Úvery pre firmy máme na Slovensku takmer najdrahšie v eurozóne

Novinky Slovensko má drahé firemné úvery
Slovensko má drahé firemné úvery. Zdroj: shutterstock.com/Lightspring/dpVUE .images
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Na Slovensku máme tretie najdrahšie úvery pre podnikateľov v celej eurozóne. Tento trend sa má čoskoro týkať aj hypoték, ktoré sa blížia k hranici 5 %, uvádza Trend. Čoskoro však Slovensko dočerpá eurofondy, po ktorých príde krutá realita a naplno sa prejavia negatívne dôsledky extrémne vysokých úrokových sadzieb.

Firemné úvery máme tretie najdrahšie v eurozóne

Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) majú v ďalšom roku drahé pôžičky kumulatívne spomaliť ekonomický rast o 0,8 až 0,9 % hrubého domáceho produktu (HDP). Zároveň máme prísť o konkurenčnú výhodu v podobe lacných úverov na bývanie. Ich tempo rastu je vysoké a od januára 2022 do augusta 2023 stúpol priemerný úrok z 1 % na 3,95 %. NBS očakáva, že dosiahnu hodnotu 5 %.

Slovenské firmy si za mesiac august požičiavali od bánk za priemerný úrok 6,21 %. Drahšie je už len Grécko (6,34 %) a Litva (6,41 %), zatiaľ čo priemer eurozóny je na úrovni 4,99 %. Najlacnejšie si firmy požičiavajú v Luxembursku (3,22 %). Veľa podnikateľov spláca ešte úvery spred pandémie koronavírusu za nižšie úroky, no čoskoro ich čaká zásadný rast nákladov, čo potlačí firemné investície.

Firemné úvery podľa krajín eurozóny

Firemné úvery podľa krajín eurozóny. Zdroj: Trend / ECB

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Eurofondy čerpáme neefektívne

Podnikateľov na Slovensku čaká nemilé prekvapenie v momente, keď prestanú platiť nízke úroky za úvery spred cenového šoku a začne sa ich týkať vysoká úroková sadzba. Je tu však aj druhý efekt, ktorý firmy pocítia. Na Slovensku totiž čerpáme eurofondy neefektívne. Je to obzvlášť problémové, keďže investície na Slovensku pochádzajú z eurofondov až v 50-percentnom objeme, zatiaľ čo na spolufinancovanie európskych projektov ide 15 %.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Náklady na úvery tak skoro neklesnú

Európska centrálna banka (ECB) zvyšovala úrokovú sadzbu už 10-krát až na súčasnú úroveň 4,50 %. Prekonala tak úroveň z finančnej krízy z roku 2008 a zároveň išlo o najrýchlejšie tempo reštriktívnej menovej politiky v histórii eurozóny. Očakáva sa, že rast úrokových sadzieb sa čoskoro skončí, no zatiaľ to nie je potvrdené.

Šéfka ECB, Christine Lagardeová, ešte v júli varovala verejnosť, že inflačný cieľ 2 % sa nemusí dosiahnuť ani za 2 roky. Navyše aj keď centrálna banka dosiahne túto úroveň tempa zvyšovania cien, úrokovým sadzbám istý čas potrvá, kým sa stabilizujú na nízkej úrovni. Preto nielen slovenské firmy čaká pomerne ťažké obdobie v podobe splácania vysokých úrokov.

Mohlo by ťa zaujímať: NBS vydala nové varovanie. Rast ekonomiky sa výrazne spomalí

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.