Kĺzavý priemer – Skvelý pomocník na určenie trendu

BitmarketsBitmarkets

V posledných článkoch sme sa venovali pojmom ako supporty, rezistencie, trendové čiary, patterny, trojuholníky, RSI atď. Dnes si povieme niečo o kĺzavých priemeroch, ktoré sú nerozlučne späté s indikátorom MACD.

Čo sú kĺzavé priemery?

Ide o ďalší lagging indicator (oneskorený indikátor). To znamená, že ukazuje minulý stav a tiež poukazuje na oneskorenie. Kĺzavé priemery sú výpočtom aritmetického priemeru počtu sviečok, ktoré si zvolíte. Najčastejšie ide o priemer uzavretých sviečok 200, 100, 50, 21 a 10. Kĺzavé priemery sa veľmi často používajú aj na Forexe.

Druhy kĺzavých priemerov

V technickej analýze sa rozoznávajú rôzne druhy kĺzavých priemerov. Stretnúť sa môžete s:

  • Jednoduchý kĺzavý priemer (Simple Moving Average – SMA)
  • Exponenciálny kĺzavý priemer (Exponential Moving Average – EMA)
  • Vyhladený kĺzavý priemer (Smoothed Moving Averages – SMMA)
  • Lineárne vážený kĺzavý priemer (Linear Weighted Moving Average – LWMA)

Kĺzavý priemer ako indikátor trendu

Jedna z mnohých stratégii, ako využiť kĺzavé priemery je na určenie (potvrdenie) trendu. Pokiaľ sa cena nachádza pod kĺzavým priemerom, na trhu prevládajú bears (sme v downtrende). Naopak, ak je kĺzavý priemer pod cenou danej kryptomeny (alebo iného finančného inštrumentu), je to signál, že trend trhu je smerom hore (sme teda v uptrende).

Ďalšou stratégiou je využitie kĺzavých priemerov ako support alebo rezistenciu. Cena sa od kĺzavých priemerov odráža naozaj veľmi často. Či už ako support alebo rezistencia, kĺzavé priemery sú najsilnejšie na čo najdlhšom časovom pásme (najpodstatnejšie sú tie na úrovni 200). Pamätajte si, že príde k silnému a razantnému prierazu napríklad rezistencie, kĺzavý priemer sa mení na support.

Rovnako stojí za zmienku aj prepojenie kĺzavých priemerov na Fibonacciho úrovni. Jedna zo stratégií totiž využíva Fibonacciho úrovne a podľa nich určuje kĺzavé priemery.

Kĺzavý priemer ako indikátor otvorenia pozície

Takisto treba poznamenať, že čím menšia vzorka sviečok je zvolená na kĺzavom priemere (napríklad 10), tým je kĺzavý priemer flexibilnejší. Naopak, pri kĺzavých priemeroch 200 a viac, sú tieto MA veľmi, veľmi silnými supportmi a rezistenciami.

Ďalšou veľmi obľúbenou stratégiou je používať viac kĺzavých priemerov ako len jeden (napríklad 21 a 50) a čakať na moment, kedy sa prekrížia (v angličtine nazývané ako MA cross). Práve vtedy je ideálny čas na otvorenie pozície (či už long alebo short – podľa trendu). Tu je však dobre poznať, že MA je lagging indicator, keďže často prejde k prekríženiu až po pumpe alebo výraznom cenovom pohybe.

Záver

Kĺzavé priemery sa väčšinou nevyužívajú samostatne, ale sú dôležitou súčasťou zložitejších technických indikátorov alebo ukazovateľov. Aj pre nich platí staré známe porekadlo, že menej je niekedy viac. Zapnúť si do grafu všetky možné priemery je totiž mätúce a veľmi neprehľadné.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.