Bitmain chystá Ethereum ASIC miner
Bitmain chystá Ethereum ASIC miner Zdroj: shutterstock.com/BurdunIliya

Včera sa po internetových kryptofórach rozšírila zaujímavá, zatiaľ nepotvrdená informácia. Najväčší výrobca integrovaných obvodov určených na špeciálnu činnosť (konkrétne ASIC minerov) vraj pripravuje miner určený na ťažbu kryptomeny Ethereum.

Disclaimer: Tieto správy treba brať s rezervou. Bitmain zatiaľ nič nepotvrdil.

72 GB pamäte RAM

Výroba ASIC minerov na ťažbu Etherea je veľmi náročná. Táto kryptomena sa ťaží pomocou algoritmu ethash, ktorý vyžaduje veľké množstvo pamäte. ASIC minery, žiaľ, nie sú známe vďaka svojej kapacite úložného priestoru. Práve naopak. Veľká spotreba RAM-ky sa často považuje za akúsi ochranu proti ASIC-om.

Bitmain to vyriešil nasledovne. Podľa uniknutých informácií budú Ethereum ASIC minery disponovať troma doskami. Na každej nájdete šesť ASIC procesorov vyrobených 28nm procesom a každý bude mať k dispozícii 4 GB pamäte DRAM.

Problém s nedostatkom pamäte

Práve obrovské množstvo RAM-ky je pre Bitmain obmedzením. Spoločnosť vraj kvôli tomu často cestuje do Taiwanu, kde sídli jeden z najväčších výrobcov – TSMC.

Dostupnosť ETH minerov

Po internete kolujú aj nepotvrdené správy o dostupnosti ETH ASIC-ov. Bitmain ich vraj začne sériovo vyrábať koncom februára a na trh by sa mohli dostať v druhej polovici tohto roka.

Filozofický problém ASIC minerov

Ako povedal Charlie Lee:

“Myslím, že ASIC minery sú pre každý úspešný
coin nevyhnutné. Nie je však na tom nič zlé.”

Na druhej strane, ASIC-y podporujú centralizáciu siete a vyraďujú z hry malých ťažiarov. Ťažba Bitcoinu je z veľkej časti ovládaná Bitmainom, ktorý až donedávna prakticky nemal konkurenciu. Čoskoro sa však do mining hry pripletie aj Samsung. Viac o chystaných ASIC mineroch od Samsungu nájdete v tomto článku.

Čo si o ASIC-och myslíte vy?

Situáciu okolo Bitmain Ethereum ASIC minerov budeme naďalej sledovať. Nenechajte si ujsť ďalšie novinky z krypto sveta. Povoľte posielanie notifikácií použitím zvončeka, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu.

Zdroje
bitcointalk.org
reddit.com
news.8btc.com (vyhadzuje 404 ale tu je nacashovaná HTML verzia)
cointelegraph.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance