Trading is getting serious – kĺzavé priemery – Denník 4. týždeň

1

Postupne sa toho začína kopiť.  Za prvé tri týždne nám kurz Jakuba Kraľovanského predstavil už naozaj dosť konceptov spojených s obchodovaním kryptomien. Za zmienku stoja najmä supporty, rezistencie, trendové čiary, patterny a RSI. Ak ste niektorý z týchto konceptov vymeškali, odporúčam sa k nemu vrátiť. Dnešná téma však bude spojená najmä na posledný indikátor, ktorý sme sa učili, a tým je MACD. Konkrétne sa budeme totižto zaoberať kĺzavými priemermi.

Pri obchodovaní je podstatné mať stále tie správne analýzy a informácie. Aj o to sa stará náš portál trading11.com, kde pre vás pripravujeme denne to najlepšie z obchodovania (nielen kryptomien). 

Čo sú kĺzavé priemery?

Ide o ďalší lagging indicator (oneskorený indikátor) čo znamená, že ukazuje minulý stav a takisto poukazuje na omeškanie. Kĺzavé priemery sú výpočtom aritmetického priemeru počtu sviečok, ktoré si zvolíte. Najčastejšie ide o priemer uzatvorených sviečok 200, 100, 50, 21 a 10. Kĺzavé priemery sú používané veľmi často na Forexe.

Kĺzavý priemer ako indikátor trendu

Jedna z mnohých stratégii, ako využiť kĺzavé priemery je na určenie (potvrdenie) trendu. Pokiaľ sa cena nachádza pod kĺzavým priemerom, na trhu prevládajú bears (sme v downtrende). Naopak, ak je kĺzavý priemer pod cenou danej kryptomeny (alebo iného finančného inštrumentu), je to signál, že trend trhu je smerom hore.

Ďalšou stratégiou je využitie kĺzavých priemerov ako support alebo rezistenciu. Cena sa od kĺzavých priemerov odráža naozaj veľmi často. Či už ako support alebo rezistencia, kĺzavé priemery sú najsilnejšie na čo najdlhšom časovom pásme (najpodstatnejšie sú tie na úrovni 200). Akonáhle príde ku veľkému prierazu napríklad rezistencie, kĺzavý priemer sa mení na support.

Rovnako stojí za zmienku aj prepojenie kĺzavých priemerov a Fibonacciho úrovni (ku ktorým sa dostaneme už čoskoro, takže netreba panikáriť, ak neviete o čo ide!). Ďalšia stratégia totižto využíva Fibonacciho úrovne a podľa nich určí kĺzavé priemery.

Kĺzavý priemer ako indikátor otvorenia pozície

Takisto treba poznamenať, že čím menšia vzorka sviečok je zvolená na kĺzavom priemere (napríklad 10), tým je kĺzavý priemer flexibilnejší. Naopak, pri kĺzavých priemeroch 200 a viac, sú tieto MA veľmi, veľmi silnými supportami a rezistenciami.

Ďalšou veľmi obľúbenou stratégiou je používať viac kĺzavých priemerov ako jeden (napríklad 21 a 50) a čakať na moment, kedy sa prekrížia (v angličtine nazývané ako MA cross). Práve vtedy je ideálny čas na otvorenie pozície (či už long alebo short, podľa trendu). Tu je však práve cítiť to, že MA je lagging indicator, kedže mnohokrát prejde ku prekríženiu, až po pumpe alebo výraznom cenovom pohybe.

Záver

Tak a to najpodstatnejšie o kĺzavých priemeroch máme za sebou. Tento článok by vám mohol pomôcť aj ku pochopeniu indikátoru MACD, o ktorom sme sa učili minulý piatok. Ak by ste chceli kĺzavé priemery vidieť aj na grafe, tak mi napíšte, na aký kryptomenový pár by som sa mal pozrieť počas najbližšej skúšky.

Čo čítať ďalej?

Čo hovoria RSI a MACD na aktuálny stav Bitcoinu – Skúška – Denník 3. týždeň

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
dodo77 Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
dodo77
Guest
dodo77

Zaujímal by ma XLM a Bitcoin Cash voči doláru.Dík