Meme kryptomeny znovu rastú
Meme kryptomeny znovu rastú. Zdroj: shutterstock.com/AtlasbyAtlas Studio/Wirestock Creators

V posledných týždňoch neuveriteľne rástol ošiaľ ohľadom MEME mincí. Viaceré z nich zaznamenali rozprávkové rasty a to aj v čase, keď bitcoin pokračuje vo svojej medvedej nálade. Tie najrizikovejšie a najvolatilnejšie krypto aktíva dnes prežívajú rally a investori si túto príležitosť nechcú nechať ujsť. Meme kryptomeny predstavujú jedinečný fenomén v rámci kryptomien, ktorý využíva silu internetových memov a sociálnych médií. Sú ako adrenalínová jazda, ktorá prináša vzrušenie, ale aj nebezpečné riziko straty.

Májový MEME ošiaľ

Dnešné MEME šialenstvo začalo mincou Pepe, ktorá v priebehu 17 dní od uvedenia na trh zvýšila svoju cenu o neskutočných 7000 %. Aj keď Pepe od svojej maximálnej ceny už výrazne poklesol, stále si drží dosť vysokú trhovú kapitalizáciu a to z neho robí tretí najväčší memecoin na kryptomenovom trhu. To aj napriek tomu, že officiálny web Pepe coinu jasne hovorí, že minca je „úplne zbytočná a len na zábavné účely“.

Prvenstvo v rebríčku meme mincí podľa trhovej kapitalizácie drží dlhodobo neohrozene Dogecoin. Je to bezpochyby zásluha hlavne Elona Muska, ktorý cenu tejto mince navyšuje svojimi vyjadreniami nie len na Twitteri, ale častokrát aj v televíznych či rozhlasových rozhovoroch. V závese za Dogom sa drží Shiba Inu, ktorá dominovala predchádzajúcemu bullmarketu.

Nové meme projekty, ktoré stoja za pozornosť

Copium – táto úplne nová minca po uvedení na trh 18. mája vypumpovala za prvých 24 hodín o 800 %. Meme coin Copium vzbudil veľký záujem kvôli limitovanému predpredaju a následne vydanej NFT kolekcií. Investori sú z nového projektu nadšení a vyzerá to tak, že o tejto minci ešte budeme počuť.

AiDoge – platforma, ktorá s využitím umelej inteligencie, strojového učenia a blockchainu vytvára meme obrázky. Do predpredaja uvoľnili tvorcovia projektu AIdoge 500 miliárd mincí, čo je polovica z ich konečnej zásoby. Boom okolo celého odvetvia AI s veľkou pravdepodobnosťou poženie tento memečkový coin k zaujímavým rastom a investori preto neváhajú a hromadia mince psa umelej inteligencie.

BARA – nová meme minca kapybary bola uvedená na trh 14. mája a je možné ju zakúpiť na Uniswape. Ako hlási oficiálny web projektu, ich ambície sú veľké „Väčšina mincí zlyhá, ale niektoré idú na Mesiac. My ideme ešte ďalej – na Mars.“  

Sú meme mince len gambling alebo najziskovejšia investícia?

Kritici tvrdia, že meme kryptomeny sú ako hráčska ruleta, kde šťastie či nešťastie rozhoduje o ich hodnote. Pravým hnacím motorom nie je ich ekonomický potenciál či podnikateľský rast, ale skôr internetový trend a vlna popularity. Podobne ako pri hrách šťastia, investícia do meme mincí prináša riziko straty, keďže neexistujú žiadne pevné základy na udržanie hodnoty. Hádžeme mincou a dúfame v pozitívny výsledok.

Na druhej strane v tomto prípade sa dá šťastene pomôcť. Meme kryptomeny majú svojich nadšených fanúšikov, ktorí veria v ich potenciál a hodnotu. Títo nadšenci tvoria komunity, ktoré podporujú a rozvíjajú svoje obľúbené meme projekty prostredníctvom toho, že sa aktívne zapájajú do ich propagácie. Takáto činnosť komunity môže byť veľmi úspešná a výrazne ovplyvní cenu mince. Je to podobné ako keď stúpa cena zberateľských predmetov len kvôli ich popularite a vzácnosti.

Prečítaj si aj: Dráma ohľadom dlhového stropu USA môže výrazne ovplyvniť cenu bitcoinu