Priemerná americká domácnosť spotrebuje dvakrát viac energie, ako tá európska. Takže… Bitcoin spáli približne rovnaké množstvo energie ako 1 Česko alebo dve Slovenská.

Teda… ak nepočítame autá, kamióny, vlaky, továrne, verejné budovy, nočné osvetlenie v mestách, na diaľniciach, obchody… AHA!

Keď na ČT24 povedia/napíšu, že Bitcoin je energetická pohroma, pretože spotrebuje viac energie, ako všetci obyvatelia Českej republiky, majú v podstate pravdu. Ale každý pritom zabúda, že drvivá väčšina elektrickej energie sa spotrebuje mimo domácností! Naše zateplené bytíky s piatimi žiarovkami, telkou, chladničkou a práčkou tvoria iba malé percento celkovej spotreby v krajine.

Bitcoin vs. zlato a banky

Peniaze boli, sú a vždy aj budú veľkým žrútom energie. Podľa odhadov Bitcoin za posledný rok spotreboval približne 73 TWh. Ťažba a spracovanie zlata ročne vyžaduje 250-500 TWh energie v závislosti na tom, koho sa opýtate.

Ale zlato je fyzický objekt. Keď ho vyťažím, môžem ho držať v ruke.

Jeho využiteľnosť je však takmer nulová. Drží si hodnotu, ale inak je v podstate nanič. Drvivá väčšina zlata ostane navždy zatvorená v trezoroch. Prečo teda nikto nepíše, že ťažba zlata je energetická katastrofa?

Viete koľko energie spotrebujú banky? 650 TWh. To je približne 20x viac, ako v prípade Bitcoin blockchainu a nikdy som nikoho nepočul kričať, že banky ničia životné prostredie.

Ale ak budeme porovnávať spotrebovanú energiu na jednu transakciu, banky sú menej náročné.

To je pravda, ale netreba zabúdať, že Bitcoin sa vyvíja. Po uvedení Lightning Network do produkcie budeme mať sieť, ktorá sa dá škálovať a Bitcoin pravdepodobne čoskoro predbehne banky aj v tejto metrike.

Navyše, vedeli ste, že približne 30% elektrickej energie spotrebovanej na ťažbu Bitcoinu pochádza z obnoviteľných zdrojov?

Bitcoin je super. Predstavuje únik z nechutného inštitucionalizovaného finančného systému ovládaného vládami a bankami. Bitcoin žiadnu banku nepotrebuje. Nezaujímajú ho zákony ani regulácie. Žije si vlastným životom. Tisícky odborníkov ho za deväť rokov jeho existencie odpísali, avšak stále je tu. Bublina nie a nie prasknúť. Veľa zarytých odporcov mení svoj názor.

Bitcoin možno spotrebuje dosť veľa elektrickej energie, avšak podľa mňa stojí za to. Nechcem na ňom zbohatnúť, chcem ho používať. Chcem si zrušiť účet v banke a nebyť závislý na štáte. Preto som založil túto stránku, kde nájdete pravdivé informácie o kryptomenách.

Chcete sa pridať k tejto finančnej revolúcii? Tu nájdete návod, ako kúpiť kryptomeny s nulovým poplatkom. Ak chcete začať obchodovať, tu nájdete skvelé obchodné signály za rozumnú cenu.

Ak vám niekto bude hovoriť, ako Bitcoin ničí životné prostredie a spotrebúva viac energie, než polka zemegule, pošlite mu tento článok. A pošlite ho aj na facebook, kde nám dá like a bude sledovať novinky zo sveta kryptomien.

txbtxb