Trh klesal, Solana stúpala. Poznáme dôvod, ktorý za tým stojí

  • Solana rastie, celý trh padá.
  • Zvláštna situácia dokazuje silu popularity tejto mince.
  • Pre obchodníkov je to zaujímavý signál.
Novinky Solana láme cenové rekordy
Solana láme cenové rekordy. Zdroj: shutterstock.com/Ground Picture
BITmarkets BITmarkets

Hviezdna minca posledného rastového cyklu – Solana – išla nedávno proti trhu. Kým Bitcoin je v (zatiaľ) miernej korekcii, Solana stúpala na nové tohtoročné maximá. Tento zaujímavý vývoj nás vedie k niekoľkým hypotézam, ktorým sa venujeme v dnešnom článku. Mnohých prekvapuje, že kráľovná posledného rastového cyklu sa presadzuje aj v dnešnej situácii, a to aj vzhľadom na niekoľko výpadkov, ktoré mal jej blockchain. U kryptopriaznivcov si však stále drží svoju obľúbenosť, s čím pravdepodobne súvisí aj jej cenový vývoj. 

Solana a súčasná situácia

Blockchain Solany mal niekoľkokrát problémy s tým, že sa jednoducho vypol. Dôvodom je, že je centralizovaný a nemá veľa spoločného s decentralizáciou, ktorá je pre kryptomeny príznačná. Na druhej strane ponúka extrémne rýchle a lacné transakcie, čo je pre používateľov zaujímavé. Prináša to aj zmeny súvisiace so zmenou pomerov dominancie s inými kryptomenami.

Súčasný stav je daný viacerými okolnosťami. Nedávne výsledky indexu cien výrobcov (PPI) Ministerstva práce Spojených štátov amerických ovplyvnili sentiment investorov. Ide o ukazovateľ, ktorý meria priemerné zmeny cien, ktoré domáci výrobcovia dostávajú za svoje tovary a služby. PPI sa od januára do februára zvýšil o 0,6 %, čím 20. marca klesla  pravdepodobnosť zníženia úrokovej sadzby Federálnym rezervným systémom USA. Zasadnutie sa blíži a už je viac či menej jasné, že FED nebude mať veľký priestor na to, aby znižoval úrokové sadzby. To spôsobilo pokles na cene Bitcoinu.

Cenu Solany rovnako ovplyvňuje negatívne zavedenie znížených poplatkov aktualizáciou Dencun Ethereum z 13. marca. To tiež mohlo brzdiť dynamiku Solany. Analytici poznamenali, že transakcie na Base, decentralizovanej burze Ethereum vrstvy 2, sú teraz výrazne lacnejšie ako transakcie na Solane.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Čo bude ďalej

To všetko sú faktory, ktoré by mali nepriaznivo ovplyvňovať cenu Solany. Realita však ukazuje, že aj napriek týmto negatívnym javom cena rastie. Odpoveďou je jednoznačne obľúbenosť medzi retailovými a s určitou pravdepodobnosťou aj inštitucionálnymi obchodníkmi. Existuje však aj množstvo pozitívnych faktorov.

Solana napriek celému trhu rastie

Solana napriek celému trhu rastie. Zdroj: shutterstock.com/Rcc_Btn

Tieto cenové výsledky sú do veľkej miery podporené aj reálnymi výsledkami. Ide napríklad o decentralizované aplikácie (DApp). Nedávne údaje za posledných sedem dní ukazujú 13-percentný nárast celkovej uzamknutej hodnoty spoločnosti Solana (TVL) a 24-percentný nárast objemov DApp. Na druhej strane Ethereum, popredný blockchain, zaznamenal mierny pokles TVL, ale 11-percentný nárast objemu DApp. V absolútnych číslach TVL však Solana stále zaostáva za BNB Chain a Arbitrum, ktoré sa môžu pochváliť vkladmi vo výške 3,5 miliardy USD a 2,6 miliardy USD.

Napriek obavám z centralizácie alebo stability v porovnaní s Ethereom aktivita na sieti Solana naďalej rastie. Tokeny SPL sa určite rozmohli a zabezpečili viacero miest na popredných centralizovaných burzách. To povzbudilo investorov, aby si kúpili tokeny SOL, aby sa zúčastnili na mnohých prebiehajúcich programoch airdrop, vďaka čomu sa cieľová cena 200 USD zdá byť dosiahnuteľná.

Podľa aktuálneho výskumu Coingecko až polovica investorov zvažuje vloženie svojich prostriedkov práve do Solany. SOL tak ostáva veľmi obľúbenou mincou medzi kryptomenami, a to aj napriek nedokonalostiam svojho blockchainu.

Mohlo by vás zaujať: 3 najšialenejšie predpovede ceny Bitcoinu pre rok 2024

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.