USA tlačia bilióny dolárov

Stále sa zintenzívňuje prostredie, kde prevláda názor, že Spojené štáty americké potrebujú mohutnú finančnú injekciu do svojej ekonomiky. Ako som písal už skôr, tak táto politika logicky prinesie menovú infláciu a časom pravdepodobne aj cenovú infláciu. Tá finančná injekcia automaticky znamená ďalšie tlačenie peňazí, čo je dlhodobo obrovský problém.

Ďalšie zadlžovanie sa blíži

Zadlžovanie štátu vďaka vládnym výdavkom porastie astronomicky, čo sa zdá ako úplne nezodpovedné. Avšak na druhej strane asi iné riešenie neexistuje, pretože americká ekonomika je minimálne jednu dekádu od tlačenia peňazí závislá. Existujú samozrejme iné východiská, tie sú ale bolestivé a pre obyčajného Američana neprijateľné.

Vývoj dlhov voči HDP (modrá USA, čierna EÚ)

Politici potom prirodzene kľučkujú od jedného vysokého čísla k ešte vyššiemu číslu, pretože by v opačnom prípade neboli znova zvolení. Rast dlhu samozrejme nerastie zo dňa na deň, ale v rozmedzí niekoľkých rokov môže stúpnuť o desiatky percent. To práve veľmi pekne znázorňuje graf zadĺženia USA a EÚ voči HDP. A tento trend rozhodne neskončí, pretože kvôli covidovým reštrikciám sú malí podnikatelia a zamestnanci oveľa závislejší od pomoci zo strany štátu.

Aby som sa však vrátil k potrebe veľkého stimulu, tak výskum akejsi neziskovky implikuje, že Spojené štáty potrebujú na obnovu ekonomiky dokonca až 4,5 bilióna dolárov. Autorom výskumu je tzv. think tank (The Groundwork Collaborative), ktorý sa reprezentuje ako „progresívna ekonomická organizácia“. Keby som to mal pre vás nejako „rozbaliť“, sú to ľavicoví dotační paraziti, ktorí skutočne bez veľkej pomoci štátu nemôžu fungovať.

Preto by som tých 4,5 bilióna dolárov bral naozaj s rezervou. Avšak tlak na stimul zo strany verejnosti, odborníkov a politikov rastie a možno naozaj nastane situácia, kedy by sme sa mohli dočkať obrovského a možno do istej miery nečakaného čísla. Ak by sa táto hypotetická situácia stala realitou, dolár asi radikálne oslabí.

Prečítajte si: Vláda vyzýva inštitúcie, aby začali porušovať bankové tajomstvo! Každý je pre nich zločinec

Nezamestnanosť ako veľký strašiak

Strata zamestnania podľa sektora v relatívnych číslach

Najväčším argumentom pre ten obrovský stimul je nezamestnanosť, ktorá v niektorých odvetviach strmo rastie. Celková nezamestnanosť podľa posledných dát klesá, ale čísla za november sú z rôznych strán spochybňované. Najviac logicky trpí preprava pasažierov (35 %). Nie je tam žiadna vysvetlivka, ale predpokladám, že ide o agregát zahŕňajúci osobnú aj hromadnú prepravu.

Druhým najviac trpiacim odvetvím sú „nečakane“ reštaurácie a šport, kde je aktuálna nezamestnanosť skoro 25 %. Bolo to síce horšie, ale číslo je stále dosť vysoké. Pri ostatných sektoroch sa prepad zamestnanosti pohybuje v rozmedzí jednotiek percent. Dohromady to však vôbec nie je málo.

Na záver

Všetko smeruje k tomu, že sa demokrati aj republikáni nakoniec na konkrétnom objeme stimulačného balíčka dohodnú. Najskôr bude okolo toho nejakú dobu komédia, ale obidve strany si uvedomujú, že bez toho bude recesia trvať dlho. Problém je v tom, že demokrati chcú rozhadzovať oveľa viac, čo je celkom paradox.

Predtým bola situácia obrátená, nuž ale politici reagujú na svojich nových voličov, kde prevládajú určité sociálne triedy. Čo sa týka amerického dolára, som si celkom istý, že mena touto politikou strašne utrpí. Okrem toho bude asi pokračovať nafukovanie akciového a relatívneho trhu, ktorý je už teraz hrozne prepumpovaný.

A preto inštitúcie na celom svete nakupujú Bitcoin. Aj 169-ročná poisťovňa MassMutual nedávno nakúpila za $100 miliónov.

Chcete tipy na ďalšie zaujímavé kryptomeny? 10 – 15 kryptomien týždenne sledujeme v našej VIP skupine. Ak máte záujem o profesionálne technické analýzy a tipy na obchodovanie, teraz môžete využiť Vianočné ZĽAVY 33 – 65% na vybrané členstvá.

  • STANDARD M (30 dní) 14€ 9€ (259 kč) ZĽAVA 33%
  • STANDARD XL (180 dní) 70€ 35€ (999 kč) ZĽAVA 50%
  • STANDARD XXL (365 dní) 140€ 59€ (1799 kč) ZĽAVA 65%

Nekupujte mačku vo vreci! Zverejnili sme pre vás ZDARMA dnešnú VIP analýzu kryptomien BTC, LTC, ETH, IOTA a SC:

Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.