Vitalik Buterin nevylučuje kolaps Etherea

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Vitalik Buterin, tvorca Etherea a jedna z najvplyvnejších osobností v kryptoodvetví včera publikoval sériu twettov, v ktorých hovoril o nevyhnutnej potrebe rozvíjať súčasné typy blockchainov v súvislosti s požiadavkami modernej spoločnosti. Ak sa tak neudeje, nevylučuje ani zánik Etherea.

Jeremy Rubin: kolaps ETH je nevyhnutný

Jameson Lopp, zakladateľ webstránky satoshi.info, ktorá slúži na monitorovanie štatistík v sieti Bitcoin, publikoval tweet, v ktorom zobrazuje Vitalikov postoj k možnému kolapsu Eteherum blockchainu a pádu hodnoty Ethera na nulu.

Celú diskusiu odštartovalo vyjadrenie Jeremyho Rubina, vývojára spoločnosti Bitcoin Core, pre Tech Crunch, v ktorom uviedol, že kolaps ETH je nevyhnutný. Vo svojom článku tvrdí, že Ethereum má problémy so škálovaním a bezpečnosťou smart kontraktov. Práve tieto dva atribúty vedú tento projekt k neschopnosti prekonať konkurentov, čo bude mať v konečnom dôsledku nevyhnutný scenár. Kolaps Etherea spôsobený “ekonomickou abstrakciou”.

Týmto pojmom opisuje Rubin aktuálny spôsob úhrady poplatkov za platby pri smart kontraktoch. Namiesto využitia ETH na jeho priame zaplatenie, ho majiteľ smart kontraktu uhradí v niektorom z ERC20 tokenov. V prípade, že by tak učinili všetci majitelia smart kontraktov, viedlo by to podľa Rubina k zníženiu hodnoty ETH, respektíve jeho celkovej nepotrebnosti.

Mohlo by vás zaujímať: Budúcnosť Etherea: Vitalik sľubuje až jeden milión transakcií za sekundu

Riešením je podľa Vitalika prechod na Proof of Stake

Vitalik vo svojej reakcii prekvapivo súhlasil s pesimistickým scenárom Rubina a označil ho za úplne možný, ale za predpokladu, že sieť Ethereum zostane taká, aká je dnes, pričom trh sa bude naďalej vyvíjať. Narážal tým na už pomerne dlhú dobu diskutovaný prechod Etherea z algoritmu Proof of Work na Proof of Stake.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Záver

Aj keď vyjadrenie Vitalika pôsobí úprimne a jasne pomenováva veci, ktoré sú potrebné v rámci Ethereum blockchainu vykonať, zdĺhavosť pri ich presadzovaní v rámci komunity môže vyvolávať značné znepokojenie. Tím Etherea sa už dlhšiu dobu aktívne zaoberá riešeniami, ktoré by prechod na nový algoritmus (Proof of Stake) mali zabezpečiť.

Jedným z pripravovaných riešení je Casper protokol. Ten má poskytnúť lepšiu škálovateľnosť a „bojovať” proti riziku centralizácie. Vďaka algoritmu Proof of Stake má ukončiť aj energeticky neefektívny spôsob ťažby tejto kryptomeny.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
ethereumworldnews.com
bcfocus.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.