Návod na indikátor RSI. Ako podľa neho ziskovo obchodovať na burze

Plus RSI indikátor návod
RSI indikátor návod. Zdroj: Shutterstock.com/BestForBest
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Relative strength index (indikátor RSI) je jedným z najpopulárnejších technických ukazovateľov v dennom obchodovaní. Je to tzv. momentum oscilátor, ktorý meria rýchlosť a zmenu pohybu cien za dané časové obdobie. Používa sa na všetkých trhoch od akcií až po kryptomeny. Obchodovať s týmto indikátorom znamená používať jeho pohyby v spojení s pohybmi trhovej ceny na nájdenie nákupných a predajných signálov, ako aj na určenie dynamiky trhu. V tomto článku sa dočítate o tom, ako tento index správne používať.

RSI sa zobrazuje ako oscilátor (čiarový graf, ktorý sa pohybuje medzi dvoma extrémami) a môže mať hodnotu od 0 do 100. Je založený na detekcii momentu, keď je aktívum príliš lacné alebo drahé.

Ako sme si povedali, RSI je momentum indikátor. Čo to predstavuje? Momentum má tendenciu viesť cenu, čo znamená, že sa mení ako prvé.

Základné parametre indikátora

Nasledujúci obrázok zobrazuje indikátor RSI vo fialovej farbe krivky a jeho zóny a dôležité hladiny. Relative strength index je zobrazovaný mimo cenový graf, a preto aj obrázok zobrazuje iba indikátor bez cenového pohybu.

RSI indikátor

RSI indikátor. Zdroj: TradingView

Zóny môžeme rozdeliť na 3 nasledujúce:

  • Prekúpená zóna – trh je býčí a prehriaty, čoskoro dosiahne lokálne maximum
  • Neutrálna zóna – trh je stabilný a nevykazuje podľa indikátora extrémy
  • Prepredaná zóna – trh je medvedí a prehriaty, čoskoro dosiahne lokálne minimum

Základné úrovne na bodovej osi sú nasledovné:

  • 100 bodov – definuje hornú hranicu indikátora, nad ktorú nikdy nevstúpi
  • 70 bodov – oddeľuje zónu prekúpenosti od neutrálnej zóny, slúži aj na signály výstupu z trhu, ak RSI prekoná 70 bodov zhora nadol
  • 50 bodov – používa sa ako alternatívna hodnota pre identifikáciu medvedieho alebo býčieho trendu a niekedy aj na signály vstupu alebo výstupu na trh
  • 30 bodov – oddeľuje zónu prepredanosti od neutrálnej zóny, slúži aj na signály vstupu na trh, ak RSI prekoná 30 bodov zdola nahor
  • 0 bodov – definuje dolnú hranicu indikátora, pod ktorú nikdy nevstúpi

Vzorec RSI

Relative strength index sa vypočítava nasledujúcim vzorcom:

RSI = 100 – (100/(1+RS))

RS = priemer vzrastu close cien za n dní/priemer poklesu close cien za n dní

resp. RS = priemer ziskov/priemer strát

Priemer ziskov alebo strát predstavuje priemerný percentuálny zisk alebo stratu počas obdobia spätného sledovania. Vzorec používa kladnú hodnotu pre priemernú stratu. Obdobia s cenovými stratami sa počítajú ako 0 vo výpočtoch priemerného zisku a obdobia, keď sa ceny zvyšujú, sa počítajú ako 0 pre výpočet priemerných strát.

Štandardom je použitie 14 období na výpočet hodnoty indikátora. Zvyčajné nastavenie indikátora je však pre hodnotu na 9,14 a 25 periód.

Nastavenie RSI

Nastavenie RSI. Zdroj: TradingView

Príklad výpočtu

Predstavte si, že sme zvolili periódu 14 dní podľa obrázku vyššie. Trh vytvoril iba 5 býčích sviečok z týchto 14 a zvyšných 9 bolo medvedích.

Výpočet priemeru ziskov = dnešná close cena – včerajšia close cena. Súčet všetkých týchto kladných rozdielov delíme číslom 14.

Výpočet priemeru strát = dnešná close cena – včerajšia close cena. Súčet všetkých týchto záporných rozdielov delíme číslom 14.

Tieto dva výsledky následne dosadíme do vzorca RS = priemer ziskov/priemer strát.

Teraz už máme výsledok RS, ktorý dosadíme do finálneho vzorca RSI = 100 – (100/(1+RS))

Ako obchodovať RSI

Existuje určité opakovateľné správanie RSI, ktoré možno rozpoznať a použiť ako cenné informácie pre obchodovanie, rovnako ako vzory grafov v cene.

Existujú tri hlavné spôsoby, ktoré by obchodníci mohli použiť na vytvorenie obchodnej stratégie s týmto indikátorom.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prekúpenosť a prepredanosť

Indikátor osciluje medzi 0 a 100 a nikdy nemôže mať hodnotu nižšiu ako nulu alebo vyššiu ako 100. Úrovne 70 a 30 sa tradične považujú za pásma, ktoré indikujú, či je aktívum prekúpené alebo prepredané.

