Kryptomeny verzus akcie v korekcii
Kryptomeny verzus akcie v korekcií. Zdroj: Shutterstock.com/Lucky-photographer / Pigprox

Významný cenový pokles spôsobený pandémiou COVID-19, nasledovaný rusko-ukrajinským konfliktom spôsobil vrásky na čele nejednému obchodníkovi. Najviac utrpeli rizikové aktíva akými sú akcie a kryptomeny. Ako ale v skutočnosti vyzerá ich výkonnosť navzájom?

Podľa údajov z TradingView vidíme, že vrcholy na indexe S&P 500 (SPX) a Bitcoine boli zaznamenané v bezprostrednej blízkosti. SPX dosiahlo vrchol 4 818 bodov dňa 4. januára 2022, zatiaľ čo Bitcoin 10. novembra 2021 na úrovni 69 000 dolárov. Počas roku 2022 následne ceny padali takmer celé obdobie až donedávna.

Bitcoin dosiahol korekciu približne 77 %, zatiaľ čo SPX iba 27 % za podobné obdobie. Kryptomeny sú charakteristické predovšetkým vysokou volatilitou v porovnaní s akciami, čo priamo súvisí s ich nedostatočným regulačným rámcom, o ktorom sme vás informovali v článku Regulácia kryptomien začína naberať na sile, na čom sa zhodli krajiny G20?

Akcie verzus kryptomeny
Akcie verzus kryptomeny. Zdroj: TradingView

Volatilita ale nepredstavuje iba silnejšie korekcie, ale aj väčšie cenové nárasty. Dôkazom je aj posledné zotavenie, kedy Bitcoin zaznamenal rast 34 %, zatiaľ čo SPX narástlo len o 12 %. Takže, aj keď akcie počas korekcie spadli o 50 % menej, nedávno narástli o 22 % nižšie v porovnaní s Bitcoinom.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Kryptomeny korelujú s akciami

Podstatné je sledovať pozíciu lokálnych extrémov. Bitcoin dokázal svojim vzostupom dosiahnuť úroveň predošlého lokálneho maxima, zatiaľ čo SPX formuje maximá stále nižšie. O podrobnej analýze SPX sa sme vás informovali už skôr v článku Akciový trh čaká kľúčový pohyb. Skončil definitívne pokles cien?

Oba trhy budú musieť z krátkodobého hľadiska pravdepodobne vychladnúť a sformujú sa lokálne maximá. Nič to nemení na fakte, že Bitcoin ukončuje sériu klesajúcich maxím. Bez ohľadu na detaily korekcií, môžeme považovať cenový pohyb na oboch trhoch za veľmi podobný.

Kryptomeny korelovali posledné roky s akciami tak ako nikdy predtým. Prepojenie digitálnych mien s tradičnými financiami je čoraz väčšie, čo je spôsobené vstupom inštitúcií na trh a ponukou kryptomenových investičných produktov. Preto je vysoko pravdepodobné, že v budúcnosti bude korelácia pokračovať a podobnosť cenových pohybov bude vysoká.

Mohlo by ťa zaujímať: Trh s kryptomenami zažíva ošiaľ – Bitcoin môže čoskoro vyrásť až na 30 000 dolárov