UBS: Bitcoin môže nahradiť dolár iba ak bude mať hodnotu vyššiu ako 213 000 dolárov

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Je azda pravidlom, že aspoň raz za mesiac sa musí niektorá veľká, medzinárodná banka negatívne vyjadriť na účet kryptomien. Niet sa čomu čudovať, veď kryptomeny im „kazia biznis” a berú zákazníkov. Je teda pochopiteľné, že ich vychvaľovať nebudú. Najnovšie sa pridala ďalšia investičná banka, ktorá si do kryptomien čiastočne kopla. Avšak jedným dychom treba dodať, že ani zďaleka nejde o vyslovene negatívny postoj voči tejto novodobej technológií.

Výskum UBS

Švajčiarska investičná banka, Union Bank of Switzerland (UBS) vydala dňa 2. augusta oficiálne vyjadrenie, v ktorom sa priamo vyjadrovala na adresu kryptomien. Podľa tohto vyhlásenia môže Bitcoin konkurovať doláru a celkovému množstvu financií v obehu v Spojených Štátoch. Stane sa tak však až v čase, kedy dosiahne jeden BTC hodnotu 213 000 dolárov. Dovtedy bude Bitcoin považovaný iba za špekuláciu a hazardnú investíciu.

Rovnako sa v danom vyhlásení nachádza aj kritika najmä volatility kryptomien. Podľa UBS práve kvôli veľkým cenovým rozdielom nemôže byť Bitcoin aktuálne považovaný za peniaze alebo aktívum.

„Podľa našich výpočtov sme došli k záveru, že Bitcoin v jeho súčasnej podobe, je príliš nestabilný a má príliš limitované množstvo na to, aby sa stal vhodným platidlom alebo druhom aktíva.”

Možnosti do budúcna

UBS však svoje vyhlásenia nepísalo iba s negatívnym podtónom. Podľa UBS by sa mohli digitálne meny v budúcnosti stať alternatívnym druhom aktíva. Rovnako však UBS vyhlásilo, že by Bitcoin ostal pravdepodobne pomerne volatilný.

K volatilite kryptomien sa vyjadril aj ekonóm a člen tímu Chainalysis, Kim Grauer.

„Počas minuloročného obrovského stúpania ceny Bitcoinu sa mohlo stať, že pokiaľ ste svoje BTC na niečo minuli, tak ste mohli prísť až o 1000 dolárov za jeden deň.”

Kritickejší však bol výskumník z International Computer Science Institute (Medzinárodný inštitút pre počítačové technológie), Nicolas Weaver, ktorý kryptomeny definoval ako „nepoužiteľnú formu platidla,” najmä kvôli privysokým poplatkom za transakcie.

Podľa štúdie UBS má Bitcoin pred sebou ešte s určitosťou dlhú cestu. Musí sa zlepšiť hneď v niekoľkých faktoroch na to, aby bol schopný konkurovať napríklad práve doláru. Už teraz sa však nájde veľké množstvo podporovateľov tejto kryptomeny, ktorí si myslia, že Bitcoin sa stane najpoužívanejšou platobnou metódou na svete.

Tomuto názoru sa prikláňa napríklad aj CEO Twitteru, Jack Dorsey, ktorý sa vyjadril, že si myslí, že sa Bitcoin stane budúcnosťou platobného systému. Myslí si dokonca, že takáto adopcia “Kráľa kryptomien” by mohla trvať iba desať rokov, pričom nevylúčil, že by sa to mohlo stať oveľa rýchlejšie.

Rovnako optimisticky sa vyjadril aj multimilionár a investor do kryptomien Bill Miller. Ten si však zobral na mušku vyjadrenia Wall Street investorov, ktorí si myslia, že Bitcoin je iba bublina. S tým Bill Miller súhlasí avšak rovnako dodáva, že bubliny sú potrebné na to, aby priniesli kapitál do nových technológií a vynálezov. Najznámejšiu digitálnu menu pritom prirovnal k iným významným vynálezom, ktoré sú dnes používane denne.

Záver

Ako sa hovorí takmer vo všetkom: 100 ľudí, 100 chutí. Rovnako tomu je aj v prípade kryptomien a zatiaľ čo najmä bankám a tradičným investorom sa investícia a využitie kryptomien nemusí vôbec páčiť, mladí ľudia sa k nej obracajú oveľa častejšie. Isté je, že Bitcoin spolu s inými kryptomenami bude bez pochyby stále viac a viac prehovárať do diania vo finančnom sektore.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
cointelegraph.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.