Prekúpenosť verzus prepredanosť RSI

Prekúpenosť verzus prepredanosť RSI. Zdroj: TradingView

Prekúpenosť znamená, že hybnosť sa stala „príliš silnou” a pravdepodobne sa cena zníži.

Prepredanosť znamená, že hybnosť  sa stala „príliš slabou” a pravdepodobne sa cena zvýši.

Ako sme už diskutovali, hybnosť má tendenciu viesť cenu. Graf vyššie poukazuje na 2 rôzne typy signálov:

  • Býčí signál na nákup – Na grafe sú tieto situácie znázornené zelenými šípkami. Ide o situácie, keď sa RSI dostáva z fázy prepredanosti do neutrálnej fázy. Inak povedané, krivka indikátora pretína hladinu 30 bodov zdola nahor.
  • Medvedí signál na predaj – Na grafe sú tieto situácie znázornené bielymi šípkami. Ide o situácie, keď sa RSI dostáva z fázy prekúpenosti do neutrálnej fázy. Inak povedané, krivka indikátora pretína hladinu 70 bodov zhora nadol.

Tieto extrémne hodnoty vytvorené ako lokálne maximá v prekúpenej fáze alebo lokálne minimá v prepredanej fáze však neznamenajú, že sa mení primárny trend. Skôr hovoria o vytvorení lokálneho maxima alebo lokálneho minima na cene. Ak si porovnáte správanie ceny počas týchto situácií znázornených vertikálnymi čiarami, tak vidíte, že RSI  nepredikovalo ukončenie trendu, ale iba vytvorilo predikciu na vytvorenie extrémov na cenovom grafe.

Prekríženie 50 bodov

Obchodníci môžu použiť úroveň RSI 50 (stredná čiara) na potvrdenie, že dochádza k zmene cenového trendu. Podľa tejto stratégie je klesajúci trend potvrdený, keď RSI prekročí hodnotu 50 bodov zhora nadol. Podobne stúpajúci trend sa potvrdí, keď RSI prekročí hodnotu 50 bodov zdola nahor.

Alternatívna hodnota 50 bodov RSI

Alternatívna hodnota 50 bodov RSI. Zdroj: TradingView

Divergencia

Ďalším spôsobom obchodovania s Relative strength index je hľadať divergenciu medzi RSI a trhovou cenou. Zjednodušene povedané, obchodníci hľadajú situácie, keď sa RSI pohybuje opačným smerom k cene, čo signalizuje možný bod obratu.

Pozitívna a negatívna divergencia RSI

Pozitívna a negatívna divergencia RSI. Zdroj: TradingView

Poznáme dva druhy divergencií:

  • Pozitívna divergencia – Ak cena dosahuje klesajúce minimá, ale RSI dosahuje rastúce minimá. Znamená to, že medvedí trend na cene ustupuje a v skorej budúcnosti preberú iniciatívu býci. Na grafe vyššie sú tieto situácie znázornené zelenými krivkami.
  • Negatívna divergencia – Ak cena dosahuje rastúce maximá, ale RSI dosahuje klesajúce maximá. Znamená to, že býčí trend na cene ustupuje a v skorej budúcnosti preberú iniciatívu medvede. Na grafe vyššie sú tieto situácie znázornené červenými krivkami.

Keď dôjde k divergencii, teória tvrdí, že existuje vyššia pravdepodobnosť zvrátenia ceny. To môže predstavovať krátkodobé signály predaja a nákupu. Ak cena a Relative strength index dosahujú rovnaké správanie lokálnych miním alebo maxím, tak hovoríme o konvergencii.

Obmedzenia RSI

Ide o podobný koncept ako divergencia, no vidíme, že na grafe nižšie napriek klesajúcim maximám Relative strength index a rastúcim maximám na cene sa trend vôbec nezmenil.

Zlyhania RSI

Zlyhania RSI. Zdroj: TradingView

RSI je ukazovateľ, ktorý je navrhnutý tak, aby vás priviedol do ziskového obchodu skôr ako zaostávajúce ukazovatele. Predstihové ukazovatele sú však menej spoľahlivé a často môžu produkovať falošné signály. Je to preto, že nie každá zmena hybnosti znamená, že cena zmení smer.

Indikátor RSI signalizoval v priebehu rokov veľa bodov obratu na trhoch, ale nepredpovedá, aký veľký alebo malý bude nasledujúci cenový pohyb. RSI môže signalizovať vrchol, dno alebo jednoducho dočasný obrat v smere ceny akcie.

RSI vs. Stochastic – aký je rozdiel?

Relative strength index a Stochastic oscilátor sú indikátory hybnosti a dva z najpopulárnejších indikátorov technickej analýzy. Rôzne matematické vzorce však vytvárajú rôzne výsledky.

RSI sa pozerá na priemerné zisky oproti priemernej strate počas stanoveného počtu období. Stochastic oscilátor však zohľadňuje uzatváraciu cenu vo vzťahu k najvyššej a najnižšej hodnote v danom časovom rámci. Stochastic má tendenciu byť prekúpený a prepredaný častejšie ako RSI, čo poskytuje viac obchodných príležitostí, ale aj viac falošných signálov.

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.