Na OKEx bol likvidovaný long za $460 miliónov! – čo to znamená pre Bitcoin?

BITmarkets BITmarkets

Už tri dni má trh s Bitcoinom veľmi veľký problém. Na burze OKEx totiž bola likvidovaná Bitcoin futures long pozícia s celkovou hodnotou 460 miliónov dolárov. Ide pravdepodobne o najväčšiu likvidáciu v histórii. Umm, a v čom je ten problém? 

Nuž, long pozícia bola zlikvidovaná na cene 8020.49 $. 40 miliónov sa predalo a ďalších 420 miliónov tam ostalo. Pozícia teda nebola ani z 10% vyplnená. Podľa správy z obchodnej platformy Whalepool by totiž tak veľká likvidácia na chvíľu zhodila celý trh – nastal by flash crash.

Bitcoin Futures sa na burze OKEx vyrovnávajú vždy o 16:00 hongkongského času a ďalšie futures sa otvárajú až v pondelok. To znamená, že rekordná pozícia už mala byť vyplnená.

Skutočným problémom je však fakt, že Bitcoin je momentálne o viac než 700 $ nižšie, než bola likvidácia daného longu a ak by to burza vyrovnala, musela by na každý predaný Bitcoin doplácať. Prišla by tak o PRIBLIŽNE 5000 BTC.

Za zlý risk management OKEx-u budú platiť shortári

OKEx v žiadnom prípade nemal povoliť tak obrovský BTCUSD futures kontrakt. Z ich strany to bolo nezodpovedné. Portál trustnodes.com sa pokúsil kontaktovať burzu aby zistil, kto pokryje stratu.

“Na burze OKEx nebola vyrovnaná takmer pol-miliardová futures pozícia. Ak v čase vyrovnania vznikne deficit (momentálny deficit predstavuje viac než 700$ na 1 BTC) ktorý nebude uhradený fondom na poistenie fondov, zvyšok deficitu bude uhradený z profitu ostatných obchodníkov. Takto funguje náš systém už od roku 2014.”

Povedal Jason Lau – VP Business Development skupiny OK.

Fond na poistenie vkladov pritom disponuje “neuveriteľnými” desiatimi Bitcoinami. Takže, aby som to zjednodušil:

OKEx povolil long futures pozíciu (pravdepodobne na páku 1:10), ktorú teraz nedokáže zlikvidovať a neexistuje mechanizmus, ktorý by pokryl straty vzniknuté nedostatočnou likviditou na trhu.

Deficit uhradia užívatelia, ktorý vytvorili profit. V tomto prípade shortári. V oficiálnom vyhlásení burzy OKEx sa píše (parafrázujem pre lepšiu zrozumiteľnosť):

“[…] V prípade, že fond na poistenie vkladov nie je schopný pokryť straty, nastáva “full account clawback.” V takom prípade prídu o peniaze ľudia, ktorí vytvorili profit na všetkých troch typoch kontraktov. Aby sme uhradili rozdiel medzi likvidačnou a vyrovnávacou cenou, vezmeme časť profitu obchodníkov. […]”

  • Likvidačná cena – 8020.49 $ (cena v čase uzatvorenia pozície)
  • Vyrovnávacia cena ~ 7300 $ (cena v čase vyrovnania – settlement – fill -> cena dnes)

Vyrovnaná nebola časť kontraktu v celkovej hodnote cca 52 300 BTC (420 000 000 / 8020). Ak to vynásobíme približnou stratou 700 $ na 1 BTC, vyjde nám že OKEx (a teda aj shortári) musí uhradiť stratu približne 36,5 miliónov dolárov. Fond na poistenie vkladov s jeho desiatimi Bitcoinami v tomto prípade môžeme zanedbať.

OKEx nakoniec uhradí polovicu straty

Vziať obchodníkom ~36,5 miliónov je však nepredstaviteľné. Za túto situáciu totiž môže v plnom rozsahu samotný OKEx. Ten v prvom rade nemal, vzhľadom na nedostatočnú likviditu trhu, povoliť vytvorenie tak veľkej pozície.

V záujme zachovania dobrého mena burzy tak OKEx poslal do fondu na poistenie vkladov finančnú injekciu v celkovej výške 2500 BTC. Tá by mala pokryť približne polovicu straty. Na zvyšok sa poskladajú shortári. Respektíve poskladali. Celá pozícia by už podľa pravidiel OKEx-u mala byť vyrovnaná.

Ak sa objavia nejaké ďalšie novinky, budeme vás okamžite informovať.

P.S. Podľa CoinTelegraphu zaplatia obchodníci burzy OKEx dokopy 8,8 miliónov dolárov.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:

Najčítanejšie články

1

Najväčšia slovenská banka vydala varovanie. Slováci môžu prísť o peniaze a dostať sa do problémov so zákonom

2

Vodiči zúria. Nová daň ich núti platiť za každý prejdený kilometer

3

Veľká automobilka vyhlásila bankrot

4

Sú unikátne slovenské kúpele pred bankrotom? Súd dal majiteľovi poslednú šancu na záchranu

5

Slováci si od júla priplatia za každodenné potraviny

PR články

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom konferencie CryptoVestibull. Získajte vstupenky za zvýhodnenú cenu

Henrieta Balázsová  | 14. júna 2024

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom prestížnej konferencie CryptoVestibull, ktorá sa zameriava na svet kryptomien a blockchain technológií. CryptoVestibull: Unikátne podujatie CryptoVestibull je podujatie, ktoré združuje odborníkov, nadšencov a investorov z oblasti kryptomien a blockchainu.

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom konferencie CryptoVestibul