supporty rezistencie

Supporty a rezistencie sú kľúčom k úspechu mnohých obchodníkov. Niektorí z nich ich dokonca používajú ako kľúčový indikátor. Takže, čo to vlastne ten support a rezistencia je, a kde ich na grafe hľadať?

Čo je to Support?

Slovenský preklad je najmä podpora (v TA sa môže uvádzať aj ako podlaha). Support značí sumu (alebo cenovú oblasť), pri ktorej má cena v pohybe dole/downtrende tendenciu zastaviť sa a odraziť sa naspäť nahor. Väčšinou sa spája aj so zvýšenými objemami pri supporte. Rovnako platí aj to, že čím väčší časový rámec, tým väčšiu úlohu support zohráva.

Čo je to rezistencia?

Po slovensky ide o odpor (v TA sa dá uvádzať aj ako strop). Rezistencia je, dá sa povedať, opakom „supportu“. Rezistencia je cenová úroveň, kde traderi začínajú predávať, a preto sa okolo tejto hranice začína trend otáčať. Čím viac odrazov (od supportu alebo rezistencie), tým dôležitejšia je táto rezistencia.

Prečítajte si niečo o predikcii od spoločnosti Pantera Capital: Bitcoin v auguste dosiahne $115 000 a tento bullrun bude silnejší ako 2017! Tvrdí Pantera Capital

Zónové supporty a rezistencie

V prípade kryptomien sa odporúča využívať zónové supporty/rezistencie. Princíp je úplne ten istý ako pri tradičných čiarových, avšak namiesto využitia nástroja trend line sa využíva rectangle (obdĺžnik). Pomocou neho sa do grafu nakreslí obdĺžnik, ktorý zobrazuje cenové rozpätie, ktoré by malo byť supportom, alebo naopak rezistenciou. Najmä pri kryptomenách by to malo lepšie pomôcť s určením možnosti odrazu od supportu či rezistencie.

Zo supportu rezistencia a naopak

Mnohí z vás sa už určite zamysleli nad otázkou, čo sa asi stane, ak support nevydrží a cena padne nižšie (alebo naopak rezistencia nevydrží a cena vyletí vyššie)? Zo supportu sa v tomto prípade stáva rezistencia a naopak. Tento jav sa neustále opakuje. V skutočnosti to teda znamená, že sú isté cenové hranice, kedy sa cena hýbe viac alebo robí výraznejší pohyb smerom nahor alebo nadol.

Prečítajte si našu najnovšiu analýzu Bitcoinu:

ANALÝZA – Bitcoin (BTC) sa vylial – Nasleduje pokračovanie poklesu?