Transakčné poplatky sú až 10x nižšie ako v decembri 2017

0

Okrem toho, že v roku 2017 vyletela cena kryptomien poriadne vysoko, tak žiaľ vyletela aj cena transakčných poplatkov. Najviac to bolo vidno najmä na Bitcoine. Tam transakčné poplatky dosiahli naozaj vysoké čísla (a to veľmi rýchlo), rovnako ako cena Bitcoinu. Avšak to by sa už opakovať nemalo (výška transakčných poplatkov, nárast ceny kryptomien snáď ešte áno).

Bitrefill CEO v tom má jasno

CEO spoločnosti Bitrefill Sergej Kotliar sa vyjadril, že je hneď niekoľko dôvodov, prečo výška transakčných poplatkov už nikdy nevystrelí tak vysoko. Jedným z nich má byť napríklad fakt, že verejnosť vníma cenu a výšku transakčných poplatkov oveľa viac ako v minulosti. Takisto má hrať v prospech kryptomien (Bitcoinu) aj fakt, že nové technologické pokroky umožnia držať transakčné poplatky nižšie ako v minulosti.

Pre porovnanie poukázal Sergej Kotliar na rozdiel medzi transakčnými poplatkami práve v roku 2017 počas bullrunu a teraz. V decembri (konkrétne 26. decembra 2017) boli poplatky na hranici 1034,57 sats/byte. Ich cena je aktuálne oveľa nižšia, dňa 1.6.2019 bola hranica jedného poplatku 188 sats/byte. Takmer desaťnásobný rozdiel by však už nemal nikdy nastať, keďže za posledných 18 mesiacov bolo implementovaných niekoľko zmien.

Zachráni nás všetkých Lightning Network?

Lightning Networku informujeme takmer stále. Niet sa však čomu diviť. Lightning Network ide vpred riadnymi krokmi. To je určite výborná správa, pretože môže pomôcť škálovateľnosti, ale aj rýchlosti transakcií a hlavne v neposlednom rade znižuje práve transakčné poplatky.

„Nemám dôvod si myslieť, že to čo sa stalo v roku 2017, sa ešte niekedy môže zopakovať. Práve naopak, akonáhle začnú burzy využívať Lightning Network (alebo Liquid), tak sa najmä škálovateľnosť veľmi zlepší. To, že vieme ako škálovať, treba určite využiť aj v prospech kryptomien.“

Záver

Treba len dúfať, že sa Sergej Kotliar nemýli. Transakčné poplatky boli v decembri 2017 naozaj veľmi premrštené (rovnako ako aj rýchlosť transakcií, ktorá bola extrémne pomalá). Avšak Sergej Kotliar má určite pravdu v tom, že za posledných 18 mesiacov, aj napriek obrovskej korekcii a downtrendu, sa blockchain technológia a kryptomeny samotné veľmi posunuli vpred. Vidno to napríklad na veľkom pokroku Lightning Network.

Čo čítať ďalej?

Je Bull market potvrdený? Názor BTC analytika Alessia Rastaniho

Zdroj:
ambcrypto.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of