USA hrozí bankrot krajiny
USA hrozí bankrot krajiny. Zdroj: shutterstock.com/Ron Adar/FOTOGRIN

V USA zatiaľ rokovania o zvýšení dlhového stropu prebiehajú neúspešne, v dôsledku čoho krajine hrozí vyhlásenie bankrotu. Biden okamžite reagoval a chcel vyriešiť túto neľahkú situáciu priamo s predsedom Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, Kevinom McCarthym.

Krok od bankrotu USA

Bez zvýšenia dlhového stropu nebude mať USA dosť peňazí na splnenie všetkých svojich finančných záväzkov. Ak by sa to stalo skutočnosťou, pravdepodobne by to viedlo k extrémnemu rastu úrokových sadzieb.

Ministerka financií USA, Janet Yellenová, upozornila v japonskej Niigate, že krajine hrozí kríza, ktorú si spôsobila sama v dôsledku nesplácania dlhu. Riešením by podľa Yellenovej mohlo byť navýšenie dlhového limitu, okrem ktorého neexistuje žiadna záchranná alternatíva. V liste predsedovi Snemovne reprezentantov, Kevinovi McCarthymu napísala, že po preskúmaní daňových príjmov, vláda nebude schopná splácať svoje záväzky už približne od začiatku ďalšieho mesiaca.

Dlh v USA láme rekordy.
Dlh v USA láme rekordy. Zdroj: USdebtclock
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Úverový rating USA je ohrozený

Prijatie opatrení zo strany Kongresu na poslednú chvíľu, by mohlo narušiť dôveru podnikov a spotrebiteľov a negatívne ovplyvniť úverový rating krajiny. Národný dlh krajiny podľa USdebtclock dosahuje v čase písania článku už 31,79 bilióna dolárov, čo je až 94 969 dolárov na obyvateľa.

Verejný dlh USA voči HDP je na vysokej úrovni 95,69 %, no ani zďaleka nie je na tom tak zle ako napríklad v Grécku (227,71 %) alebo Japonsku (299,20 %). V absolútnom vyjadrení ale jednoznačne vedie a má najvyšší národný dlh spomedzi všetkých krajín na svete, pričom pre porovnanie Čína na druhom mieste nedosahuje ani polovicu dlhu USA (14,42 bilióna dolárov). Pre detailnejšie porovnanie si môžete prečítať článok TOP 5 najzadĺženejších krajín sveta. Z týchto čísel sa vám zatočí hlava.

Mohlo by ťa zaujímať: V USA o mesiac môže nastať finančná katastrofa, varuje Yellenová

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.