NASA: Zem je zelenšia – vďaka Indii a Číne

Novinky Odpočinok na predpis.
Odpočinok na predpis. Zdroj: shutterstock.com/NewAfrica
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Dobrá správa! Dáta zo satelitov NASA ukazujú, že Zem je doslova zelenšia ako pred 20 rokmi. Pri neustálych správach o ničení životného prostredia ľudskou civilizáciou je takýto záver prekvapivý. Ešte viac zarážajúce sú ale príčiny nárastu vegetácie. V najvyššej miere k tomu prispeli India, Čína a ich ľudská aktivita. Ako?

Ambiciózna výsadba stromov v Indii a Číne

India i Čína sú vo všeobecnosti vnímané ako krajiny, v ktorých sa nadmerne využíva pôda, voda a ďalšie zdroje na ekonomický zisk. Tieto dve krajiny sú navyše najviac zaľudnené a o ľudskom vplyve na životné prostredie si dnes už zrejme nik nerobí veľké ilúzie. Preto je zarážajúce, že práve tieto dve krajiny nesmierne prispeli k zazelenaniu planéty. Ako sa im to podarilo?

Okrem intenzívneho poľnohospodárstva vrátane nových technológií v tomto odvetví, v Číne aj Indii zaviedli rozsiahle programy výsadby stromov. India láme rekordy – podarilo sa jej napríklad vysadiť 50 miliónov stromov v priebehu iba 24 hodín.

V Číne aj Indii zažili obdobie veľkého odlesňovania v 70. a 80. rokoch, a to z dôvodu rozvoja miest a poľnohospodárstva. Avšak ľudská myseľ sa vie vynájsť, keď sa konfrontuje s problémom. Preto, keď sa začalo vnímať znečistenie vzduchu, pôdy a aj klimatické zmeny ako problém, Čína a India dokázali zmeniť vnútorné nastavenie a spôsob využitia zeme.

„Keď raz ľudia zistia, že existuje problém, majú tendenciu vyriešiť ho. V 70. a 80. rokoch v Indie a Číne nebola situácia ohľadne straty vegetácie dobrá, v 90. rokoch si to ľudia uvedomili a dnes sa veci menia k lepšiemu. Ľudstvo je neskutočne odolné. To je to, čo vidíme na satelitných dátach,” povedal vedec NASA Nemani.

Chcete vedieť, koľko energie spotrebuje Bitcoin? Prečítajte si náš článok!

NASA a snímky zo satelitov

Ako prišli v NASA na to, že je planéta zelenšia než pred 20 rokmi? V NASA porovnali satelitné snímky z 90. rokov s tými súčasnými. Najprv si vedci neboli istí, čo spôsobilo zelenanie sa planéty. Mohlo by to byť spôsobené jej otepľovaním, väčším množstvom CO2 v ovzduší alebo vlhšou klímou? Po bližšom skúmaní satelitných snímkov vedci zistili, že zelenanie sa planéty badať najmä v Indii a Číne. Ak by bolo zelenanie sa Zeme spôsobené klimatickou zmenou a globálnym otepľovaním, rozšírenie vegetácie by nebolo také nesúrodé. Po preskúmaní ľudskej aktivity v týchto dvoch štátoch je to už jasné. Za zelenanie sa Zeme môže človek!

Zaujímajú vás enviromentálne dôsledky kryptomien? Či je Bitcoin nebezpečný pre planétu alebo nie, sa dočítate tu!

Čo bude so Slovenskom?

Mimochodom, hneď za Indiou a Čínou, teda na treťom mieste v náraste vegetácie podľa NASA skončila Európska únia. V slovenských médiách sa často šíria správy o ničení a miznutí našich lesov. Príklad Číny a Indie ukazuje, že je možné vlastnou aktivitou meniť významné procesy na Zemi. Záleží od nás, ako budeme ďalej konať. Je na nás, či sa na naše lesy vykašleme… alebo sa o ne začneme poriadne starať. Čo si myslíte vy?

Čo čítať ďalej?

Boj proti jednorazovým plastom a ako na ňom zarobiť peniaze

Zdroje:
forbes.com
nasa.gov

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu)! Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri!

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.